תיק 4000: "החשדות מתחזקים"; הוארך מעצרם של שאול אלוביץ' וניר חפץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שאול אלוביץ' מגיע לדיון בהארכת מעצרו
שאול אלוביץ' מגיע לדיון בהארכת מעצרו צילום: עופר וקנין
עדכונים

ניר חפץ: "אני מגיע לתא המעצר בשתיים וחצי בלילה, התעוררתי בבוקר עם מאות עקיצות של פשפשים"

"ברור לי שחקירה זו לא קייטנה. אני מרגיש שהשב"ס יוצא מגדרו כדי שהכל יתבצע על הצד הטוב ביותר. ביום הראשון שיצאתי לחקירה הגעתי בלילה לאחד ממתקני השב"ס, זיהו אותי אסירים בטחוניים ובמקום שבו הייתי פרצה מהומה. שמעתי צעקות בערבית 'נתניהו' נתניהו. פניתי לשב"ס בעניין הזה והם החליטו להעביר אותי למתקן אחר בעיר אחרת, ומאז למרות אינספור בקשות לא קיבלתי את הבגדים שלי. אני כבר 72 שעות עם אותם בגדים. אני מקווה ששב"ס יתנו לי להכניס אותם", כך אמר ניר חפץ בדיון שבו הוארך מעצרו עד יום שני במסגרת תיק 4000.

לדברי חפץ, "אני מגיע לתא המעצר בשתיים וחצי בלילה, התעוררתי בבוקר עם מאות עקיצות של פשפשים, כל גופי מכוסה בשלפוחיות. ביקשתי לראות רופא אבל לא נתנו לי. אני לא מאמין שהקריטריון לראות רופא הוא רק כשנשקפת סכנת חיים".

"אתה יושב בחדר שעות לבד. התחננתי שיביאו לי חובש אבל לא נתנו לי. באותו יום אחרי שהחקירה הסתיימה, התשישות גרמה לזה שהתמוטטתי על הרצפה ורק אז הסכימו להביא לי חובש".

מוקדם יותר, הוארך מעצרו של חפץ עד יום ראשון בפרשת שבה על פי החשד נעשה ניסיון למנות את הילה גרסטל לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה תמורת סגירת תיק המעונות נגד שרה נתניהו, אשת ראש הממשלה.

"משפחת אלוביץ' רצתה למכור את וואלה כי הוא לא היה רווחי"

"אור אלוביץ' משתף פעולה עם החוקרים ומוסר את גירסתו", כך אמר עורך דינו דרור מתיתיהו בבית המשפט. "אין ראיה שהוא פנה בפועל לכלי תקשורת זה או אחר בדרישה לשנות סיפור".

לדברי עו"ד מתיתיהו, "אמרו לי שיש התפתחות שאני לא מודע לה, היום אני מודע לזה שאילן ישועה מסר קלטות בהן הוא משוחח עם אחרים והתפתחות השנייה ששלמה פילבר מסר עדות מפורטת בטייטל החדש שלו כעד מדינה".

"ההתפתחויות הדרמטיות במרכאות רק מחזקות את זה שבפאזל העובדתי הזה אפשר למצוא את אור אלוביץ' בחלק הצפון מערבי בפינה. מצבו של אור אלוביץ' שונה מהאחרים גם בפן הראייתי וגם בכל הנוגע לעילת השיבוש".

"אור אלוביץ' נחקר ומסר גירסה בנוגע לעדויות של שלמה פילבר ואילן ישועה. כולנו יודעים מיהו איש הציבור שנבדק חשד של הרשויות שנבדק חשד שקיבל שוחד".

מתתיהו טען כי בני משפחת אלוביץ' רצו למכור את את אתר וואלה כי הוא היווה נטל כלכלי ולא היה רווחי.

"שמים בפני בית המשפט ראיות שבחרו מתוך החומר. כדי שתתקבל החלטה צודקת צריכים לשים ראיות שפועלות לטובה".

נציגת המשטר אמרה בדיון כי אור אלוביץ' לא נחקר על שיבוש חקירה. ,אנו מדברים על חשש עתידי לשיבוש, יש פעולות חקירה שמצדיקות את הישארותו של החשוד במעצר,.

מעצרה של איריס אלוביץ' הוארך בחמישה ימים

מעצרה של איריס אלוביץ' הוארך בחמישה ימים - כך החליטה השופטת רונית פוזננסקי כץ.

"הרשות והמשטרה מבקשות את הארכת המעצר כדי לבצע שורה ארוכה של פעולות חקירה. פעולות חקירה אלה הינן פועל יוצא של חקירה מאומצת ותוצרי חקירה זו. מדובר בחקירה מורכבת דינמית ומסועפת וכזו שאורכת זמן", אמרה השופטת.

לדבריה "התמונה שפורטה ועניינה חשד סביר ראשוני מתחזק והולך לצד עילת השיבוש הן שעומדות בבסיס הבקשה להארכת מעצר ובוודאי שאין בקשה זו מושתתת על מטרות אחרות כגון הפעלת לחץ. חקירה מעצם טיבה אינה קלה לנחקר ובוודאי לחשודה שזה מעצרה הראשון. בתיק זה חשד הולך ומתחזק לעבירות שיבוש חמורות".

המשטרה על איריס אלוביץ': "חשש כבד משיבוש הליכים"

"מדובר בפרשה מורכבת ומרובת מעורבים. עצם מעצרו של בעלה של החשודה לא מוריד את החשש הכבד משיבוש ויש עשרות פעולות חקירה שהן בנות שיבוש", כך אמרה נציגת המשטרה בדיון בהארכת מעצרה של איריס אלוביץ'.

נציגת המשטרה התייחסה גם לטענות הלחץ בחקירה ואמרה: "אני מביעה תרעומת, אין פה שום רצון ליצור לחץ. יש פה פעולות חקירה רבות ומגוונות. החשודה לא הגיעה ליחידה בשעות הבוקר, היא נשארה בתא שלה לנוח. החשודה אכן נחקרה בכל חמשת הימים מהבוקר ועד הערב, היא שוהה במתקן כליאה בנווה תרצה. למשטרה אין שליטה על שב"ס, כשהיא נמצאת אצלנו היא מקבלת את כל הכבוד הראוי".

עו"ד של איריס אלוביץ': "החוקרים מטרטרים אותה ואומרים לה דברים איומים"

עורכת דינה של איריס אלוביץ', מיכל רוזן עוזר, טענה כי היא מכחישה בתוקף את החשדות נגדה. "בצד החשדות יש לה הסברים".

"אין במדינת ישראל מעצר לצרכי הפעלת לחץ. מטרטרים אותה בתנאי מעצר. הם מתישים אותה פיזית, הלקוחה שלי מספרת לי על דברים איומים שהחוקרים אומרים לה בחדרי החקירה. מספרים לה על העתיד שלה, הוא כולו צבוע בשחור, מספרים לה מה יקרה לה ולילדים שלה, אני רואה הפעלת לחץ".

"זה לא חוקי ולא יכול להיות ככה, אני מבקשת מבית המשפט שלא יאמר לי שהידיים שלי כבולות. אני חושבת שמה שעושים לא בסדר, לבית המשפט יש תפקיד, הוא לא נותן ימי לחץ כדי שיפעילו לחץ".

"מדובר באישה לא צעירה, גם בעלה נמצא במעצר ואני רואה איזה שימוש נעשה בעילות המעצר, ואני חרדה מהמעצר הזה שנעשה לצרכי הפעלת לחץ".

השופטת רונית פוזננסקי כץ השיבה: "התמונה שמונחת בפניי מציגה ראיות שמתחזקות, אני רואה את הדברים בכלים שלי, אם הוא היה נחלש הייתי נותנת לזה מקום. אם לא היו מציגים לי ראיות לחשד שמתחזק, אולי היה אפשר לטעון שמדובר במעצר על בסיס לחץ".

עו"ד רוזן עוזר המשיכה להתייחס לתנאי המעצר בהם נתונה איריס אלוביץ ואמרה: "מדובר באישה לא צעירה שישנה ב-48 שעות רק שלוש שעות".

מעצרו של אלוביץ' הוארך עד ליום שני

השופטת רונית פוזננסקי כץ מבית משפט השלום בתל אביב הציעה להאריך את מעצרו של שאול אלוביץ' עד יום שני, 26 בפברואר. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו בשמונה ימים.

סנגורו של אלוביץ, עו"ד ז'ק חן אמר בדיון: "מר אלוביץ מצוי כבר חמישה ימים במעצר, כפי שכפר בחשדות נגדו כבר ביום הראשון, הוא ממשיך בכך. הוא טוען שלא ביצע שום עבירה, הגרסה שלו מאוד מפורטת.

"אנחנו ערים להחלטה של בית המשפט שניתנה אתמול בנוגע לסטלה הנדלר ועמיקם שורר, בנוסף לכך אלוביץ מבקש להקל על בני משפחתו, אשתו ובנו שגם הם עצורים, ויכול להיות קשר לשאלת הארכת המעצר של כולם להארכת המעצר שלו, ולכן, למרות שהוא כופר בחשדות נגדו, הוא מסכים להארכת מעצר קצובה של חמישה ימים מהיום".

השופטת ציינה כי מהחומרים שהוגשו לה היא רואה "שהחשד נגד אלוביץ מתחזק", והוסיפה כי "הבעיה היא שיש פעולות חקירה רבות - ומעצר עד יום שני זה לא ריאלי".

עו"ד חן השיב: "אנחנו לא רוצים להפריע לחקירה ומודעים לפעולות החקירה שיש לעשות, אני לא חושב שהפער בין חמישה ימים להם הסכמנו לשמונה ימים שהמשטרה ביקשה הוא גדול.

"אדם בן 70 יושב כבר חמישה ימים במעצר בתנאים קשים מאוד, הוא מגיע לשם ב-1 בלילה אחרי שנחקר 14 שעות ברציפות, מעירים אותו ב-4 לפנות בוקר לחקירה. אחרי שעצרו את אשתו ובנו והחרימו את כל רכושו, ואומרים לו בחקירה שכשהוא יצא מהמשפט הזה יהיה שומר בסופר. הנחקרים הם כמו ברווזים במטווח, יורים עליהם מכל הכיוונים, ואז עוד שנה יגיעו הארגזים והפרופורציות יגיעו".

חן סיכם: "בנסיבות האלה, כשמדובר בהארכת מעצר שנייה, ובכך שמדובר באדם בן 70, צריך להתייחס לדברים כמו שהם באמת - אלו שיקולים שעל בית המשפט להביא בחשבון. כשהמשטרה באה עם מלת קסם של שמונה ימים, לא חייב להסכים".

נציג רשות ני"ע בדיון, עו"ד ערן שחם שביט, אמר: "אלוביץ' נחקר שעות ארוכות כדי לקצר את ימי המעצר, אנחנו מנסים למצות את החקירה. לוחות הזמנים בתיק הזה הם אחרים".

לאחר שהצדדים שבו התייעצות אמרה השופטת: "מדובר בפרשה סבוכה שבה חשד סביר ומבוסס לעבירות של שחיתות חמורה. במעגל ביצוע העבירות מעורבים רבים שביצעו יחד עבירות שעל פי החשד עניינן מתן שוחד ומרמה. העבירות בפרשה זו נעשו על ידי נושאי תפקידים בכירים במערכות השלטון ובחברת בזק, הרשות וניירות ערך מבקשים היום כי מעצרו של אלוביץ יוארך בשמונה ימים, בקשה זו מבוססת על שורה ארוכה של 35 פעולות חקירה בעניינו של אלוביץ וחשודים נוספים.

"לצד פעולות חקירה אלו הוצג בפני בית המשפט חשד סביר שמתחזק והולך בדו"חות הסודיים, אמנם נציגי הרשות והמשטרה לא נתנו את הסכמתם להארכת מעצר מצומצמת אולם בנסיבות התיק הזה מצאתי להאריך את מעצרו של אלוביץ עד ל-26 בפברואר".

שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, בדיון בהארכת מעצרו היום

עוה"ד של חפץ: "לא נותנים לו להתקלח או להחליף בגדים"

השופט עלאא מסארווה מבית משפט השלום בתל אביב האריך את מעצרו של ניר חפץ בשלושה ימים, עד 25 בפברואר. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו בשישה ימים.

סנגורו, עו"ד ירון קוסטליץ, קבל על תנאי המעצר של חפץ: "לא נותנים לו להתקלח ולא נותנים לו להחליף בגדים".

ניר חפץ בעת הדיון בהארכת מעצרוצילום: עופר וקנין

נציגת המשטרה אמרה כי חפץ לא משתף פעולה בחקירה ושומר על זכות השתיקה. היא התייחסה לחשדות שמתייחסים להצעת השוחד שנוגעת לשופטת לשעבר, הילה גרסטל, ואמרה: "מדובר בחשוד מרכזי, האירוע מסובך, האירוע נעשה לפני שנתיים".

סנגורו של חפץ טען כי חפץ לא שומר על זכות השתיקה: "מר חפץ נקרא לחקירה ארוכה ברשות ניירות ערך ב-27 בדצמבר. הוא ענה לעל השאלות שנשאל בצורה מפורטת". לדבריו המשטרה ביקשה לעיין בחומר המחשבים והמכשיר הסלולארי שלו והוא נתן את הסכמתו: "חפץ הסכים מההתחלה שיעיינו בכל החומרים שבמכשירים שלו כי אין לו מה להסתיר".

עוד הוסיף קוסטליץ כי "הטענה של המשטרה שהיא מבקשת זמן להאריך את מעצרו כדי לעיין בחומר שהיה ברשותה כבר מיום ראשון זו טענה שאין לשעות לה" אמר קוסטליץ.

השופט עלאא מסארווה שדן בבקשה אמר: "עיינתי בחומרי החקירה שהתווספו ודעתי היא כי וודאי קיים חשד סביר".

לדבריו, "אשר לעילת המעצר, מדובר באירוע נקודתי מלפני שנתים, החקירה שלו ממוקדת ולא מסובכת, לנוכח החשדות המיוחסים לחשוד, קיים חשד מובנה בעבירות מסוג זה לשיבוש מהלכי חקירה. מצאתי כי חלק מפעולות החקירה חשופות לשיבוש. אכן מדובר בעבירות שמצביעות על אירוע חמור במיוחד. הבחינה של בית המשפט היא בחינה קונקרטית המתייחסת למעצר בהתאם לצרכי החקירה".

צלמים מקיפים את ניר חפץ בתחילת הדיון להארכת מעצרוצילום: יסמין גואטה

המשטרה תבקש להאריך את מעצריהם של אלוביץ' וחפץ

המשטרה ביקשה הבוקר להאריך את מעצרו של ניר חפץ בשישה ימים נוספים, ואת מעצרו של שאול אלוביץ' בשמונה ימים. בשעה זו מובאים אלוביץ' וחפץ, וכן איריס רעייתו של אלוביץ' ובנם אור אלוביץ' לדיון בהארכת המעצר.

(יסמין גואטה)

האם עדות פילבר תטרוף הקלפים בפיצול התאגיד?

האם החתימה על הסכם עד מדינה של מנכ"ל משרד התקשורת הנבצר, שלמה פילבר, תעצור גם את ההליכים בבג"ץ בנוגע לפיצול תאגיד השידור הציבורי?

ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) פנה היום לבג"ץ בדרישה להשהות את פסק הדין בנוגע לפיצול עד שהיועץ המשפטי לממשלה יציג בפני בית המשפט את עדותו המלאה של פילבר בתיק 4000.

כבל היה אחד העותרים נגד הליך פיצול תאגיד השידור לשני תאגידים – תאגיד לשידורים רגילים ותאגיד חדשות. כבל היה גם זה שהגיש לבג"ץ תצהיר שעורר סערה כשחשף כי פילבר עצמו הציע לו עסקה והעלה בפניו שמותיהם של אישים שונים לתפקיד ניהול חטיבת החדשות.

פילבר הכחיש לחלוטין את הטענות כבר בזמנו. כעת, לאחר שחתם על הסכם עד מדינה בתיק 4000 ובעודו מוסר עדויות נרחבות בימים אלה על התנהלות מול ראש הממשלה במסגרת תפקידו - ייתכן כי פילבר עשוי לגלות לחוקרים גם מה אירע מאחורי הקלעים בסוגיית תאגיד השידור.

כבל טען באמצעות עורכי דינו, יובל יועז ודורון ברקת, כי "יש יסוד סביר להניח כי עדותו של פילבר עשויה לשפוך אור באמצעות דיווח מכלי ראשון על אודות סוגיות רלוונטיות לשם הכרעה בעתירות המונחות בפני בית המשפט – ובפרט בסוגיה שעניינה תכליתו האמיתית של פיצול התאגיד".

דב גילהר, לשעבר מגיש בוואלה, מוסר עדות בתיק 4000

דב גילהר, לשעבר מגיש בוואלה, מוסר עדות בתיק 4000. השבוע העידו ברשות ני"ע ובמשטרה גם עורך האתר לשעבר, ינון מגל, עורך האתר הנוכחי אבירם אלעד, וראש מערכת החדשות באתר, מיכל קליין.

מנכ"ל וואלה, אילן ישועה, העיד השבוע כי בני הזוג נתניהו דרשו לפטר את העורך הראשי של האתר בנובמבר 2016, אבירם אלעד, בעקבות פרסום ידיעה שהרגיזה אותם.

על-פי הדיווח, הידיעה שהעלתה את חמתם של ראש הממשלה ושל רעייתו עסקה בפרשת הצוללות, ונכתב בה כי היועמ"ש קיבל פנייה בבקשה שיפתח בחקירה פלילית נגד פרקליטו וקרוב משפחתו של נתניהו, עו"ד דוד שמרון.

(רויטל חובל, "הארץ")

בני משפחת אלוביץ' וניר חפץ יובאו היום להארכת מעצר

רשות ניירות ערך ויחידת להב 433 של המשטרה יבקשו היום (ה') בצהריים להאריך את מעצרם של בני משפחת אלוביץ: בעל השליטה, שאול אלוביץ', רעייתו איריס ובנו אור אלוביץ. הרשות והמשטרה צפויות לבקש להאריך גם את מעצרו של יועץ התקשורת, ניר חפץ.

אתמול האריך בית משפט השלום בתל אביב בשישה ימים נוספים את מעצרה של מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, ואת מעצרו של עמיקם שורר, דירקטור בבזק.

(יסמין גואטה)

עדכונים ראשונים ודיווחים מהירים - חפשו את הערוץ הסודי שלנו בטלגרם

שאול אלוביץ' בבית המשפט, השבועצילום: מוטי מילרוד

מנכ"ל וואלה הקליט את אלוביץ'

מנכ"ל אתר וואלה, אילן ישועה, הציג בפני חוקרי המשטרה בתיק 4000 הקלטות שבהן נשמע בעלי בזק, שאול אלוביץ', לוחץ עליו להטות את הסיקור באתר לטובת ראש הממשלה בנימין נתניהו ובני משפחתו, כך פורסם הבוקר (חמישי) בידיעות אחרונות.

אתמול החל פילבר, שחתם על הסכם עד מדינה נגד נתניהו, למסור את עדותו לחוקרי המשטרה. לפי הפרסום בחברת החדשות, פילבר סיפר כי קיבל מנתניהו הנחיות מפורשות לסייע לבזק. "ביצעתי הוראות מפורשות של נתניהו, זה בכלל לא היה בשיקול הדעת שלי, קיבלתי ממנו הנחיות מפורטות. הוא הבהיר לי למי צריך לדאוג ואיך", מסר פילבר בעדותו במשטרה. לפי ההסכם שחתם, פילבר לא יעמוד לדין פלילי אלא לדין משמעתי בלבד ויורחק לצמיתות משירות המדינה. בתמורה, ימסור עדות מפורטת נגד נתניהו, שצפויה להימשך ימים ארוכים.

(רויטל חובל, "הארץ")

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה