ייצוגיות ב-2017: 200 מיליון שקל הושבו לציבור בעשרת הסדרי הפשרה הגדולים

חמשת הסדרי הפשרה הגדולים ב-2017 אושרו בבית המשפט המחוזי מרכז, אצל השופט עופר גרוסקופף ■ כחמישית מסך ההליכים הסתיימו בהסדרי פשרה וב-7% מהמקרים אושרו בקשות לתביעה ייצוגית ■ שכר טרחה ממוצע לעורכי הדין: 330 אלף שקל לתיק

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טקס פרישת השופט ריבלין
צילום: גיל כהן-מגן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

אחרי כמה שנים של עלייה במספר הבקשות לתביעות ייצוגיות שהוגשו, ב-2017 חלה ירידה קלה במספרן. ב-2017 הוגשו 1,441 בקשות לאישור תביעה ייצוגית, ירידה של כ-60 בקשות לעומת 2016. מדובר בממוצע של שש בקשות לייצוגית ליום עבודה - כך לפי נתונים שהציג אתמול עו"ד אסף פינק.

ב-2018 צפוי מספר הבקשות לרדת אף יותר, בעקבות התיקון שעבר באחרונה, שלפיו תוטל אגרה של 16 אלף שקל על הגשת ייצוגית בבית המשפט המחוזי (שבו מוגשות רוב התביעות), ואגרה של 8,000 שקל למגישי תביעה בשלום.

לפי התיקון, שצפוי להיכנס לתוקף בעוד כחודשיים, בעת הגשת הבקשה ישלם התובע הייצוגי 5,500 שקל במחוזי ו-3,000 שקל בשלום - והיתרה לאחר מתן פסק הדין. אם ניתן פסק דין לטובת התובע, או ניתן פסק דין שמאשר הסדר פשרה שבמסגרתו הנתבע מתקן את העוול שגרם ומפצה את חברי הקבוצה - יוחזר לתובע סכום האגרה, ואת המחצית השנייה ישלם הנתבע.

22 משרדים הגישו 40% מהתביעות

לפי הנתונים, 22 משרדי עורכי דין הגישו כ-40% מהייצוגיות. כרבע מתוכם הם משרדים חדשים שלא הופיעו בשנים האחרונות בדירוג. מהצד השני, עשרה משרדים קיבלו עליהם את הייצוג של הנתבעים בשליש מהתביעות הייצוגיות שהוגשו.

רוב התביעות הייצוגיות התבררו בבית המשפט המחוזי מרכז (398); אחריו המחוזי תל אביב (334); ובפער ניכר מאחוריו, המחוזי חיפה (188). השופטות שטיפלו ב–2017 במספר התיקים הייצוגיים הרב ביותר הן אסתר שטמר (114) ומיכל נד"ב (76) מהמחוזי מרכז, ולאחר מכן השופט עאטף עיילבוני ממחוזי נצרת (67) והשופטת שושנה אלמגור מהמחוזי תל אביב (57).

פילוח 880 ההליכים שהסתיימו ב-2017 מראה כי מחציתם הסתיימה בהסתלקות - כלומר, לאחר שהתובע הבין שאין לו עילת תביעה או שסיכויי התביעה נמוכים, או לאחר שההפרה כבר תוקנה.

בנוסף, כחמישית מההליכים הסתיימו בפשרה - עלייה לעומת השנים האחרונות. ב-11% מהמקרים דחה בית המשפט את הבקשה לייצוגית, וב-7% מהמקרים אושרה הבקשה. מעניין לראות כי 519 הליכים, שהם 63% מכלל ההליכים, הסתיימו בהישג לקבוצה התובעת (לא כולל הליכים שאושרו).

לפי הנתונים, בממוצע נפסק שכר טרחה של 330 אלף שקל בתיק לעורכי הדין שהגישו בקשות לייצוגיות, כשהחציון היה 90 אלף שקל. מדובר ב-10% פחות משכר הטרחה שהתבקש. הגמול הממוצע למבקש התביעה היה 56 אלף שקל, והחציון - 16 אלף שקל.

החציון נמוך באופן משמעותי, משום שבכל שנה יש כמה תיקים שמושכים באופן קיצוני את שכר הטרחה והגמול כלפי מעלה. בעשרת הסדרי הפשרה הגדולים ב-2017 הושבו לציבור כ-200 מיליון שקל והגמול הממוצע בהם היה 3.1 מיליון שקל לעורכי הדין ו–400 אלף שקל למבקש.

השופט עופר גרוסקופף מהמחוזי מרכז היה השופט בחמשת הסדרי הפשרה הגדולים ביותר ב-2017. מכלל הסדרי הפשרה שהוגשו לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הוא התנגד ל-10%.

ההסדרים הגדולים ביותר היו בתביעות נגד חברות הדלק פז וסונול, שגבו מלקוחות פזומט ודלקן סונול מחירים גבוהים בהשוואה ללקוחות מזדמנים. במקרה של סונול הושבו כ-44 מיליון שקל, מתוכם 9 מיליון שקל לעורכי הדין ומיליון שקל למבקש. במקרה של פז, הפיצוי לציבור היה כ-35 מיליון שקל, כ-7 מיליון שקל לעורכי הדין ו-800 אלף שקל למבקש. ההסדר השלישי בגודלו, בתביעה נגד לנדמארק גרופ בשל פרסום פרטים מטעים בתשקיף, הניב פיצוי של 22 מיליון שקל.

פינק גם בדק את הסטטיסטיקה של הערעורים לעליון ומצא כי במקרה של ערעורים על הכרעות של גרוסקופף, נדחו 82% מהערעורים (או הבקשות לערעור) לעליון, במקרה של צילה צפת (מחוזי תל אביב) נדחו 71% מהערעורים ובמקרה של מיכל נד"ב (מחוזי מרכז) נדחו 67% מהערעורים. ערעור נחשב כערעור שהתקבל גם בחלקו ככל שבית המשפט העליון התערב ברכיב כלשהו בהחלטה. פינק מסר כי "הנתונים מראים מיתון בתחום ההגשות ואף ירידה בייצוגיות בתחום הצרכנות" והוסיף כי מדי שנה רואים סכומי השבה כספית משמעותיים לציבור הרחב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה