ההנחה שקיבלה דלק מוטורס ממאזדה תידון בדלתיים סגורות

החברה עירערה על החלטת המכס לחייבה בגין מחיר מלא של חלפים שקנתה ממאזדה - אף שקיבלה הנחה ■ לטענתה, זוהי הנחה למראית עין שנועדה להסתיר מיבואנים בחו"ל שהיא מקבלת חלפים מוזלים ■ השופט מינץ: מסמכי דלק בתיק הם סוד מסחרי - ולכן הדיון יהיה סגור

אפרת נוימן
אפרת נוימן
מכוניות מאזדה
מכוניות מאזדהצילום: בלומברג
אפרת נוימן
אפרת נוימן

באילו תנאים חברה יכולה לבקש כי דיון בבית המשפט יתנהל בדלתיים סגורות בשל חשיפה של סודות מסחריים? בית המשפט העליון דן באחרונה בעניין זה וקיבל את הערעור שהגישה חברת דלק מוטורוס, יבואנית מאזדה, נגד ההחלטה שדיון בעניינה ייערך בדלתיים פתוחות.

מדובר בערעור מס שהגישה החברה לאחר שחויבה בתשלום מסי יבוא בגין המחיר המלא של החלפים שהיא קונה ממאזדה — אף שלטענתה היא קונה אותם בהנחה קבועה של 10%.

בהסכמים שנחתמו בשנים 2010–2014 בין דלק מוטורס לבין יצרנית מאזדה לאספקת חלקי חילוף מקוריים לרכבי מאזדה ניתנה לדלק הנחה של 10% ממחיר החלפים אם תעמוד ביעדי רכישה תקופתיים. אגף המכס טען כי מסי היבוא יתייחסו למחיר המלא, ללא ההנחה. דלק שילמה תחת מחאה, ובעקבות אי־הסכמה היא הגישה בתחילת 2016 ערעור מס לבית המשפט המחוזי מרכז וטענה כי התנאי בחוזה, שלפיו ההנחה מותנית בעמידה ביעד מכירות, הוא רק למראית עין ונועד להסתיר מיבואנים בשווקים אחרים בחו"ל שהיא מקבלת חלפים במחיר מופחת. היא ביקשה שישיבו לה 1.4 מיליון שקל ששילמה תחת מחאה בגין מסי יבוא.

בתחילת 2017 החברה הגישה בתיק תצהיר עדות ראשית וחוות דעת, ובהם היא פירטה נתונים כספיים ומסחריים על אודות פעילותה. במקביל היא ביקש, מאחר ולטענתה מדובר בסודות מסחריים, כי הדיון בתביעה יהיה בדלתיים סגורות.

השופט שמואל בורנשטין דחה את הבקשה. הוא ציין כי בניגוד לערעור מס הכנסה או ערעור מע"מ, בהם ברירת המחדל היא קיום הדיון בדלתיים סגורות, כשמדובר בחיוב בתשלום מיסי ייבוא לא קיימת הוראה דומה בדין. הוא בחן האם התקיימו התנאים שמצדיקים דיון בדלתיים סגורות וקבע כי דלק לא הציגה מסמכים שיתמכו בטענות שלה, היא לא הוכיחה כי מדובר בסוד מסחרי שמקנה לה יתרון עסקי על המתחרים, או שהיא נוקטת אמצעים כדי לשמור על הסודות המסחריים שהיא טוענת להם.

דלק הגישה בקשת רשות ערעור על ההחלטה לבית המשפט העליון, באמצעות עורכת הדין אליס אברמוביץ ממשרד איתן מהולל שדות. השופט דוד מינץ קיבל ביום חמישי את הערעור. הוא קבע אמנם כי הליכים לפי פקודת המכס אינם חריגים לעקרון הפומביות כפי שמתקיים במקרה של הליכים לפי פקודת מס הכנסה — אבל בכל זאת ישנה הצדקה לקבוע כי יתנהלו בדלתיים סגורות.

"השאלה שיש לדון בה היא אם המסמכים שצירפה המבקשת לתצהיר העדות הראשית וחוות דעת המומחה מהווים סוד מסחרי. לטעמי ובניגוד לדעתו של בית המשפט המחוזי הנכבד, התשובה לשאלה זו היא חיובית", קבע השופט. מדובר למשל בהסכמים עם מאזדה, כרטסת הנהלת חשבונות, התכתבויות דואר אלקטרוני עם מאזדה, רשימה של חלק מהלקוחות של דלק מוטורס וההנחה שניתנת להם.

השופט מינץ ציין כי לפי הפסיקה רשימת לקוחות היא בבחינת סוד מסחרי וקל וחומר כאשר היא כוללת גם הנחות דיפרנציאליות שנתנה דלק מוטורוס. "השכל הישר מורה כי גם התכתבויות פנימיות בין המבקשת לבין חברת מאזדה, בהן נדונים שיעורי ההנחה, הן בבחינת סוד מסחרי, וכך גם כרטסת הנהלת חשבונות. לפיכך די נהיר, כי לפחות חלק מן המסמכים שצורפו על ידי המבקשת מכילים סודות מסחריים", הוא קבע והוסיף כי הוא אינו רואה פסול בכך שרצונה של החברה לקיים את הדיון בדלתיים סגורות נועד בין היתר כדי למנוע בקשות עיון מצד צדדים שלישיים בהמשך הדרך.

בעקבות כך, הערעור התקבל ורשות המסים חויבה בהוצאות של 5,000 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק