פרשת הבנק המחתרתי בבורסת היהלומים: דורון אלעד נשלח ל-5.5 שנות מאסר

אלעד הורשע לפני שנה במתן שירותי מטבע למאות לקוחות ואספקת חשבוניות כוזבות בהיקף שללמעלה ממיליארד שקלים - תוך הסתרת הפעולות מרשות המסים והרשות להלבנת הון ■ הפרקליטות: "העשיר את כיסו הפרטי על חשבון הציבור"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתחם הבורסה ליהלומים
מתחם הבורסה ליהלומיםצילום: תומר אפלבאום
אפרת נוימן
אפרת נוימן

השופטת טלי חיימוביץ מבית המשפט המחוזי בת"א גזרה הבוקר על דורון אלעד חמש וחצי שנות מאסר (66 חודשים), מאסר על תנאי, קנס בסך 750 אלף שקל וחילוט בגובה 8 מיליון שקל. אלעד הורשע באוקטובר 2017 במסגרת מעורבותו בפרשה המכונה "צ'ק ליסט" (הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים) בעבירות על חוק איסור הלבנת הון, פקודת מס הכנסה, חוק מס ערך מוסף וכן עבירות שיבוש והשמדת ראיות.

מדובר בפרשה בה נחשפה מסכת פעילות עבריינית כלכלית, שנעשתה בבורסה ליהלומים ברמת גן. לפי הכרעת הדין, אלעד הפעיל בין השנים 2011-2005, יחד עם מנחם מגן, עסק לא רשום למתן שירותי מטבע בבורסה ליהלומים. השניים סיפקו שירותי מטבע למאות לקוחות ורשמו חשבוניות כוזבות בהיקף של מעל למיליארד שקלים, תוך הסתרת פעולותיהם מרשויות המס ומהרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. במסגרת הסדר טיעון, נגזר על מגן ב-2015 עונש של 4 שנות מאסר וחולט לו רכוש בשווי כ-5 מיליון שקל.

בנוסף העמידו השניים נכסים פיננסים בחו"ל ליהלומנים ואנשים אחרים, ניכו צ'קים והמירו מטבע בהיקפים ניכרים ללא דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. כמו כן, פעלו לקבלה ולהוצאה של חשבוניות פיקטיביות עבור לקוחותיהם היהלומנים. אלעד ומגן גם דאגו לשבש את החקירה על ידי הסתרת תיעוד פעילותם העבריינית במקומות מסתור ועל ידי השמדתו. אלעד התחמק מתשלום מס הכנסה ומס ערך מוסף שנבע מהכנסותיו מפעילותו.

מעורב נוסף בפרשה, מאיר אוחנה, הורשע לפני כשלוש שנים ונגזרו עליו שבע וחצי שנות מאסר (לאחר הפחתת העונש בעליון), קנס של מיליון שקל וחילוט רכוש בהיקף של מיליוני שקלים.

השופטת קבעה כי מדובר בעסק שפעל שנים רבות, התעצם כלכלית והגדיל את תחומי פעילותו ומחזוריו הכספיים. "הפגיעה בקופה הציבורית באה לידי ביטוי בהיבטים רבים. הנאשם לא רק העלים את הכנסותיו שלו מעמלות, אלא גם עזר לאחרים לשבש דיווחים לרשויות המס ובאופן זה להעלים הכנסות. הפגיעה במשטר הדיווח ובמרשם נותני שירותי המטבע, בקופה הציבורית, בערך השוויון בחלוקת נטל המס היא פגיעה משמעותית, אשר בוצעה תוך הסתרה והשמדה של ראיות - בכוונה לשבש הליכי חקירה ומשפט עתידיים".

מפרקליטות מיסוי וכלכלה נמסר כי "אלעד פעל כחוליה מרכזית בפעילות עבריינית שיטתית שבוצעה תחת מסווה של עסק למסחר ביהלומים בבורסה ליהלומים ברמת גן. במשך שבע שנים אפשרה פעילותו מסכת ענפה של הוצאת וקבלת חשבוניות כוזבות, ניכיון צ'קים, העמדת נכסים והמרת מטבע בסכומי עתק - והכל ללא דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון. פעילותו, שנעשתה בתחכום רב על מנת להעשיר את כיסו הפרטי על חשבון הציבור כולו, סייעה להוציא כספים מחוץ לישראל וסיכלה את משטר הדיווחים העומד בליבו של חוק איסור הלבנת הון".

בתחילת 2012 פורסם כי המשטרה חשפה בנק מחתרתי שפעל בבורסה לאבני חן השוכנת במתחם בורסת היהלומים. בשלב ראשון נחקרו כ-20 יהלומנים שעבדו עם הבנק ובהמשך התרחבה החקירה למעגל נוסף של כ-30 יהלומנים, שהיו קשורים, לכאורה לתהליך הלבנת ההון. במהלך החקירה הגלויה נתפסו יהלומים ומסמכים, הוקפאו חשבונות בנקים ועוקלו בתים של יהלומנים. החקירה הביאה למשבר בפעילות בורסת היהלומים ולמשבר בענף, שממנו התקשרו היהלומנים להתאושש.

את התיק ניהלו עורכי הדין אורנה גלבשטיין, אלון גילדין ורוי גורדון מפרקליטות מיסוי וכלכלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר