הכלות, החתנים והחברים: רשת הקשרים של שופטי העליון נחשפת

הרשימה שכל עורך דין חייב להכיר: ילדים, חתנים, כלות, קולגות לשעבר, ידידי משפחה, הורים של מתמחים וחברים מהלימודים - אלה ניגודי העניינים המעודכנים של שופטי העליון ■ מי מופיע אצל הכי הרבה שופטים, מי נכנס ויצא מהרשימה ואילו שופטים העבירו את הרשימה הכי רזה?

אפרת נוימן
אפרת נוימן
השבעת שופטים בבית הנשיא
השבעת שופטים בבית הנשיאצילום: אמיל סלמן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

בחודש שעבר התקיימו בבית המשפט העליון יומיים של דיונים בערעורים שהגישו נוחי דנקנר ואיתי שטרום על הרשעתם בעבירות ניירות ערך ועל עונש המאסר שנגזר עליהם על ידי השופט חאלד כבוב מבית המשפט המחוזי בתל אביב. הרכב העליון, שבראשו ישב השופט ניל הנדל, כלל גם את השופטים ג'ורג' קרא ודוד מינץ. מי שלא היה יכול לשבת בהרכב הזה הוא השופט עוזי פוגלמן. הסיבה: רשימת המניעויות שלו כוללת את התובעת במשפט, עו"ד חנה קורין ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה — שלה ולפוגלמן חברים משותפים.

קורין לא הופיעה ברשימה של פוגלמן, כפי שנמסרה בעקבות בקשת חופש מידע של עמותת הצלחה לפני כשנתיים. כעת, בעקבות בקשה חדשה של עו"ד אלעד מן מעמותת הצלחה, קיבלנו רשימת מניעויות מעודכנת לפברואר 2018 של שופטי העליון. הרשימה אינה כוללת את הסיבה למניעות.

>> רשימת הקשרים של שופטי העליון (לחצו על סימן + כדי לגלות את סוג הקשר)

הנשיאה אסתר חיות
מי לא יכול להופיע בפניה?
עורכי דין
דוד חיות ומשרד חיות זילברברג ושות'
ירון אלחנני
דורי קלגסבלד ומשרד ד"ר א.קלגסבלד ושות'
בני ויעל ברץ
גיורא ארדינסט ומשרד ארדינסט בן נתן ושות'
יחזקאל ביניש
ענת לוי
בעלי דין
חברות הביטוח אבנר, איילון, אריה, הראל, כלל,סהר, סהר-ציון, שילוח, שלמה
המשנה לנשיאה חנן מלצר
מי לא יכול להופיע בפניו?
עורכי דין
מרגלית אינהורן-מלצר
יוסי ודניאל מלצר
נועה מלצר ויוסף משיח
יצחק מירון
איתמר מירון
ברק בר שלום, נאוה אילן, דניאל פדר ואיילת סימון-וקסלר
שמואל מעוז
חיים זליכוב
בעלי דין
חברת הביטוח איילון
הוועדה המקומית לתכנון ובניה תל אביב
חברת החדשות
פלאפון
עיריית תל אביב ועיריית רמת גן
עופר גרוסקופף
מי לא יכול להופיע בפניו?
עורכי דין
קובי שרביט, המשרד שבו שותף ליאור טומשין ויואב מני
רועי בלכר והמשרד שבו הוא שותף, קריספין רובינשטיין בלכר
אייל רוזן
טליה קונפינו
רוית ארבל
יוסי ועדי זלצמן
שני שלם
שיר לכיש
כל עורכי הדין במשרד שפירא בר-אור מצקין
בעלי דין
אוניברסיטת תל אביב
המכללה למנהל
שיכוי ובינוי נדל"ן
עוזי פוגלמן
מי לא יכול להופיע בפניו?
עורכי דין
דוד חיות
אריאל מנור, יורם אלרואי ואביתר אנגלרד
דורי קלגסבלד
יעקב כהן
בעז בן צור
חנה קורין
יעקב שפיגלמן
מרב רוזנפלד
עמרי אפשטיין
אלון סיון
בעלי דין
התחדשות אורבנית ייזום נדל"ן
דפנה ברק-ארז
מי לא יכול להופיע בפניה?
עורכי דין
יוחאי שלף ומשרד מהולל שדות
אורנה לין ומשרדה
יהושע ודניאלה דויטש
יובל רויטמן
נטע זיו
דוד חיות
בעלי דין
אוניברסיטת תל אביב
קופות חולים מכבי ולאומית
המועצה להשכלה גבוהה
יוסף אלרון
מי לא יכול להופיע בפניו?
עורכי דין
מוטי אלפריח
יוחאי (רועי) ועפרי אלרון
דורון לוי
משה גלעד
תמי אולמן
אבידן גלובינסקי
יאיר לביא ואהוד לביא
אברהם גדות
אלי וולצקי
עדי מיכלין
טומס נדשי
בעלי דין
קופת חולים מכבי
השופטת חדוה וינבאום וולצקי
ענת ברון
מי לא יכול להופיע בפניה?
עורכי דין
ירון אלחנני
דוד חיות
איזי הולדשטיין
תמר מורן
נוגה רובינשטיין
ישראל צינגלאוב
בן-ציון אדורם
בעלי דין
עיריית תל אביב-יפו
בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע
עיריית נתניה
דוד מינץ
מי לא יכול להופיע בפניו?
עורכי דין
אהרון גבע
אשר אקסלרד
חיים שטינמץ ואברהם וקסלר
אבי הר-זהב
שמעון פיינברג
אביעד הרץ
בעלי דין - אין מניעות
מני מזוז
מי לא יכול להופיע בפניו?
עורכי דין
אהרון אברמוביץ
גילעד רוגל
שלמה עמיאור
שרית דנה
שלום זינגר
בעלי דין
קופת חולים לאומית
יצחק עמית
מי לא יכול להופיע בפניו?
עורכי דין
מנחם טולצ'ינסקי
דורון שטרן ואמיר לויצקי
זיו פוקס
דורון לנגה
בעלי דין
הבנק הבינלאומי
דור אלון אנרגיה
ג'ורג' קרא
מי לא יכול להופיע בפניו?
עורכי דין
אלכסנדרה קרא
עיסאם פאנוס
פאיז פאנוס
בעלי דין - אין מניעות
יעל וילנר
מי לא יכול להופיע בפניה?
עורכי דין
שרון זייגר אלפונטה
בעלי דין - אין מניעות
ניל הנדל
מי לא יכול להופיע בפניו?
עורכי דין - אין מניעות
בעלי דין
בית החולים סורוקה
נעם סולברג
מי לא יכול להופיע בפניו?
עורכי דין - אין מניעות
בעלי דין - אין מניעות
אורי שהם
מי לא יכול להופיע בפניו?
עורכי דין
יצחק מינא
שאול ברגרזון
רחמים בובליל
בעלי דין - אין מניעות

עוד שמות חדשים ברשימה של פוגלמן הם עו"ד יעקב שפיגלמן, שבנו מתמחה אצל פוגלמן; עו"ד עמרי אפשטיין ממחלקת בג"צים בפרקליטות המדינה, שאשתו היא עוזרת משפטית של פוגלמן; ואלון סיון, הנשוי לבתו של פוגלמן, שהוא עו"ד בפרקליטות מחוז תל אביב.

פוגלמן הגיע לבית המשפט המחוזי בשנת 2000 אחרי קריירה בפרקליטות המדינה. בפניו לא יכולים להופיע גם עו"ד דוד חיות, בן זוגה של נשיאת העליון אסתר חיות, חברו של השופט, עו"ד אריאל מנור, ושני שותפיו למשרד עורכי הדין — יורם אלרואי ואביתר אנגלרד. בנוסף, בפני פוגלמן לא יופיעו עוה"ד דורי קלגסבלד (הנמנה עם חבריו) שמופיע גם ברשימה של הנשיאה חיות; יעקב כהן, שהיה מנהל המחלקה האזרחית בפרקליטות ועבד לצדו של פוגלמן במשרד המשפטים; בעז בן צור שבתו הייתה עוזרת משפטית של פוגלמן ומירב רוזנפלד.

פוגלמן גם אינו יכול לדון בתיקים שבהם חברת התחדשות העירונית ייזום נדל"ן היא בעלת דין. ככל הנראה, פוגלמן או בן משפחה קרוב רכש דירה בפרויקט של החברה.

לעומת פוגלמן, שהרשימה שלו כוללת 12 עורכי דין שלא יכולים להופיע בפניו, הרשימה של השופט ניל הנדל אינה כוללת שום עורך דין שמנוע מלהופיע בפניו. עו"ד יוסף לילוף, שהופיע ברשימה הקודמת, נעדר ממנה כעת. ברשימת בעלי הדין שלא יכולים להופיע בפניו נמצא עדיין בית החולים סורוקה בבאר שבע. הנדל עלה לישראל בגיל 31, אחרי שסיים את לימודי המשפטים בארה"ב ועסק בעריכת דין בניו יורק. לפני שמונה לשופט שלום בבאר שבע, הוא עבד בפרקליטות מחוז דרום. באוקטובר 2009 מונה הנדל לשופט עליון.

בית המשפט העליוןצילום: מיכל פתאל

גם הרשימה של השופט נעם סולברג נותרה ריקה, כפי שהיתה בתחילת 2016. זה מפתיע למדי שגם אצל הנדל וגם אצל סולברג ברשימה אין ולו הימנעות אחת — אין חברים עורכי דין, בני משפחה, או קולגות מהעבר. לפני שמונה לשופט שלום עבד סולברג בפרקליטות המדינה וכעוזר ליועצים משפטיים לממשלה יוסף חריש, מיכאל בן יאיר ואליקים רובינשטיין.

הרשימה של השופטת יעל וילנר, שהחלה לכהן כשופטת בעליון מסוף 2017 ולפני כן כיהנה כשופטת שלום ומחוזי בחיפה, גם היא קצרה וכוללת רק את עורכת דין שרון זייגר אלפונטה, שותפה במשרד ל.ד קומיסר כמי שמנועה מלהופיע בפניה. הסיבה היא קשרי חברות.

השופט אורי שהם, שצפוי לפרוש באוגוסט 2018, הגיע ב-2001 לבית המשפט המחוזי אחרי קריירה ארוכה בפרקליטות הצבאית וכהונה כפרקליט הצבאי הראשי. הרשימה שלו לא השתנתה בשנתיים האחרונות, והיא כוללת שלושה עורכי דין: יצחק מינא (שופט צבאי במילואים), שאול ברגרזון ורחמים בובליל. את שהם יחליף פרופ' אלכס שטיין.

הרשימות עודכנו

ברשימת המניעויות של שופטי העליון אפשר למצוא לא מעט עורכי דין שאינם יכולים להופיע בפני השופטים, בשל קשרי חברות והיכרות קרובה. סיבות נוספות הן קשרי משפחה, וקרובים של מתמחים ועוזרים משפטיים. הרשימה אינה זהה לזו שקיבלנו לפני שנתיים. יש עורכי דין שהוסרו ממנה, ויש כאלה שהתווספו, אם כי לא תמיד ברור מה השתנה שהצריך את השינוי. ישנם כמה עורכי דין שחוזרים כמה פעמים. בראשם בעלה של הנשיאה אסתר חיות, דוד חיות שמנוע מלהופיע מלבד אצל אשתו ואצל השופט פוגלמן, גם אצל השופטות דפנה ברק־ארז וענת ברון. עורך דין דורי קלגסבלד שנחשב לאחד הבכירים בישראל מנוע מלהופיע בפני השופטים חיות ופוגלמן. עו"ד ירון אלחנני מנוע מלהופיע בפני השופטות חיות וברון בשל קשרי חברות.

השופט חנן מלצר ורעייתו עו"ד מרגלית מלצר איינהורן צילום: תומר אפלבאום

במקרה של הנשיאה חיות, מכיוון שבעלה הוא עורך דין המייצג חברות ביטוח, היא מנועה מלדון בתיקים שמייצגים עורכי דין במשרד חיות, זילברברג בו הוא שותף ובתיקים של חברות ביטוח רבות. חיות גם מנועה מלדון בתיקים שבהם מופיע עו"ד יחזקאל ביניש, בעלה של נשיאת העליון לשעבר דורית ביניש, נוכח הקרבה בין המשפחות. לאחרונה הגיעה בקשת רשות ערעור שהגיש יחזקאל ביניש לעליון והתיק נותב לשופט ניל הנדל (שדחה את הבקשה).

מהרשימה ירד שמו של עו"ד אסף בנמלך, שאשתו ליאת בנמלך היתה העוזרת המשפטית של חיות ב–2005–2012, עד שמונתה לרשמת בית המשפט העליון, ובאחרונה מונתה לשופטת שלום במחוז ירושלים. מנגד, נוסף שמה של עורכת הדין ענת לוי.

ברשימה מופיעות גם מניעויות בשל קשרי חברויות עם עוה"ד ירון אלחנני (יועץ למשרד מיתר) שלמד מחזור אחד מעל חיות באוניברסיטת תל אביב ויש בינהם חברות רבת שנים, דורי קלגסבלד ומשרדו, בני ויעל ברץ שהם חברים של חיות עוד מימי לימודי המשפטים באוניברסיטת תל אביב וגיורא ארדינסט ומשרדו. הבת של ארדינסט, טל, שעבדה עד סוף 2017 כעורכת דין במשרד ארדינסט בן נתן טולידאנו ושות', התמחתה אצל הנשיאה חיות ב–2014–2015, וכיום היא עוזרת אישית למנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי תאני סופר.

במקרה של השופט חנן מלצר הרשימה כוללת 13 עורכי דין, חלקם בני משפחה מדרגה ראשונה: אשתו מרגלית אינהורן־מלצר, ובניו יוסי שהוא בעל משרד עורכי דין שנושא את שמו ודניאל מלצר. עוד ברשימה נועה מלצר, שנשואה לבן דניאל, ואביה עו"ד יוסף משיח, שבמשרדו היא עובדת. הרשימה של מלצר כוללת בין השאר את חברו חיים זליכוב ואת יצחק מירון. משרדו של מירון התמזג עם משרדו של מלצר לאחר שמונה לעליון. ברשימה הקודמת נכללו באופן גורף משרד וינשטוק זקלר (שבו גם עבד בעבר בנו דניאל), ומשרדם של יצחק מירון ושל יוסף משיח, אך כעת הם לא ברשימה. לרשימה נוספו עוה"ד שמואל מעוז ואיתמר מירון והיא כוללת גם את נאוה אילן, דניאל פדר, ברק בר—שלום ואיילת סימון וקסלר שעבדו במשרדו של מלצר לפני שמונה לשופט עליון. רשימת בעלי הדין שאינם יכולים להופיע בפניו כוללת (ככל הנראה מדובר בלקוחות עבר של משרדו) את חברת הביטוח איילון, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב, עיריית תל אביב ועיריית רמת גן, פלאפון וחברת החדשות (חדשות 2 לשעבר).

החברים מהתקופה בפרקליטות הצבאית

ההשבעה של השופט עופר גרוסקופף לעליון, במארס השנה צילום: אמיל סלמן

הרשימה של השופט עופר גרוסקופף שהצטרף לעליון לפני כחודשיים והחליף את יורם דנציגר, שונה רק במעט מהרשימה שמסר לפני שנתיים, כשכיהן כשופט במחוזי מרכז. ברשימה מופיעים עורכי הדין קובי שרביט (שותף במשרד הרצוג פוקס נאמן), יואב מני (שותף במשרד אורלנסקי, איזנברג, מוזסון יואב מני ושות') והמשרד של ליאור טומשין (מרקמן את טומשין). גרוסקופף, שרביט, טומשין ומני (שלא היה ברשימה לפני שנתיים) סיימו יחדיו את הפקולטה למשפטים בתל אביב ושירתו יחד בפרקליטות הצבאית. ברשימה גם רועי בלכר, חברו של גרוסקופף. ההיכרות בינהם הייתה בזמן שאשתו של רועי, יעל, שרתה ביחד עם גרוסקופף בפרקליטות הצבאית והיום היא שופטת בבית המשפט המחוזי בתל אביב (ולכן אינה ברשימה). גם המשרד שבו שותף בלכר: קריספין רובינשטיין בלכר, ברשימה.

גרוסקופף, שכתב ספר בנושא משכון זכויות עם פרופ' נינה זלצמן, מיודד עם המשפחה, כך שברשימה מופיעים בעלה יוסי זלצמן ובנה עדי. עוד ברשימה עוה"ד אייל רוזן, טליה קונפינו־שר, רוית ארבל, תמר מורן, שיר לכיש ושני שלם שהיתה העוזרת המשפטית שלו. לרשימה נוסף גם משרד שפירא־בר אור מצקין. שני השותפים במשרד, אלרן שפירא־בר אור וצביקה מצקין עבדו לצד גרוסקופף, בעיקר בפעילויות אקדמיות. גרוסקופף גם מנוע מלדון בתיקים שבהם אחד הצדדים הוא אוניברסיטת תל אביב והמכללה למנהל (בהם לימד) וחברת הנדל"ן שיכון ובינוי.

ברשימה של דוד מינץ, שמכהן כשופט עליון מאז יוני 2017 לאחר כהונה כשופט מחוזי ושלום במחוז ירושלים, נמצאים ארבעה עורכי דין שהיו ברשימה שלו ב–2016 כשהיה שופט מחוזי: עוה"ד חיים שטינמץ ואברהם וקסלר שהיו קולגות שלו בתקופה שהיה בשוק הפרטי, אהרון גבע ואבי הר־זהב. לרשימה נוספו שמעון פיינברג (שופט בדימוס בבית משפט שלום בירושלים) אביעד הרץ ואשר אקסלדר שהוא יו"ר ועד מחוז ירושלים של לשכת עורכי הדין ותמך במועמדות של מינץ לעליון.

גם הרשימה של השופט יוסף אלרון, שמכהן בעליון מסוף 2017 ולפני כן היה שופט בשלום ומחוזי בחיפה, גדולה באופן ניכר לעומת הרשימה של עורכי הדין שמנועים להופיע בפניו שנתן כשהיה שופט מחוזי. ברשימה מופיעים אחיו מוטי אלפריח ואחייניו, יוחאי (רועי) ועפרי אלרון. עוד ברשימה דורון לוי, משה גלעד (שהיה אף הוא שופט מחוזי בחיפה), תמי אולמן (יו"ר ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין שתמכה במינוי של אלרון לעליון), יאיר לביא ואחיו אהוד לביא, אבידן גלובינסקי (שופט בית משפט שלום בחיפה בדימוס), אברהם גדות, אלי וולצקי, טומס נדשי ועדי מיכלין. השופט אלרון לא יכול לדון בתיקים שבהם קופת חולים מכבי והשופטת חדוה וינבאום וולצקי מבית המשפט המחוזי בתל אביב הם צד להליך.

הבת בפרקליטות

השופט מני מזוז התמנה לעליון לפני כארבע שנים, אחרי כהונה כיועץ המשפטי לממשלה, שאחריה שימש מרצה למשפטים. גם הרשימה שלו קצרה יחסית, וכוללת את גילעד רוגל ואת אהרון אברמוביץ, שהיה מנכ"ל משרד המשפטים בתקופתו של מזוז. עורך דין נוסף שאינו יכול להופיע בפני מזוז מטעמי חברות הוא שלום זינגר, לשעבר היועץ המשפטי של משרד הפנים.

השופט דוד מינץ בטקס ההשבעה שלוצילום: חיים צח / לע"מ

עו"ד ניצן שמואלי ירד מהרשימה ונוספו עוה"ד שלמה עמיאור ושרית דנה, מי שנבחרה כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי) בתקופתו של מזוז. מרשימת בעלי הדין ירד שופט המחוזי בדימוס יצחק ענבר (השניים למדו משפטים באותו מחזור באוניברסיטה העברית) ונוספה קופת החולים לאומית.

הרשימה של השופט יצחק עמית, שמונה לשופט עליון ב–2009 לא השתנתה מאז 2016, והיא כוללת את חברו עו"ד מנחם טולצ'ינסקי, מייסד ושותף בכיר במשרד עוה"ד טולצ'ינסקי שטרן מרציאנו כהן לויצקי ושות', ואת שותפיו של טולצ'ינסקי, דורון שטרן ואמיר לויצקי. בנוסף ברשימה חברו עו"ד דורון לנגה ועו"ד זיו פוקס שעמית היה שותף במשרדו לפני שמונה לשופט. עמית מנוע מלדון בתיקים שבהם מופיעים הבנק הבינלאומי, ודור אלון אנרגיה. ישראל יניב, מנכ"ל אלון רבוע כחול, הוא גיסו של עמית.

השופטת ענת ברון, שהחלה לכהן בעליון ב–2015 כללה ברשימת המניעויות שלה את דוד חיות, בשל חברותה הקרובה עם אשתו ואת עוה"ד ירון אלחנני (חבר ותיק אשר מופיע גם ברשימה של חיות), תמר מורן, נגה רובינשטיין ואיזי הולדשטיין. מהרשימה ירדה עורכת הדין אורלי בן ארי ונוספו עורכי הדין ישראל ציגנלאוב (אשר אין לו היכרות עם השופטת אך הוא מייצג בת משפחה של בעלה), ובן ציון אדורם.

כמו כן, ברון מנועה מלדון בתיקים שבהם אחד הצדדים הוא בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, אשר אחותה, אורלי סלע, היתה עד לאחרונה הנשיאה שלו (היא פרשה לגמלאות). היא גם אינה יכולה לטפל במקרים שבהם בעלי הדין הן עיריית נתניה ועיריית תל אביב־יפו. סוכנות הביטוח פרחודניק־רשף ירדה מהרשימה שלה.

השופטת דפנה ברק־ארז, שמכהנת בעליון מאז 2012, הגיעה לתפקיד שופטת אחרי קריירה באקדמיה, כשבתפקידה האחרון היתה דיקאנית הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. מי שאינם יכולים להופיע בפניה הם עורכי הדין ארנה לין שהיא חברתה וגם משרדה מנוע; עורך הדין יוחאי שלף והמשרד שבו הוא עובד איתן מהולל שדות; עורכי הדין דניאלה ויהושע דויטש; נטע זיו, שהיא קולגה לשעבר מהפקולטה בתל אביב וחברה, ויובל רויטמן, שברק־ארז היתה המנחה שלו בדוקטורט. גרשון גונטובניק, שהיה עוזר הוראה שלה, והופיע ברשימה ב–2016, מונה מאז לשופט מחוזי בתל אביב וירד מהרשימה.

הגופים שמנועים מלהופיע מולה הם אוניברסיטת תל אביב; המועצה להשכלה גבוהה, שבה היתה חברה; וקופות החולים מכבי ולאומית, בשל עבודתו של בעלה, חן ארז, כרופא.

במקרה של השופט ג'ורג' קרא, שמכהן בעליון מאז יולי 2017 לאחר כהונה של שופט שלום ומחוזי בבית המשפט בתל אביב, יש שלושה עורכי דין שאינם יכולים להופיע בפניו: הבת שלו אלכסנדרה קרא מפרקליטות מחוז תל אביב מרכז (פלילי), עיסאם פאנוס ופאיז פאנוס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"