איך ייתכן שנתניהו לא נחקר בתיק בזק

רה"מ נפגש עם בעל השליטה בבזק, וקיבל החלטות שהיטיבו עם החברה בפרט ועם עסקיו בכלל ■ המינוי של נתניהו למנכ"ל משרד התקשורת חשוד במרמה "מכוונת לקידום האינטרסים של בזק" ■ יכול להיות שנתניהו לא ידע, אך העובדה שלא הצהיר על ידידותו עם אלוביץ' מעלה חשד לעבירה

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מימין: שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת, שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, ובנימין נתניהו, ראש הממשלה
מימין: שלמה פילבר, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורת, שאול אלוביץ', לשעבר בעל השליטה בבזק, ובנימין נתניהו, ראש הממשלהצילום: אמיל סלמן, אייל טואג ואלכס קולומויסקי
עידו באום
עידו באום

חשיפת המידע אודות פגישותיהם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובעל השליטה בבזק שאול אלוביץ', 7 פעמים ב–2013–2015 מעוררת שוב את השאלה כיצד זה שנתניהו לא נחקר כחשוד בפרשת בזק.

חלק מהפגישות - שדבר קיומן אינו מוכחש - התקיימו כאשר ראש הממשלה כיהן גם כשר התקשורת וקיבל החלטות שיש בהן כדי להיטיב עם בזק. למשל, תחת נתניהו פעל משרד התקשורת לביטול ההפרדה המבנית שהקשתה על בזק להחזיק את חברת הלוויין yes, החלטה שאלוביץ' היה מעוניין בה מאוד.

בלשכת ראש הממשלה הציגו את היחסים בינו לבין אלוביץ' כידידות אישית בין הזוג נתניהו לזוג אלוביץ', אך דבר קיומה של הידידות הזו לא הוצהר על ידי נתניהו כשמינה את עצמו לתפקיד שר התקשורת.

נתניהו עסק בבזק בלי לחשוף את קשריו

אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלהצילום: אוליבייה פיטוסי

העובדה שנתניהו לא הצהיר על קשריו בעייתית במיוחד. למעשה, נתניהו לא גילה למבקר המדינה על קשריו ההדוקים עם אלוביץ', למרות פנייה ממוקדת מצד מבקר המדינה, כפי שעלה מדו"ח המבקר שפורסם ביולי האחרון. לפי הפרסומים עסק נתניהו כשר תקשורת לפחות ב–12 נושאים הקשורים לבזק, מבלי לחשוף את קשריו עם אלוביץ'.

פרשת בזק נחקרה על ידי רשות ניירות ערך. היא התמקדה בעבירות תרמית לכאורה שבוצעו בחברת בזק עצמה על ידי אלוביץ' ונושאי משרה אחרים. רק בעקיפין עלה בפרשה הזו החשד נגד מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר. בדו"ח שפירסם מבקר המדינה, הוא הציג את פילבר כמי שהיה "שבוי" של בזק.

אגב, מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך מוסמכת לחקור גם עבירות שאינן בתחומה העיקרי, אם הן מסתעפות מחקירותיה. לכן הרשות היתה רשאית להרחיב את החקירה לפילבר, ובמידת הנדרש היתה יכולה להרחיבה גם לראש הממשלה.

לפי הודעת רשות ניירות ערך, המנכ"ל שמינה נתניהו למשרד התקשורת עם מינויו לשר ב–2015, פילבר, חשוד שביצע לכאורה "פעילות מרמתית, מתמשכת ומכוונת... לקידום האינטרסים של חברת בזק, כשפעילות זו מתבצעת לא פעם תוך הסתרתה מהגורמים המקצועיים ובכלל זה המשפטיים במשרד התקשורת ומגורמים רלוונטיים במשרדי ממשלה אחרים". ונתניהו? ייתכן שהוא לא ידע.

ההשוואה לאהוד אולמרט מתבקשת

אהוד אולמרט, ראש ממשלת ישראל לשעברצילום: רויטרס

אפילו אם ראש הממשלה ושר התקשורת לא ידע דבר על מעשיו של פילבר, העובדה שנתניהו לא הצהיר על ידידותו עם אלוביץ' מעלה חשד לעבירה.

מסתבר שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, היה מעורב בקבלת החלטות החקירה של רשות ניירות ערך בתיק בזק. מעורבותו של מנדלבליט מעידה כי מעורבותו של ראש הממשלה בתיק עלתה כנראה על הפרק. למרות זאת, הוחלט לא לחקור אותו.

מנדלבליט היה זה ששנה קודם לכן סבר כי רמת ניגוד העניינים מיחסי הקרבה של נתניהו ואלוביץ' היתה כה גבוהה, עד כדי כך שהורה לנתניהו למדר את עצמו מכל עיסוק במשרד התקשורת בעניינים הקשורים לאלוביץ', בגלל קשרי החברות ביניהם.

האנלוגיה המתבקשת היא לראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. הוא הורשע בעבירה של הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות לאחר שלא הצהיר על חברותו עם עו"ד אורי מסר — אך דן בעניינם של לקוחותיו. זו היתה ההרשעה הראשונה, המובהקת והפשוטה ביותר מכל תיקי השחיתות של אולמרט. בהרשעה זו קבע בית המשפט המחוזי בירושלים כי אין כל צורך להוכיח כי אולמרט "סטה מהשורה" בקבלת ההחלטות - וכי די בעצם ניגוד העניינים שבו נמצא איש ציבור כדי להקים עבירה של הפרת אמונים.

אם נתניהו היה אחראי לקבלת החלטות הקשורות לידידו אלוביץ' ולא הצהיר על כך, החשד להפרת אמונים עולה מאליו. אם נתניהו ידע שהחלטות בעניינים המיטיבים עם בזק מבטיחות סיקור אוהד באתר החדשות וואלה! שבשליטת אלוביץ', החשד להפרת אמונים עלול לעלות מדרגה ולהפוך לחשד לשוחד.

בשבוע שעבר השיבה המדינה לעתירה שהגישה התנועה לטוהר המידות בעניין פרשת בזק. מתשובת המדינה עולה כי פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), שתיק חקירת בזק הועבר אליה, החזירה את התיק לרשות ניירות ערך לצורך השלמות חקירה. האם השלמות החקירה יפתחו אפיקי חקירה נוספים שיגיעו עד נתניהו? תשובת המדינה משאירה את האפשרות הזו בעמימות מסוימת. היא בוודאי אינה שוללת אותה. ההחלטה, כמו תמיד במקרה של נתניהו, היא בידיו של מנדלבליט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון