עסקת נדל"ן בצפון תל אביב תעלה ליגאל אהובי בקנס של מאות אלפי שקלים

רשות ניירות ערך קונסת את איש העסקים ואת החברה שבשליטתו מאחר שלא דיווח כנדרש על הקשרים העסקיים שלו עם עו"ד אריאל שוב - שאמור לקבל במסגרת העסקה סכום חודשי של 12.5 אלף שקל עבור שרותי ייעוץ

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יגאל אהובי
יגאל אהוביצילום: תומר אפלבאום
יסמין גואטה
יסמין גואטה

איש העסקים יגאל אהובי, וחברת רבד שבשליטתו, הודו בעבירות של הפרת דיווח והטעיה של רשות ניירות ערך, ונקנסו במאות אלפי שקלים, במסגרת הסדר שאושר היום (ג') על ידי ועדת האכיפה המנהלית של רשות ניירות ערך.

על חברת רבד הוטל קנס של מיליון שקל; אהובי ישלם קנס של 300 אלף שקל והוטל עליו איסור על תנאי לכהן כנושא משרה בכירה בגוף מפוקח לתקופה של שנה; על מנכ"ל החברה שרון זכות הוטלו קנס של 100 אלף שקל ואיסור על תנאי לכהן כנושא משרה בכירה לתקופה של חצי שנה.

במרכז ההפרות של אהובי עומדת עסקת נדל"ן בצפון תל אביב, שביצעה החברה בשותפות עם עו"ד אריאל שוב. רשות ניירות ערך טוענת כי אהובי לא דיווח כנדרש על הקשרים העסקיים שלו עם שוב.

כשחברת רבד דיווחה על העסקה, היא ציינה כי תשקיע בפרויקט סכום של 76.5 מיליון שקל בצורת הלוואת בעלים. הלוואה זו כללה את חלקו של שוב כהלוואה נושאת ריבית שנתית של 5.75% שאינה מוגבלת בזמן, אשר תיפרע מכל תמורה נטו שתתקבל בשותפות. כמו כן, דווח כי לשוב ישולם סכום חודשי של 12.5 אלף שקל עבור שרותי ייעוץ שיתן לטובת קידום הפרויקט.

בדיווח המיידי נכתבה הערת שוליים שבה צוין כי למיטב ידיעת החברה, וכפי שנמסר לה מאהובי, בעל השליטה בה, שוב זכאי לשיעור מסוים מההכנסות בפרויקט נדל"ן שבשליטת אהובי, מכוח הסכם מ-2011. כמו כן, נכתב כי אהובי הצהיר שעניינו האישי בהתקשרות הזו הוא לכל היותר קל וזניח.

ואולם מאוחר יותר התברר כי בין אהובי לשוב מתקיימים קשרים עסקיים במסגרת מיזמי נדל"ן שונים. מבחינת הרשות, מערכת היחסים בין שוב לאהובי כללה, מלבד הפרויקט שצוין בדיווח, תמורה גבוהה באופן יחסי לשוב, והתקשרויות נוספות במיזמי נדל"ן שונים הנפרשים על פני שש שנים, שלא קיבלו ביטוי בדיווח המיידי. בכל אותן התקשרויות העמיד שוב לאהובי שירותים במיזמי נדל"ן בתחומי מומחיותו, לרוב תמורת תשלום או תמורת אחוזים מהרווח.

צפון תל אביב. פריצת דרך משמעותית עבור מרחב התכנון המתפתח באזורצילום: עופר וקנין

ברשות ציינו כי שוויים המצרפי של הפרויקטים המשמעותיים בין אהובי לשוב היווה כ-20% מהונו של אהובי. מערכת היחסים ביניהם כללה לרוב הסכמים בעל פה, ולעתים הותירה בידי אהובי שיקול דעת בנושא התמורה שתשולם לשוב. רוב ההתקשרויות טרם הסתיימו עד למועד הדו"ח המיידי, כך שלאותו מועד נותרו התחשבנויות פתוחות בין השניים.

רשות ניירות ערך הדגישה כי אהובי קיבל לידיו את טיוטת הדיווח לעיונו לפני שפורסם, ואף אישר את ההגשה שלו. בנוסף, רבד כללה פרטים חלקיים ולא מדויקים אודות הקשרים העסקיים של אהובי עם שוב בשני מכתבים ששלחה לרשות, על פי דרישתה של האחרונה לקבלת פרטים נוספים, בעקבות הדו"ח המיידי.

ברשות טענו כי אהובי, שהשתתף בהכנת המכתבים ואישר את הגשתם, התרשל בכך שהחסיר פרטים על אודות קשריו אלה, ולא וידא שהמכתבים כוללים את כל המידע הנדרש לגביהם. אם אהובי היה מדווח על הקשר כנדרש, העסקה היתה נחשבת עסקה חריגה, שבה לבעל השליטה עניין אישי ומשכך היא טעונה אישור משולש על פי חוק החברות.

ועדת האכיפה המנהלית, בראשות השופטת בדימוס ברכה אופיר-תום, וחברי המותב עוה"ד רוני טלמור ושלי אודווין-אהרוני, סברה כי נוכח הקשר העסקי המתמשך שהתקיים בפועל בין אהובי לשוב, אין ספק כי מערכת היחסים העסקית ביניהם נדרשה לגילוי נאות בדו"ח, כולל גילוי כל ההתקשרויות האחרות שהיו בין השניים במיזמי נדל"ן במועד העסקה או בסמוך אליה.

הוועדה אישרה את ההסדר וקבעה כי אמצעי האכיפה שהוטלו במסגרתו הם במתחם הסבירות. בנוסף התחייבה רבד גם לנקוט באמצעים למניעת הישנות ההפרה על ידי ריענון נוהל דווחים מידיים ונוהל אישור עסקאות חריגות עם בעל השליטה או שלבעל השליטה עניין אישי בהן, ועיצובם כנהלים חדשים, תוך מתן דגש, בין היתר, לגילוי המוטל על בעל השליטה ביחס לכל ענין אישי שיש לו בעסקה כנדרש על פי חוק החברות.

עוה"ד נוית נגב ואיריס ניב סבאג שמייצגות את אהובי מסרו: "מדובר בהסדר המבטא איזון נכון לאור הפרופורציות המוגבלות של העניין, ומשקף את עמדתנו, אשר התקבלה על דעת רשות ני"ע, כי מדובר בהפרה מינהלית, ברשלנות, שאינה חמורה במהותה, וכי מדובר בעסקה לטובת החברה, אשר בסופו של דבר גם אושרה במנגנון הנדרש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?