בג"ץ עצר את אישור מינויה של עפרה ברכה לנציבת שירות המדינה

הוועדה לאישור המינוי אמורה היתה להתכנס היום - אך צו ארעי שהוציא בג"ץ בעקבות עתירה שהוגשה נגד המהלך לא יאפשר לה לקבל החלטה בעניין ■ כהונתו של פראוור ככל הנראה תוארך היום

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה ברכה ובנימין נתניהו
עפרה ברכה ובנימין נתניהוצילום: לשכת רואי החשבון בישראל Dan Balilty/אי־פי
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

בהחלטת בג"ץ מהבוקר נקבע כי על ועדת המינוי שמינה ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמורה לאשר את מינויה של עפרה ברכה לתפקיד נציבת שירות המדינה – נאסר לקבל החלטה.

בוועדה יושבים נגה קינן ואריה בר ובראשה השופט בדימוס חנן אפרתי. הוועדה מתכנסת היום, ועל פי השמועות אמורה לאשר את מינויה של ברכה, מועמדת ראש הממשלה.

את העתירה הגיש ד"ר רפי נץ-צנגוט בטענה כי הוועדה הוקמה שלא כדין, ולכן אינה יכולה לקבל החלטה. לטענתו, מינוי חברי הוועדה אמור להיעשות בשיחת טלפון ובאופן שרירותי מתוך רשימה קבועה הנחשבת למאגר ממנו ממונים חברי ועדות מינוי עבור מינויים בכירים על פי סדר א-ב' קיים. עם זאת חברי הוועדה, בר וקינן, נחשבים מקורבי נתניהו ומונו תוך חריגה מהסדר הנהוג - מה שמעלה את החשש כי נבחרו למטרה המסוימת הזו. גם השופט מונה רק לאחר שפרופ' רון שפירא, שעמד בראש הוועדה הזו, התפטר מכיוון שלא רצה לאשר את מועמדת ראש הממשלה.

כאמור בג"ץ עצר את החלטת הוועדה, והעותר צריך לחזור לבית המשפט בתוך שבוע.

מדובר במכה קשה לראש הממשלה ומקורביו, שדחפו למינוי ברכה. עם זאת, יש לזכור כי בג"ץ לא הוריד את המינוי סופית מן השולחן.

כהונתו של אודי פראוור, ממלא המקום מאז מאי, לא הוארכה עד יום, אך ככל הנראה תוארך היום בשלושה חודשים לפחות, כך שהוא ישלים שנה בתפקיד.

פראוור סיים את תפקידו כסמנכ"ל אסטרטגיה במשרד ראש הממשלה ואף זכה למחיאות כפיים סוערות בישיבת הממשלה שנערכה ביום ראשון. אתמול (ב') גם נערכה לו מסיבת פרידה רשמית. עם זאת, הוא אמור היה להיפגש עם מזכיר הממשלה יואב הורוביץ, כדי לדון בהארכת תפקידו כממלא מקום הנציב. ככל הנראה הדבר יקרה היום, או בימים הקרובים, מכיוון שתוקף כהונתו, שהוארכה בפעם השלישית, פג בתחילת מרץ. ההערכה היתה שממתינים להחלטת בג"צ בנושא, וזו אכן הגיעה.

סאגת מינוי הנציב תציין שנה במאי הקרוב, לאחר שמיד אחרי סיום התפקיד של דיין הודיע ראש הממשלה כי המועמדת שלו היא מיכל עבאדי בויאנג'ו, החשבת הכללית באוצר לשעבר. המינוי לא היה מקובל על שר הבריאות יעקב ליצמן שטירפד אותו אחרי שאיים להתפטר אם אכן תקבל את התפקיד. ראש הממשלה נסוג ואז עלה שם נוסף – אורן הלמן, סמנכ"ל רגולציה בחברת חשמל, שלא היה עומד, ככל הנראה, בתנאי הסף של התפקיד. במקביל עלו שמות ראויים נוספים כמו אמי פלמור מנכ"לית משרד המשפטים כיום, או מיכל כהן, מנכ"לית משרד החינוך לשעבר. אלא שהבחירה נפלה דווקא על עפרה ברכה.

את שמה של ברכה הביא לשולחן נתן אשל, יועצו הלא רשמי של נתניהו, שנזרק משירות המדינה לצמיתות לאחר שהטריד עובדת במשרד ראש הממשלה. כאמור, מינויה של ברכה אינו מתקדם בשל הביקורת הציבורית הקשה. שתי בנות משפחה של ברכה – אחותה ובתה – עובדות במשרד ראש הממשלה, ודו"ח המבקר לא החמיא לה על תפקודה במנהלת אגף לא גדול במשרד הפנים.

ל-TheMarker נודע כי השר ליצמן הביא גם מועמד משלו – אריאל יעקבי, מי שעומד בראש הסתדרות עובדי המדינה. יעקבי עומד לעזוב את ההסתדרות בקרוב הן בשל מיצוי, והן בשל חילוקי דעות עם היו"ר אבי ניסנקורן, וכבר הוצעו לו לא מעט הצעות בשוק הפרטי. יעקבי לא יסרב להצעה, אם זו תגיע, אך סיכוייה ככל הנראה קלושים. יעקבי סירב להגיב.

יצוין כי אודי פראוור, על אף היותו ממלא מקום ולא נציב קבוע, זוכה ללא מעט מחמאות על תפקודו הנוכחי, על אף כמות הלחצים המופעלים עליו. פראוור ממשיך לקדם את הרפורמה בהון האנושי בשירות המדינה, שהוא היה אחד מיוזמיה במשרד ראש הממשלה, והוכיח כי אינו לחיץ מול דרישות מופרכות של שרים. באוגוסט האחרון הודיע פראוור כי ועדת השירות של הנציבות לא תדון בדרישת השרה איילת שקד, שעמדה בראש ועדת שקד-לוין לבדיקת חסמי משילות, לאישור מינוי סמנכ"לים כמשרת אמון קרי – מינוי פוליטי. בהמשך הודיע ראש הממשלה כי הנושא יועבר בחקיקה, אך זה נעצר בשל בג"צ הגיש ארגון מעש. גם הסערות הפנימיות אותן חווה הנציב הקודם, בתוך הנציבות, שככו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש