רוית ברניב, יו"ר שיכון ובינוי לשעבר, נחקרה בפרשת השוחד ושוחררה למעצר בית

היום גם נחקר מבקר הפנים של החברה, אברהם אדמוני, ונעצר עד למחר ■ עמית שגב, המשנה למנכ"ל, עוכב אך לא נעצר ■ השופט: "על אף שקיים חשד סביר הקושר את החשודה, אני סבור שעוצמתו אינה מספיקה להארכת מעצרה"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוית ברניב, יו״ר שיכון ובינוי לשעבר
רוית ברניב, יו״ר שיכון ובינוי לשעבר צילום: רמי זרנגר
אפרת נוימן
אפרת נוימן

רוית ברניב, יו"ר שיכון ובינוי לשעבר, הגיעה היום (א') לחקירה במשטרה בפרשת השוחד בחברה. לאחר חקירה של שעתיים, שוחררה ברניב על ידי בית משפט השלום בראשון לציון למעצר בית. זאת, למרות שהמשטרה ביקשה לעצור אותה למשך תשעה ימים לצרכי חקירה.

ברניב חזרה ביום שישי מנסיעה לחו"ל. "אין פה שום דבר שמצדיק מעצר במדינת חוק מתוקנת", אמרה עורכת דינה. השופט עמית מיכלס ציין בהחלטתו כי "על אף שקיים חשד סביר הקושר את החשודה, אני סבור שעוצמתו אינה מספיקה להארכת מעצרה". מעצר הבית הוא עד לראשון למארס בנוסף לתנאים מגבילים נוספים ונאסר עליה ליצור קשר המעורבים בפרשה.

מימין: רוני פאלוך, אלכסנדר ישיש, יהודה אלימלךצילום: עופר וקנין

היום גם נחקר מבקר הפנים של החברה, אברהם אדמוני, ונעצר עד מחר. זאת למרות שהמשטרה ביקשה הארכת מעצר לצרכי חקירה של תשעה ימים. אדמוני נעצר בחשד לביצוע עבירות של מתן שוחד לעובדי ציבור זרים, קשירת קשר לפשע ורישום כוזב במסמכי תאגיד. השופט מיכלס אמר לאחר שהוגשו לו מסמכים חסויים כי "קיים חשד סביר הקושר את החשוד למיוחס לו".

בנוסף, התקיים היום דיון בהמשך מעצרם של שלושת החשודים שנעצרו ביום שלישי, שבו נפתחה החקירה הגלויה. מדובר בשלושה בכירים לשעבר ובהווה ב–SBI (חברה נכדה של שיכון ובינוי): אלימלך יהודה, רוני פאלוך ואלכסנדר ישיש. יהודה נשלח בתנאים מגבילים למעצר בית עד ל-06 למארס, מעצרו של פאלוך הוארך בשלב זה עד לראשון במארס ומעצרו של ישיש הוארך עד לראשון למארס ולאחר מכן הוא יהיה במעצר בית בתנאים מגבילים עד ל-11 במארס.

בין העצורים מאז פרוץ החקירה ביום שלישי שעבר גם מנכ"ל החברה לשעבר עפר קוטלר. מי שעוד עוכב לחקירה ביום חמישי אך לא נעצר הוא המשנה למנכ"ל עמית שגב. היום הותר לפרסום כי אחד העצורים הוא רואה החשבון המבקר של החברה, רובי לזרוב, שנעצר ביום חמישי, עד ליום שלישי. לזרוב הוא שותף באשכול הנדל"ן ואחראי על תחום הבריאות ב-BDO זיו האפט. לזרוב הצטרף לפירמה ב-1994.

גם אדמוני וגם לזרוב מוזכרים בתביעה שהגיש עובד ביולי לבית הדין לעבודה שי סקף, לשעבר מנהל הכספים בקניה של חברת SBI (חברה נכדה של שיכון ובינוי). בתביעה, שהיתה גם הזרז לחקירה הנוכחית, הוא טען ששיכון ובינוי נמנעת מתשלום שכרו, ואף מפעילה מסכת של לחץ ואיומים כלפיו כדי למנוע ממנו לעמוד על זכויותיו. בתביעה הסביר סקף כי מדובר בהמשך ישיר להתנכלות ולהתעמרות של שיכון ובינוי כלפיו, לאחר שחשף מעשי שחיתות חמורים שביצעו לכאורה מנהלי חברות בקבוצה לאורך שנים רבות - ובהיקף נרחב.

סקף טוען שניסה להתריע בפני לזרוב, רואה החשבון המבקר של החברה, על תשלומי השוחד בהמשך פברואר 2016 - כשזה הגיע לקניה לביקורת שנתית של הדו"חות הכספיים ל-2015. לתדהמתו של סקף, רו"ח לזרוב לא הופתע ואמר לו שהנורמה המושחתת מושרשת היטב בפעילותה של SBI בניגריה, אוגנדה גוואטמלה - ובעבר גם בחוף השנהב. רו"ח לזרוב הדגיש, לטענת סקף, שאין מדובר בנוהג מקומי אלא בפרטיקה מוכרת ומושרשת חובקת עולם, שזוכה לגיבוי הביקורת הפנימית של החברה, ועדת הביקורת של הדירקטוריון והמחלקה המשפטית בראשות עו"ד חזי קטן. לזרוב המליץ לסקף לעצום עיניים.

סקף הזדעזע מהעובדה שדווקא רואה החשבון המבקר, שאמור להיות גורם חיצוני בלתי תלוי ולפעול למניעת אי חוקיות בהתנהלותה הכספית של החברה, הוא הגורם המכשיר את תשלומי השוחד. הוא ניסה להתריע בפני מבקר הפנים של שיכון ובינוי, אדמוני, במהלך ביקורו בקניה אולם זה אמר לו לטענתו: "מה זה שוחד? אני לא מכיר את המלה הזאת". כשניסה, לדבריו, לדון ברצינות עם אדמוני הוא נקטע בטון תקיף :"אל תדבר אתי על הדברים האלה".

בדיון בהארכות המעצר ביום חמישי בעניינם של קוטלר ולזרוב אמר נציג המשטרה, רב־פקד אריאל פרידמן, כי מאז שהחקירה נהפכה גלויה חלו בה התפתחויות דרמטיות, שיש בהן כדי לבסס את החשדות: "מתגלה תמונה עגומה, ולפיה שיכון ובינוי שיחדה פקידי ממשל בעולם באופן שיטתי ולאורך שנים בעשרות מיליוני דולרים, ואף מעבר לכך, והכל כדי להגדיל את רווחיותה".

לדבריו, "במקרים מסוימים שיכון ובינוי מעלה בכספים ממוסדות הבנקאיים המסונפים לאו"ם; מוסדות שהוקמו מתוך מטרות נעלות, כמו פיתוח תשתיות במדינות מתפתחות. אם החשדות יתבררו כנכונים, יהיה קשה לאמוד את הנזקים התדמיתיים והאחרים שייגרמו למדינת ישראל בגין פרשיה חמורה זו".

החקירה מתנהלת ביחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו