רשות המסים דרשה 8 מיליון שקל מיבואנית מנגו – והפסידה בבית המשפט

השופט המחוזי מגן אלטוביה פסק כי דמי פרסום ששילמה יבואנית מנגו לבעלת המותג אינם נחשבים לחלק מערך העסקה, ולכן אינם חייבים במכס - אף שהזיכיון היה תלוי בתשלום שלהם

אפרת נוימן
אפרת נוימן
חנות מנגו
חנות מנגוצילום: תומר אפלבאום
אפרת נוימן
אפרת נוימן

האם תשלום עבור פרסום מצד קבוצת אלביט , שהיתה היבואנית הרשמית של המותגים גאפ ומנגו, לבעלי המותגים חייב במכס? רשות המסים טענה שכן והוציאה לחברת גוטקס, לאחר שרכשה את אלביט מותגי אופנה, חיוב של 8.9 מיליון שקל (שכללו גם ריבית וקנס). עם זאת, השופט מגן אלטוביה מבית המשפט המחוזי בתל אביב לא קיבל את העמדה של רשות המסים ביחס למנגו. בנוסף, הוא דחה את הערעור של גוטקס בעניין התשלום של גאפ שהיה שולי יותר (300 אלף שקל).

ב-2007-2011 ייבאה אלביט מותגי אופנה את מנגו וגאפ לישראל. במסגרת ההסכם עם בעלי המותגים, היא שילמה להם דמי פרסום רבעוניים, בשיעור הנגזר מעלות הרכש או המכר של המוצרים שנמכרו בחנויות. ב-2012 נמכרה החברה לקבוצת גוטקס, שהמשיכה לשווק את המותג גאפ בישראל. בסמוך למכירה, רשות המסים הוציאה לגוטקס הודעות חיוב בטענה שאת דמי הפרסום למנגו ולגאפ היה על החברה לכלול בערך הסחורה המיובאת לצורכי מכס.

תעריף המכס מוטל לפי הערך של הסחורה. השאלה שעלתה היא אם התשלום עבור שירותי הפרסום היו חלק מערך העסקה לצורך חישוב המכס. בעוד גוטקס טענה באמצעות עו"ד אליס אברמוביץ ממשרד איתן מהולל שדות כי זהו תשלום עבור שירות נפרד שניתן בפועל, רשות המסים טענה באמצעות עו"ד מיכל רצ'ולסקי מפרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי) כי זוהי הוצאה שקשורה בייבוא של המוצרים והיא גם תנאי להמשך הזיכיון - ולכן יש לראותה ככלולה בערך העסקה.

רשות המסיםצילום: ליאור מזרחי

השופט אלטוביה לא קיבל את העמדה של רשות המסים ביחס למנגו, שהביאה לחיוב של 8.6 מיליון שקל. הוא קיבל את עדותו של מנהל הכספים של אלביט, שלפיה החברה קיבלה מוצרי פרסום שכוללים קמפיין שיווק, תמונות לשלטי חוצות, עיתונים ופוסטרים בחנויות, שלטים קבועים ועונתיים ועוד. הוא קבע כי אין לתת משקל מכריע לכך שבהסכם הזיכיון נכללו הוראות המאפשרות לבעלת המותג (PUNTO FA) לבטל את הזיכיון במקרה של אי תשלום דמי הפרסום. לדבריו, עסקת הפרסום מהווה עסקה נוספת לצד עסקת רכישת הסחורה שכן מלבד הזיכיון קיבלה גוטקס תמורה נוספת נפרדת ובעלת ערך כלכלי שקול לדמי הפרסום.

ביחס לדמי הפרסום ששולמו לבעלת המותג גאפ, נקבע כי הדין הוא שונה, מכיוון שהם נגזרו ממחיר המכירה של הסחורה בארץ, ולא ממחיר הקנייה (כפי שהיה במנגו). לפי פקודת המכס, יש להוסיף לערך העסקה לצורכי מכס כל חלק אותו ניתן לייחס למוכר בתקבולים הצפויים מהמכירה, ולכן גם דמי הפרסום הם חלק מהערך לצורכי מכס. עם זאת, הוא קבע כי קנס הפיגורים שבהודעת החיוב - בסך של כ-50 אלף שקל מתוך 300 אלף שקל - הוטל שלא כדין ולכן בוטל.

חנות גאפצילום: טס שפלן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"