העליון דחה את הערעור של ענבל אור

הערעור הוא על החלטת השופט איתן אורנשטיין מאוגוסט 2016 לפרק את הקבוצה של אור ולמנות צו כינוס לנכסיה ■ השופט חנן מלצר: "ראוי לבדוק גם את ההתנהלות של חלק מאלה שהתקשרו עם המערערות בעסקות שונות שהיה בהן, לכאורה, ניסיון לסייע בהברחת נכסים"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אור בדיון בבית משפט
ענבל אור בדיון בבית משפטצילום: אילן אסייג
אפרת נוימן
אפרת נוימן

בית המשפט העליון פסק היום (ב') בערעור של ענבל אור על החלטתו של השופט איתן אורנשטיין מאוגוסט 2016, במסגרתה ניתן צו פירוק לחברות מהקבוצה של אור וצו כינוס לנכסיה. אורנשטיין הורה על פירוק החברה אור סיטי נדל"ן, לאחר שהיתה כמה חודשים בהליכי פירוק זמני ועו"ד איתן ארז מונה למפרקה.

השופט דוד מינץ כתב את פסק הדין, ואליו הצטרפו השופטים חנן מלצר ואורי שהם. מינץ ציין כי אורנשטיין קבע שהחברות חדלות פירעון מבחינה תזרימית ומבחינה מאזנית. לדבריו, "קביעות אלו התבססו על בחינה מפורטת של עניינים שבעובדה, לאחר חקירת עדים, צלילה לתוך טיעוני הצדדים ובמסמכים עליהם התבססו המערערות מזה ובעל התפקיד מזה, תוך התייחסות מפורטת לראיות שהוגשו ולמצבן של החברות מבחינת מכלול ההיבטים הרלוונטיים לעניין.

"במסגרת זו לא למיותר להזכיר את ההלכה, כי ערכאת הערעור לא תתערב בממצאים עובדתיים שקבעה הערכאה הדיונית, אלא במקרים חריגים כאשר נפל פגם חמור היורד לשורש העניין או שנמצא כי הממצאים אינם מבוססים דיים".

מינץ קבע כי "לא נמצאה כל עילה להתערב בקביעות בית המשפט המחוזי באשר להתקיימותן של העילות למתן צו הפירוק שניתן לחברות וצו כינוס הנכסים לבעלת השליטה, אשר התבססו על תמונת מצב מפורטת וברורה שממנה עולה חדלות פירעונן של המערערות, כמו גם התבססות המסד הנדרש לצורך נקיטת הליכים אלה. נוכח היקפן של תביעות החוב שהוגשו, חובות בעלת השליטה ומצבם של כלל הפרויקטים, טענות בעלת השליטה באשר לחולשתו של המסד שעליו התבססו בקשות הפירוק אינן יכולות להתקבל".

השופט בחן את המצב גם לפי חוק חדלות פירעון החדש, שעבר באחרונה בקריאה שנייה ושלישית וייכנס לתוקף בעוד שנה וחצי. "לא נפל כל פגם בפסק דינו של בית המשפט המחוזי, אשר מבוסס על אדנים מוצקים, על פיהם נמצאה עילה להורות על פירוקן של החברות ולתת צו לכינוס נכסיה של בעלת השליטה. גם לא נמצא טעם לקבלת הבקשה להגשת ראיות נוספות אשר נבחנה לפני ולפנים", ציין.

השופט מלצר, שהסכים עם פסק הדין, הוסיף כי יש לראות בהתייחסותו של מינץ לחוק חדלות פירעון שעדיין לא בתוקף כהערות ראשוניות בלבד, "ולכן אין אני קובע עמדה ומסמרות לגביהן". הוא הוסיף כי "נראה לי שבהמשך ההליכים ראוי לבדוק לא רק את התנהלותה של ענבל אור ושל הדירקטורים ויתר נושאי המשרה בתאגידי המערערות, אלא גם של חלק מאלה שהתקשרו עם המערערות בעסקות שונות, ככל שהיה בהן, לכאורה, ניסיון לסייע למערערות בהברחת נכסים מפני נושים אחרים".

השופט שהם הסכים גם הוא עם עמדתו של מינץ, ואמר כי "עם כל הצער על התוצאות הקשות מבחינתה של בעלת השליטה, אין מנוס מדחיית הערעור על כל חלקיו, כפי שהובהר היטב על ידי חברי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו