המזכ"לית השתמשה במידע אישי בבחירות - והסתדרות המורים תשלם קנס של 25 אלף שקל

הרשות להגנת הפרטיות: מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד עשתה שימוש לא חוקי במידע אישי של מורים כדי לשלוח להם תעמולת בחירות, בזמן שהתמודדה על התפקיד ■ הסתדרות המורים: "פועלים ליישום המלצות מקצועיות בנושא אבטחת מידע"

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד
מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דודצילום: ראובן קפוצינסקי

הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים קבעה כי הסתדרות המורים לישראל, לצד גורמים נוספים המזוהים עם סיעת ארגון מורי ישראל (אמ"י) ביצעו הפרות של חוק הגנת הפרטיות. בגין ההפרות הוחלט להטיל על הסתדרות המורים קנס מינהלי בסך 25 אלף שקל.

הליך הבדיקה נפתח בעקבות עשרות תלונות שהתקבלו ברשות להגנת הפרטיות על מסרונים שנשלחו לחברי הסתדרות המורים ממספר אנונימי, ללא יידוע על שימוש במאגר מידע וללא אפשרות הסרה. המסרונים כללו הפניה לעמוד פייסבוק לא מזוהה שעסק בתעמולת בחירות.

המסרונים נשלחו על ידי גורמים שיווקיים אשר פעלו מטעם סיעת אמ"י בהסתדרות המורים, אשר נציגתה יפה בן דוד, היום המז"כלית, כיהנה באותה תקופה גם כמזכ"לית הזמנית של הסתדרות המורים. המסרונים, שכאמור כללו תעמולת בחירות, נשלחו לפני הפצתו של "ספר הבוחרים", בהתבסס על מידע אישי של כ-140 אלף מורים המוחזק על ידי ההסתדרות.

בנוסף לקנס המינהלי שהוטל על הסתדרות המורים, היא נדרשת לערוך תיקון ליקויים בשל ליקויי אבטחת המידע שנתגלו במערכותיה ולדווח לרשות על פעולותיה לתיקון הליקויים.

הרשות להגנת הפרטיות מדגישה כי "בכל הליך בחירות הקשר עם הבוחרים ייעשה אך ורק באמצעות ספר בוחרים או פנקס הבוחרים - מאגרי מידע ייעודיים שנועדו לצרכי קשר עם הבוחר. שימוש בכל מאגר מידע אחר, לרבות מאגר המנוהל ומתוחזק בארגון, לצורך תעמולת בחירות הינו אסור וחושף את מי שעושה בו שימוש לסנקציות הקבועות בחוק הגנת הפרטיות".

עם זאת ברשות בחרו להשית את הקנס על הסתדרות המורים, הניזונה מכספי דמי החבר, ולא על בן דוד עצמה או על הסיעה שבראשה עמדה וביצעה את הפעילות הלא חוקית.

מהסתדרות המורים נמסר בתגובה: "החל מרגע קבלת הפנייה מהרשות להגנת הפרטיות, הסתדרות המורים פועלת ליישום המלצות מקצועיות בנושא אבטחת מידע".

עו"ד אלון בכר, ראש הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים: "בשנה האחרונה נוכחנו לראות כיצד שימוש במידע אישי עשוי לייצר מניפולציות על הליכים דמוקרטיים ולהשפיע באופן לא הוגן על הבוחר, עד כדי הטיית תוצאות ההליך. לקראת הבחירות הקרבות לרשויות המקומיות, אנו מדגישים כי שימוש במידע אישי של אזרחים בניגוד לחוק, עלול להוות בנסיבות מסוימות אף עבירה פלילית של פגיעה בפרטיות שדינה עד חמש שנות מאסר או עבירה על חוק הבחירות שדינה מאסר שנתיים. לאחרונה הבהרנו שוב לכל הגורמים הרלוונטיים את מגבלות השימוש במידע שבפנקס הבוחרים, כמו גם החובות החלות על מי שמקבל או מחזיק מידע זה ביחס לאבטחתו. מקרה זה מבהיר כי הקפדה ושמירה על עקרונות השימוש במידע מפנקס הבוחרים ובשימוש במידע אישי ככלל, חיוניים להגנת הזכות לפרטיות של אזרחי מדינת ישראל".

גילה קליין, מסיעת נחל בהסתדרות המורים, מסרה בתגובה: "כספי הסתדרות המורים הינם כספנו, כספי עובדי ההוראה. לא יתכן שכספי הקנס, אשר ניתנו כמענה עונשי על ביצוע עבירה על החוק ישולמו מקופת הציבור. אנו דורשים את התערבותם של כל הגופים שתפקידם להגן על הדמוקרטיה ועל החוק במדינת ישראל לפעול למען ביקורת ופיקוח על תשלום הקנס מחשבונם האישי של מבצעי העבירה, אשר עושים בכספנו כבשלהם. אני דורשת חבות אישית של יפה בן דויד וחברי סיעת אמ"י, אשר פעולתם זו מהווה רק חלק מפגיעה בטוהר הבחירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"