כתב האישום נגד נתניהו כבר הוגש

כן שוחד - לא שוחד, אם חקירת משטרה העלתה שראש ממשלה פעל לרעת הציבור ובניגוד לאינטרס הלאומי, בעת שקידם את חוק מילצ'ן, אזי צל כבד הוטל על כשירותו להמשיך לכהן בתפקידו

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאת הכנסת, היום
ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאת הכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יטען כי שלל ממצאי החקירות שהציגה שלשום משטרת ישראל הם חלק מהווי התפקיד. כל אחד מקודמיו הרים טלפון פה, הבטיח לסייע שם — ומה לעשות, בדרך כלל עשה זאת עבור אילי הון בעלי רקורד ציוני.

הוא לא המציא דבר, יסביר נתניהו. גם אם זרק מלה כדי לעניין מישהו בקניית "ידיעות אחרונות" ושלח מייל בנוגע לפרויקט זה או אחר — על זה כולאים ראש ממשלה? אלה הרי זוטי דברים, שבוודאי אין כוונה פלילית מאחוריהם.

גם את יתר החשדות נתניהו יגמד. הוא יטען שבסך הכל הוחלפו תשורות פעוטות בין חברים, ושעדות יאיר לפיד פסולה בשל היריבות הפוליטית המרה ביניהם. הוא יסביר כי בכלל שיטה בארנון (נוני) מוזס, מו"ל "ידיעות אחרונות", כשמשך אותו בלשונו — ושלא באמת התכוון לממש את עסקת "ישראל היום". הרי בגין "חוק ישראל היום" הפיל ממשלה — ועוד את זו שבראשה עמד.

נתניהו ואלשיךצילום: גיל אליהו

ככלל, מעשי נתניהו, כפי שתוארו בהודעת הסיכום של המשטרה, מסבירים מדוע שררה התלבטות בעמידה על טיבם. נראה כי אלה נעים בתחום האפור, אינם חוצים בהכרח את רף האחריות הפלילית — וקשה לראות כיצד אפשר יהיה להוכיח שמסתתרת מאחוריהם כוונה פלילית.

ובכל זאת, שום דבר שאמר נתניהו אתמול ושלשום לא הסביר מדוע פעל להארכת הפטור מדיווח ומתשלום מס לתושבים חוזרים ("חוק מילצ'ן") — וזאת חרף התנגדות אנשי משרד האוצר, רשות המסים ואפילו מבקר המדינה.

נתניהו הקפיד עד כה לטעון כי גם אם מתווכחים על נראות מהלכיו, הרי שבכל מקרה היו אלה לטובת האינטרס הציבורי ולטובת המדינה. אלא שבמקרה הזה, שבו גרע הכנסות מקופת המדינה, הפר בצורה בוטה את מדיניות ממשלתו ומדיניות ממשלות המערב ככלל, וחטא למאבק הגלובלי בהלבנת הון ובמקלטי מס — כבר לא מדובר בעזרה קטנה בין חברים. כאן מדובר כבר בעדות לפגם שורשי בשיקול הדעת ולהפרה לכאורה של חובת נאמנות, עד כדי סיכון המערכת הכלכלית שעל שמירתה הופקד נתניהו.

נתניהו צודק. המלצות המשטרה נעדרות עיגון משפטי ואינן מחייבות את היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שיכול גם לא להגיש נגדו כתב אישום. אבל כשמשטרת ישראל טוענת על גבי מסמך רשמי, לאחר שזה עבר תחת עיניו הבוחנות של היועץ, כי התנהלות ראש הממשלה בפרשת חוק מילצ'ן "אינה עולה בקנה אחד עם האינטרס הלאומי ושמירה על הקופה הציבורית" — הרי שכתב אישום ציבורי כבר הוגש.

כיצד יוכלו פקידי הממשלה לבטוח מעתה בראש המערכת? כיצד יוכלו לסמוך על ניקיון ידיו? נוכח אשם חריף זה, נתניהו נדרש לתת דין וחשבון מהיר לציבור בוחריו ולחבריו לשולחן הממשלה — היות שצל כבד הוטל על כשירותו להמשיך ולכהן בתפקידו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קסטרו מבצע מבצעים

"לא הייתי מאשר דבר כזה בחיים": האמת על "המבצע ההזוי" של קסטרו

רובע האמרבי בסטוקהולם. חברות הנדל"ן השוודיות איבדו 30% מערכן השנה

"התפרקות גדולה": אירופה מתכוננת לתיקון חריף בשוק הנדל"ן