חגיגות הניצחון היו מוקדמות מדי? הפרקליטות תערער מחרתיים על זיכויו של אלון חסן

השופט יואל עדן מבית המשפט המחוזי בבאר שבע זיכה את חסן מכל האישומים נגדו ומתח ביקורת קשה על התביעה ■ חסן: "אם יוגש ערעור ממניעים פסולים - אפנה לבג"ץ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלון חסן, היום בבית המשפט
אלון חסן, היום בבית המשפטצילום: אליהו הרשקוביץ

הפרקליטות צפויה להגיש ביום ראשון הודעת ערעור לבית המשפט העליון על הזיכוי המהדהד של אלון חסן בבית המשפט המחוזי בבאר שבע. יום ראשון הוא המועד האחרון שבו ניתן להגיש את הודעת הערעור על הזיכוי שניתן ערב פסח.

כתב האישום נגד חסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד לשעבר, הוגש לפני כשנתיים. הוא כלל ארבעה אישומים שונים ותיאר טובות הנאה פסולות בשווי מיליוני שקלים שניתנו לחסן ולמקורביו מפעילות תפעולית שהתנהלה בתחומי נמל אשדוד ב-2010–2013. בכתב האישום יוחסו לחסן עבירות חמורות של שוחד, סחיטה באיומים, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים של עובד ציבור.

חסן זוכה בהכרעת דין נחרצת של השופט יואל עדן, שהצביע על מחדלי חקירה רבים ומתח ביקורת נוקבת על המשטרה והפרקליטות. השופט זיכה גם את מנכ"ל הנמל שוקי סגיס, ואת בן דודו של חסן דוד חסן, מכל האישומים שיוחסו להם. השופט קבע כי פעילותו של חסן בנמל אשדוד לא היתה תוך ניגוד עניינים או מרמה. הוא הדגיש גם כי הפרשנות המשפטית של התביעה הרחיקה לכת.

לדברי השופט, האישומים נגד חסן מתבססים אך באופן חלקי על ראיות, ובעיקר על חיבור ביניהן, באופן שנעדר עיגון ראייתי: "טענות שמתמקדות באווירה, בשמועות ובריח לא טוב העולה מהתנהלות, אין מקומן בתהליך הגעה למסקנה בדבר פליליות מעשה. חוש הריח אינו יסוד מיסודות עבירה, ואינו כלי פרשני. גם ראיות נסיבתיות, שמהן מתבקשת גזירת מסקנה בדבר פליליות מעשה, צריכות להיות ראיות קבילות, והחיבור ביניהן אינו יכול להיעשות בדרך של השערה, אלא במסקנה מעל לספק סביר".

חסן מסר בתגובה כי אם הפרקליטות תגיש ערעור על הזיכוי שלו "הרי שמדובר בבירור בשימוש לרעה בסמכות השלטונית, תוך פעולה בוטה ומתוך ניגוד עניינים, בניסיון נואש להציל את כבודה ולא מתוך שיקול של האינטרס הציבורי. החלטה שכזו, נגועה בחוסר סבירות קיצוני מכיוון שלפי כל ההלכות המשפטיות, ערכאת ערעור לא מתערבת בממצאי מהימנות. התוצאה תהיה, שאם יוגש ערעור ממניעים פסולים, אפנה לבית המשפט הגבוה לצדק ואגיש עתירה לבג"צ לבטל את ההחלטה הפסולה והבלתי סבירה של הפרקליטות".

הערעור הצפוי מגיע על רקע שביתת הפתע בנמלים חיפה ואשדוד, שהחלה ביום רביעי. לאחר שבית הדין הארצי לעבודה הורה לעובדים לשוב מיידית לעבודה סדירה, הגיעו ביום חמישי בבוקר כמה עשרות עובדים לנמל אשדוד, הנחשבים כמזוהים עם אלון חסן ומבקשים להיפרד מההסתדרות הכללית ולעבור לייצוגה של ההסתדרות הלאומית. מספרם הקטן של העובדים שהגיעו לא איפשר חזרה לעבודה בנמל.

חסן עצמו, חבר ההסתדרות הלאומית זה מכבר, הודיע מיד לאחר הזיכוי כי הוא מבקש לחזור לעבודה בנמל ואף להיבחר באופן דמוקרטי ליו"ר ועד הציוד המכני, המזוהה כיום עם ההסתדרות הכללית. בקבוצת וואטסאפ שפתח חסן הוא כינה את חברי הוועד הנוכחי "בוגדים", וטען כי הם לא נלחמים עבור העובדים כפי שצריך. הנהלת הנמל מצדה הודיעה לו כי לא ישוב לעבודה, ואף לא יוכל להיכנס לנמל כל זמן שפסק הדין אינו חלוט.

לא מן הנמנע כי הניסיון של חסן לשוב לנמל לא רק מקצין את פעולת הוועדים, שחייבים להוכיח התנגדות קשה יותר נגד ההנהלות ומשרד התחבורה, אלא גם מחליש את יכולתה של ההסתדרות הכללית לשלוט במצב. כרגע מעדיפה ההסתדרות שלא לנקוט עמדה חד משמעית נגד העובדים שנעלמו, וטוענת בבית הדין הארצי כי איבדה שליטה על הוועדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד