"תשלום שערורייתי": המסעדה שתובעת את תן-ביס וסיבוס - בשם אלפי מסעדות

ארוחת הצהריים של ההיי-טקיסטים מגיעה לבית המשפט: תביעה ייצוגית נגד תן ביס וסיבוס ■ בחוות דעת שצורפה לתביעה טוען הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר דיויד גילה שתי החברות מתפקדות כמונופול - וגובות עמלות מופרזות מהמסעדות

אפרת נוימן
אפרת נוימן
מייסד ומנכ"ל תן ביס, תמיר כרמל
מייסד ומנכ"ל תן ביס, תמיר כרמלצילום: דניאל צ'צ'יק
אפרת נוימן
אפרת נוימן

ביולי 2018 הודיע אתר משלוחי האוכל ההולנדי Takeaway.com על רכישת חברת כרטיסי ההסעדה הישראלית תן ביס, תמורת 157 מיליון יורו. עם הרכישה, התעוררה שוב הביקורת בשוק המסעדנות על כך שתן ביס וסיבוס (חברה בת של סודקסו), השולטות בשוק כרטיסי ההסעדה המקומי, הן חברות דורסניות שאינן מהססות לגבות עמלות גבוהות מבתי העסק — שהם בפועל קהל שבוי שלהן. כעת המסעדות תובעות את חברות כרטיסי ההסעדה.

לאחר רכישת תן ביס הודיעה רשות ההגבלים העסקיים בראשות הממונה מיכל הלפרין, כי בעקבות פניות שקיבלה היא בדקה את תחום סליקת הארוחות לעובדים — אך ממצאי הבדיקה לא העלו חשש להפרה של חוק ההגבלים העסקיים. הרשות לא פירטה מה בדיוק נבדק — ומה נמצא.

עכשיו הגיע תורה של התביעה הייצוגית. מסעדת רודריגז גריל בר מהר חוצבים בירושלים הגישה ביום חמישי בקשה לתביעה ייצוגית לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בשם אלפי בתי עסק בישראל, נגד סיבוס ותן ביס (המשיבות בבקשה) — בטענה שהן גורמות לפגיעה חמורה בבתי עסק בתחום המזון בישראל, מזה שנים.

בבקשה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין תומר ברם ואיל גולדנברג, נטען כי החברות ניצלו לרעה את מעמדן כמונופול תוך הפרת חוק ההגבלים העסקיים, בכך שהן גבו ועודן גובות מחיר מופרז מהמסעדות בעמלות ובתעריפי סליקה. התביעה נתמכת על ידי חברת פירסט ליברה, שמשקיעה במימון הליכים משפטיים.

אל התביעה צורפה חוות דעת של פרופ' דיויד גילה, מי שהיה הממונה על ההגבלים העסקיים ב–2011–2015 — לפיה כל אחת מהחברות היא מונופול. לפי חוות הדעת, אף ששתי החברות מתחרות ביניהן על לב המעסיקים, ובעקיפין על לב העובדים, כל אחת מהן היא גם ספק יחיד מול המסעדה. לכן, נטען, המעמד של החברות בשוק כרטיסי סליקת הארוחות, ומספר המעסיקים שאיתם הן התקשרו, הפכו כל אחת מהן למונופול מול המסעדה.

"היעדר התקשרות של מסעדה עם אחת המשיבות, משמעו אובדן מיידי של כל עובדי המעסיקים שממוקמים בסביבת המסעדה, המחזיקים בכרטיס סליקת ארוחות של המשיבה הרלוונטית. המשיבות הן מונופולין בעיני המסעדות, משום שלמסעדות אין תחליף אפשרי להתקשרות עם המשיבות", נכתב בתביעה.

גילה מציין בחוות דעתו כי מנקודת המבט של המסעדות, השוק הרלוונטי לפעילות של תן ביס הוא סליקת כרטיסי תן ביס — ואילו השוק הרלוונטי לפעילותה של סיבוס הוא סליקת כרטיסי סיבוס. לכן, מעצם העובדה שכל אחת מהחברות סולקת באופן בלעדי את כרטיסיה, הרי שכל אחת מהן מחזיקה ב–100% מהשוק הרלוונטי ולכן כל אחת מהן היא מונופול. את הנזק שנגרם במשך שבע שנים העריך גילה בכ–60 מיליון שקל.

עוד נכתב בתביעה, כי "מצב דברים זה דומה למצב הדברים שהיה קיים בסליקה של כרטיסי אשראי מסוג ישראכרט ומאסטרקארד ב–2005, כשהממונה על הגבלים עסקיים הכריז על חברת ישראכרט כבעלת מונופולין מוחלט בשוק לסליקת כרטיסי האשראי שלה (ישראכרט ומאסטרקארד) מול בתי העסק. כיוון שחברת ישראכרט היתה החברה היחידה שנתנה לבתי העסק שירותי סליקה לכרטיסים אלה בזמנו, הממונה על ההגבלים העסקיים הגיע למסקנה שבית עסק אינו רואה תחליף להתקשרות זולת עם חברת ישראכרט, ובהתאם, הכריז על ישראכרט כבעלת מונופול מוחלט בשוק מול בתי העסק".

פרופ' דיויד גילה

בנוסף לטענה של הפרת חוק ההגבלים העסקיים, עילות התביעה הן הפרת חוק עוולות מסחריות, הפרת חובת תום הלב בהתאם לחוק החוזים ועשיית עושר ולא במשפט.

"החברות גובות עמלות בהיקף שערורייתי"

עו"ד תומר ברםצילום: גיל חרמוני

תעשיית כרטיסי ההסעדה עובדת כך שהמעסיקים (בעיקר בתחום ההיי־טק) מחלקים לעובדיהם כרטיסי הסעדה, ובמסעדות המכבדות את הכרטיסים מוצבים מסופים ייעודיים לקריאתם. במעמד התשלום על הארוחה מעבירים העובדים את הכרטיס במסוף. ניתן גם להזמין את הארוחה דרך האתר של חברת כרטיסי ההסעדה, ולשלם באמצעות הכרטיס. סך הסבסוד לארוחה תלוי בנדיבות המעסיק או בהסכמים שלו עם העובדים. סכום שאינו מנוצל עד מועד ההטענה החודשי — אובד.

בתביעה נכתב כי "המשיבות מחזיקות מזה שנים ביותר מ–80% משוק סליקת הארוחות בישראל. למשיבות אין מתחרים של ממש בתחום פעילותן. כל אחת מהמשיבות משרתת מאות אלפי עובדים המחזיקים בכרטיס סליקת ארוחות של המשיבה הרלוונטית. כל אחת מהמשיבות התקשרה בהסכם עם יותר מ–5,000 מסעדות ברחבי הארץ. מסעדה הפועלת באזור בו ממוקמים מעסיקים שעובדיהם מחזיקים בכרטיסי סליקת ארוחות חייבת להתקשר בהסכם עם המשיבות, אחרת עובדים המחזיקים בכרטיסי סליקת ארוחות לא ירכשו ארוחות באותה מסעדה".

מכיוון שהעובדים יבחרו רק במסעדות שמכבדות את הכרטיס שבידם, המסעדות נאלצות לשלם מחיר כבד על הכללתן בכרטיס, שמשתקף בעמלות גבוהות. את העמלות שגובות החברות מהמסעדות — בארוחה במסעדה 6% בתוספת מע"מ ממחיר הארוחה, ובמשלוח 10% בתוספת מע"מ — מכנים בתביעה "עמלות בהיקף שערורייתי ממש, הגבוהות יותר מפי שישה מהעמלות שגובות חברות כרטיסי אשראי המספקות שירות דומה לזה המסופק על ידי המשיבות".

פער מופרז בין רווחים להוצאות

בעת רכישתה של תן ביס בקיץ על ידי חברה ההולנדית, נמסרו נתונים כלכליים, לפיהם ב–2017 נסלקו באמצעות תן ביס 15.2 מיליון ארוחות בשווי של 140 מיליון יורו (570 מיליון שקל), ההכנסות מעמלות היו כ–13.2 מיליון יורו (54 מיליון שקל) והרווח לפני ריבית, מסים, פחת והפחתות (EBITDA) — היה 5.7 מיליון יורו (23 מיליון שקל).

מנתונים אלה גזר גילה את היחס המקובל לצורך בחינה של מחיר מופרז של רווח תפעולי ביחס להוצאות תפעוליות — ומצא כי הוא 64%. לפי גילוי דעת שפירסם גילה בעת שכיהן כממונה על ההגבלים, פער של יותר מ–20% מעל ההוצאות התפעוליות הוא מחיר לכאורה מופרז. אמנם רשות ההגבלים ביטלה ב–2017 את תנאי הסף הזה, מתוך עמדה שהוא שרירותי ואינו מבחין בין שווקים שונים — אך 64% הוא פער גבוה בהרבה.

גילה מציין כי אצל סיבוס היקפי הפעילות גדולים יותר מאשר אצל תן ביס, בזמן שההוצאות יותר קטנות — ולכן גם סביר שהפער גדול יותר.

אינדיקציות נוספות לכך שמדובר במחיר מופרז, לפי חוות הדעת של גילה, הן העמלות הגבוהות של החברות לעומת עמלות הסליקה שגובות חברות האשראי מבתי עסק ושיעורי רווחיות שמאפיינים את החברות — הגבוהים פי שלושה לעומת שוק כרטיסי האשראי. זאת, בזמן שהעלויות והסיכונים אליהם חשופות שתי החברות נמוכים יותר מהעלויות והסיכונים אליהם חשופות חברות כרטיסי האשראי, מה שמעצים עוד יותר את האופי המופרז של המחירים שהן גובות מהמסעדות.

סיבוס הוקמה ב–1998 בהרצליה על ידי ירון קומרוב, והיתה הראשונה שהחלה לפעול בישראל בתחום כרטיסי ההסעדה. במארס 2013 רכש התאגיד הצרפתי סודקסו (Sodexo) את הפעילות של סיבוס בישראל תמורת 67 מיליון שקל. תן ביס הוקמה בשנת 2000 על ידי תמיר כרמל, הבעלים של החברה, כאתר אינטרנט לשליחויות של ארוחות ממסעדות. כשנתיים לפני המכירה ל–Takeaway.com, ב–2016, מכר כרמל 80% מהחברה לקרן TA Associates.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"