"הקבלה היתה על שם פאינה קירשנבאום ואמרו לי שזה לא טוב - אותי עניין רק לקבל את הכסף"

מרים גרשברג, לשעבר בעלת משרד נסיעות בבאר שבע, העידה היום בבית המשפט ■ השופט: "למה הגעת למצב שהיא חייבת לך כל כך הרבה כסף?" - גרשברג: "הייתי סתומה"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פאינה קירשנבאום
פאינה קירשנבאוםצילום: עופר וקנין
יסמין גואטה
יסמין גואטה

משפט ישראל ביתנו ממשיך להתנהל באולמו של השופט ירון לוי בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ומזמן לדוכן העדים גם נפגעים עקיפים משיטתה של סגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום.

היום (ב') התייצבה על דוכן העדים מרים גרשברג, לשעבר בעלת משרד נסיעות בבאר שבע. על פי כתב האישום, משרד הנסיעות של גרשברג שימש צינור להעברת כספים מהחברה לפיתוח השומרון לקירשנבאום.

גרשברג סיפרה איך הסתבכה בפרשה הזו, שהותירה אותה בסופו של דבר בחובות של 250 אלף שקל, והביאה אותה לדבריה לאיבוד העסק והבית שלה. זה התחיל בקשר עסקי שהיה לה עם נלי דינובצקי ואיגור ריז, שלהם היו קשרי ידידות עם קירשנבאום. דינובצקי וריז היו חייבים לגרשברג כספים, אבל מצד שני קירשנבאום היתה חייבת להם כספים.

דינובצקי הציעה לה לדבריה לקבל את הכסף שהיא חייבת לה באמצעות החברה לפיתוח השומרון ובתמורה ביקשה ממנה לספק חשבוניות בדויות. כך למשל, באפריל 2011 העבירה החברה לפיתוח השומרון תשלום ראשון של כ-34.7 אלף שקל לסוכנות הנסיעות של גרשברג; בהמשך, ביולי 2011 הועבר תשלום נוסף של כ-34.8 אלף שקל. גרשברג הוציאה חשבוניות שלפיהן התשלום ניתן עבור הסעות עבור תושבים מהשומרון.

גרשברג סיפרה על דוכן העדים מדוע הסכימה לעסקה המפוקפקת הזו. "נלי היתה חייבת לי רבע מיליון שקל, היא פנתה אליי ואמרה לי שמישהי שהיא מכירה צריכה לקבל 250 אלף שקל והכסף צריך לעבור דרך המשרד שלי, שאלתי מה אני צריכה לעשות עם הכסף, למשוך? והיא אמרה לא, את תשתמשי בחשבון. אני לא ידעתי אם זו אמת וגם לא עניין אותי למי אני רושמת חשבונית, אותי עניין רק לקבל את הכסף שלי, אני קיבלתי את הצ'ק שהיה מהחברה לפיתוח השומרון, ורשמתי חשבונית, המטרה שנרשמה היתה פיקטיבית".

את קירשנבאום עצמה, הסבירה גרשברג, היא מכירה רק מהטלוויזיה, אולם היא ידעה כי היא קרובה מאוד לדינובצקי, שהבטיחה לה שתקבל עבודה מקירשנבאום. "נלי פנתה אליי ואמרה שפאינה אמרה שאני אוציא חשבונית לנסיעה שלה לקייב, כדי שהיא תוכל להגיש את החשבונית ולקבל את הכסף חזרה. בהתחלה עשיתי את הקבלה על שם פאינה קירשנבאום והיא אמרה שזה לא טוב ואני צריכה לעשות את הקבלה על שם הקונגרס הציוני. היא ביקשה ממני לעשות כאילו היא נסעה בביזנס קלאס אבל בפועל היא לא נסעה בביזנס קלאס".

השופט לוי התקשה להבין מדוע גרשברג הסכימה לכתוב חשבוניות עבור גוף שהיא לא מכירה.

השופט: כל זה בכאילו?

גרשברג: בטח.

השופט: אבל למה עשית את זה?

גרשברג: לא היתה לי ברירה, היא היתה חייבת לי כסף.

השופט: למה הגעת למצב שהיא חייבת לך כל כך הרבה כסף?

גרשברג: כי סתומה הייתי, האמת האמת.

השופט: למה הסכמת לעשות את זה? להוציא חשבונית לגוף שלא הזמין ממך שירות?

גרשברג: כי היא היתה חייבת לי כסף, היא אמרה לי שיש אפשרות שדרך החשבון שלי יעברו 250 אלף שקל אז מה אני לא אעשה את זה? בטח שאעשה את זה, בסוף עברו רק 70 אלף שקל.

ולמה קירשנבאום היתה צריכה להעביר כסף לדינוביצקי? על פי כתב האישום, ב-2010 קירשנבאום החליטה להיכנס לעסקי הטבק, ויחד עם ריז ודינוביצקי החליטה על הקמת חברה בשם דון טבק. כדי לטשטש את מעורבותה של קירשנבאום בחברה היא נרשמה על שם בתה רנית. לצורך הקמת החברה נדרשה השקעה ראשונית של כ-300 אלף שקל ולכן סוכם שכל צד - קירשנבאום מצד אחד ודינוביצקי יחד עם ריז מצד שני - יממן מחצית מהסכום.

בהמשך, על פי כתב האישום, הבהירה קירשנבאום לדינוביצקי כי שלושה גורמים יממנו את השקעתה בדון טבק: החברה המרכזית לפיתוח השומרון, מתנ"ס מועצת מטה בנימין וחברת ברק רעות השקעות בבעלותו של רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר