פרשת הוואטסאפ של השופטת: לא מדיחים על שבירת דיסטאנס

הגבולות האתיים נחצו, אך לפי הדו"ח שחיבר נציב התלונות על שופטים אין הצדקה להחמיר עם השופטת פוזננסקי-כץ עד כדי הדחה. בסופה של הפרשה, אם יש אדם שיפנים את הלקח ויקפיד על ריחוק שיפוטי מלא - זו פוזננסקי-כץ

עידו באום
עידו באום
השופטת רונית פוזננסקי-כץ
השופטת רונית פוזננסקי-כץצילום: מוטי מילרוד
עידו באום
עידו באום

השופטת רונית פוזננסקי-כץ חצתה את הגבולות האתיים שנמתחים לאורך קווי ההפרדה הברורים בין מי שמכהן במשרה שיפוטית לבין מי שמופיע בפניו - כך עולה מהדו"ח המהיר והממצה שהגיש אתמול (ג') נציב התלונות על שופטים, המשנה לנשיאת העליון בדימוס פרופ' אליעזר ריבלין. הבוקר קיבלו שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון אסתר חיות החלטה להעמיד את השופטת לדין משמעתי - וכך ראוי.

מדו"ח הנציב ריבלין עולה באופן אבסורדי כי הרחקתם של הפרקליט עו"ד ערן שחם-שביט מרשות ניירות ערך ושופטת המעצרים פוזננסקי-כץ מתיק בזק לא היטיבה עם החשודים בפרשה - ואולי אפילו הזיקה להם. מסתבר שהפרקליט והשופטת היו אלה שרצו להקל עם החשודים יותר מכל הגורמים האחרים בחקירה.

כך למשל, נציגת צוות החקירה מטעם להב 433 טענה בעדותה בפני הנציב ריבלין שהשופטת היתה סניגוריאלית מדי. כך, שחם-שביט חשף בפני השופטת בהודעות הוואטסאפ את עמדתו כי חוקרי להב 433 מבקשים מספר ימי הארכת מעצר מוגזמים. בשוך הסערה הציבורית יכולים לפיכך הסניגורים רק להצטער על התחקור העצמי היעיל שהפגינה מערכת המשפט.

שחם שביט (מימין) בדיון בהארכת מעצרי חשודים בתיק 4000, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

אם בית הדין המשמעתי, שבראשו יעמוד שופט בית המשפט העליון, ימצא שהשופטת אכן עברה עבירות משמעתיות, הוא יוכל להטיל עליה כל עונש - מהערה ועד הדחה משיפוט. אגב, גם אם לא יוחלט על הדחתה בדין משמעתי, הוועדה לבחירת שופטים מוסמכת להתכנס לאחר מכן ולהדיח את השופטת ברוב של שבעה מבין תשעה חברי הוועדה. במלים אחרות, לשופטת פוזננסקי-כץ מחכה בירור שיפוטי מעמיק.

לפחות לפי הדו"ח שחיבר ריבלין, אין הצדקה להחמיר עם השופטת עד כדי הדחה. בניגוד לתמונה שהצטיירה לאור המסרונים החלקיים שפורסמו בחדשות 10 בתחילת השבוע, השופטת פוזננסקי-כץ והפרקליט שחם-שביט לא תיאמו הטיית משפט. פשעם העיקרי הוא שהתיאומים הטכניים ביניהם נעשו בצורה לא תקינה וגלשו לפסים פמיליאריים מדי במקום שבו האתיקה מחייבת ריחוק, "דיסטאנס". בסופה של הפרשה הזו, אם יש אדם שיפנים יותר מכל את הלקח ויקפיד בעתיד על ריחוק שיפוטי מלא, זו פוזננסקי-כץ.

מבחינת מערכת המשפט יש לקח חשוב יותר - והוא הצורך להשקיע מאמץ בחיזוק ההפרדה בין הפרקליטות לשופטים. הטענות על סימביוזה בין השופטים לפרקליטים ועל הטייה מובנית של השופטים לטובת מערכת אכיפת החוק, חוזרות ועולות בביקורת על מערכת המשפט הפלילית. פרשת המסרונים ממחישה את הבעיה בצורה בוטה מכיוון ששום סניגור לא היה מצליח לתאם את התנהלותו מול השופטת בנוחות שבה הצליח שחם-שביט לתאם את מהלכי החוקרים מולה.

זו בעיה שהנציב ריבלין הצביע עליה גם בדו"ח שכתב, בהתייחס לכך שכללי הריחוק שנקבעו בבית משפט השלום בתל אביב לא נאכפו בפועל. מערכת המשפט צריכה לבחון אם ניתן להקים חומות הפרדה ברורות יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?