גאידמק: עורך הדין שלי עשה עלי סיבוב - מכר לעצמו בזול את ביתי בקיסריה

ב–2009 התחיל עו"ד ישראל שלו לייצג את ארקדי גאידמק, לאחר שנקלע לקשיים וסכסוכים משפטיים ■ ביולי 2017 תבע שלו את גאידמק בטענה שלא שילם לו במשך השנתיים האחרונות שכר טרחה בסך 8 מיליון שקל

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארקדי גאידמק
ארקדי גאידמקצילום: ניר קידר
אפרת נוימן
אפרת נוימן

ב-2001 רכש ארקדי גאידמק — שהיה אז עוד איש עסקים פעיל — בית מגורים גדול בשכונה 6 בקיסריה הבנוי על שתי חלקות תמורת 33 מיליון שקל. ב-2006 הוא רכש על שם בתו קתרינה את הבית הצמוד תמורת 10.6 מיליון שקל.

לאחר שנקלע לקשיים כלכליים, גם הנכסים האלה בקיסריה נמכרו. לפי מה שנטען במסמך שהוגש באחרונה לבית המשפט, ב–2010 ביקש גאידמק מעורך דינו באותה תקופה, ישראל שלו, למכור בעבורו את הבתים בקיסריה. גאידמק טוען כי בעוד את הבית בחלקה הכפולה מכר שלו לצד שלישי (איש העסקים שלמה בן חיים) תמורת 47.3 מיליון שקל, את הבית שהיה רשום על שם בתו, הוא מכר לעצמו ולאשתו תמורת 1.5 מיליון דולר (5.7 מיליון שקל) — כמחצית מהסכום שבו נרכש הבית ארבע שנים קודם לכן. זאת, נטען, בתקופה של עליות בשוק הנדל"ן שהיו אמורות להביא את שווי הנכס ל–14 מיליון שקל.

"מדובר בהפרה חמורה ביותר של חובות נאמנות ואמונים כלפי גאידמק", נכתב. "שלו העמיד את עצמו בניגוד עניינים מובהק בעסקה, וביצע הפרה משמעותית של כללי האתיקה כשפעל לרכישת הנכס בעצמו מגאידמק, וכל זאת תוך שהוא מייצג את הצדדים ובלי שהוא מבטיח לגאידמק ייצוג אובייקטיבי וחיצוני הולם".

מנגד, שלו אמר ל–TheMarker כי רכישת הבית של קתרינה היא דוגמה מובהקת לטענות הסרק של גאידמק. "הטענה עולה באופן תמוה לאחר חלוף כל כך הרבה שנים ולאחר שגאדימק מסרב לשלם את חובו הפתוח למשרדנו. בית זה נרכש כדין בהסכם חתום בפני קונסול בתמורה מלאה הנסמכת על שמאות שהכין יוסף זרניצקי לנכס. מכר זה דווח לרשויות בחתימת קתרינה גאידמק ושולמו המסים בגינו כדין. טוב היה עושה גאידמק לו היה בוחן את המחיר שבו מכר את בתיו בקיסריה לפרופ' בן חיים כדי להיווכח כי התמורה ההסכמית מלאה והוגנת. בעסקה זו של מכר הבתים לבן חיים מכר גאידמק שני בתים, והקטן שבהם היה על שטח של 2.5 דונמים ובית זה נמכר ב–2 מיליון דולר בלבד. אם כך ברי כי התמורה ששולמה עבור הבית של קתרינה גאידמק, שהיה בשטח המגיע כדי פחות מחצי, היא מלאה, הוגנת ובהתאם לשמאות שנערכה בזמן אמת".

שכר טרחה של עשרות מיליוני שקלים

ישראל שלוצילום: אסנת רום

סיפור הבית בקיסריה מופיע בתגובה של גאידמק לתביעה שהגיש נגדו שלו בבית המשפט המחוזי בתל אביב. שלו טוען כי גאידמק לא שילם לו 2.2 מיליון דולר (7.8 מיליון שקל) על עבודה שנעשתה מאז ספטמבר 2015 ובמשך 21 חודשים, עד שהפסיק לייצגו. בנובמבר הוגשה התגובה של גאידמק לטענות, ובה הוא טוען להתנהלות פסולה מצד שלו, הסתרת מידע וניפוח שכר טרחה. לדברי גאידמק, הוא שילם למשרדו של שלו במשך השנים לפחות 10 מיליון דולר.

בכתב התביעה, שהוגש ביולי 2017 על ידי שלו ועו"ד אסף אורן ממשרדו, נכתב כי בתחילת 2009 שכר גאידמק את שלו שייצג אותו בשורת תביעות שנפתחו נגדו בישראל בעקבות ולאחר קריסת עסקיו פה, ובזמן שעזב לרוסיה ועמד לפני הליכי פשיטת רגל בישראל.

לפי התביעה, שנותבה לשופט נפתלי שילה, בספטמבר 2015 נחתם הסכם חדש שמסכם את חובות גאידמק בגין שירותים משפטיים. מאז, כך נטען, גאידמק המשיך לקבל שירותים משפטיים ענפים בתיקים מורכבים, עד שבמאי 2017 הודיע לשלו כי אין בכוונתו לשלם את החוב. בעקבות זאת, שלו התפטר מייצוגו של גאידמק.

בנוסף לאותם 8 מיליון שקל ששלו טוען כי גאידמק חייב לו, שלו טוען כי יש לו זכות לקבל 5% מכספים שיתקבלו בתביעות שבהן ייצג את גאידמק ועדיין לא הוכרעו. אחת מהן היא תביעה שהגיש גאידמק נגד נחום גלמור, שהיה נאמן לחלק מנכסיו של גאידמק, בטענה שהונה אותו. השנייה היא תביעה שהוגשה על ידי קרן הצדקה דורסט בטענה שגאידמק הונה אותה. גאידמק הגיש תביעה נגדית וטען כי מדובר בגוף פיקטיבי, שמאחוריו עומדים אותם מנהלים ונאמנים שנגדם פתח גאידמק הליכים בלוקסמבורג.

בתגובה שהגיש גאידמק באמצעות משרד עורכי הדין שפירא בר־אור מצקין ועו"ד יחזקאל רישרד, הוא טוען כי שלו חייב אותו בסכומים מופרזים — למשל 15 אלף שקל בעבור תרגום של כתב הגנה שבוצע על ידי מתמחה במשרד. עוד הוא טוען כי החיובים היו לעתים בגין עבודה ששלו כלל לא היה אמור לעשות, לעתים בחיובים כפולים, לעתים בניפוח שעות עבודה, ולעתים ביצירת הליכים משפטיים מסובכים מאוד שאינם הכרחיים.

בנוסף, גאידמק טוען כי שלו מסרב למסור פרטים על כספי הנאמנות בסכומים אדירים שנוהלו בידיו, וכי "סירובו העיקש של שלו לגלות את החשבונות ואת הנעשה בכספי הנאמנות שעליהם היה מופקד, ומתוכם קיזז סכומי שכר טרחה נטענים במיליוני שקלים רבים, מעלה חשד ממשי ששלו פרע את מלוא החובות הנטענים (והמוכחשים), ובתביעה זו מנסה לגבות כספים נוספים שאינם מגיעים לו, כפי שכבר עשה בעבר".

גאידמק מוסיף וטוען כי מההתנהלות של שלו עולים חשדות לעבירות החורגות, לכאורה, מעבירות אתיות ומשמעתיות בלבד, ומציין למשל את סיפור הבית בקיסריה: "היה אסור לשלו בשום פנים ואופן לרכוש את הנכס. קל וחומר שהיה עליו להימנע מרכישת הנכס במחיר כה נמוך ממחיר השוק".

תשלום גבוה למתווך

עסקה בעייתית נוספת, לפי גאידמק, נוגעת למכירת בית החולים ביקור חולים בירושלים, שהיה בבעלות גאידמק ונמכר בעבור 101 מיליון שקל בינואר 2015. לפי התגובה, שלו היה הנאמן לצורך המכירה. הוא שימש עורך הדין של כל הצדדים, ונקבע כי יקבל את מלוא ההכנסות מהמכירה וישתמש בהן תחילה לגביית מלוא שכר טרחתו בתיקים שניהל בעבור גאידמק, להוצאות ולחיובים הכרוכים במכירה. בנוסף, נקבע כי הוא יהיה זכאי ל–3% נוספים מתמורת המכירה.

"גאידמק לא קיבל ממכירת בית החולים ולו שקל אחד, בעוד שלו קיבל מההסכם מיליוני שקלים רבים", נכתב. "שלו קיבל מעסקת ביקור חולים, עסקה שהוא היה אמון עליה ונאמן לכספי התמורה בה, שכר טרחה (שהוא מצהיר עליו) בסך 18 מיליון שקל, וככל הנראה סכומים נוספים של מיליוני שקלים (שהוא אינו מוכן לגלות, למרות פניות חוזרות ונשנות). לפיכך, ניתן לומר ברמת ודאות גבוהה כי שלו כבר קיזז את שכר הטרחה שהוא תובע בתביעה זו, במסגרת עסקת מכירת ביקור חולים ומתוך כספי התמורה שהוחזקו בידיו".

על כך השיב שלו כי "גאידמק קיבל דיווחים מלאים על עסקת ביקור חולים, ויותר מכך, הוא גם קיבל כספים מהמכירה. טענותיו הזויות ומנותקות מהמציאות".

עוד טוען גאידמק כי התגלה לו ששלו הסכים לשלם לעו"ד דניאל אזוגי ולגיסו של אזוגי עו"ד אלי כהן 40% משכר הטרחה שישלם לו גאידמק — ללא ידיעת גאידמק. בתגובה נכתב כי אזוגי היה זה שהכיר בין שלו לגאידמק, בעת שאזוגי היה מושעה מלשכת עורכי הדין ולא היה יכול לייצג את גאידמק (ולכן גם התשלום הועבר לכהן — שכן אסור לשתף בשכר טרחה מי שאינו עורך דין).

בתגובה שהגיש גאידמק נכתב כי לאחר שכהן גילה שבפועל העביר לו שלו סכומים מזעריים משכר הטרחה שקיבל מגאידמק, הוא הבין ששלו הונה אותו. לפי גאידמק, נראה כי ניפוח השעות והחיובים שביצע שלו נועד לממן את "העמלה הנסתרת" שהתחייב לשלם לכהן ואזוגי, "ואכן, במשך שנים ספורות גבה שלו מגאידמק עשרות רבות של מיליוני שקלים, באופן שאינו יכול בשום פנים ואופן להצדיק את היקף עבודתו".

שלו טוען מנגד כי כהן הוא זה שהפנה אליו את גאידמק, וכי יש הסדרה מלאה של מערכת היחסים בינם כמקובל בין עורך דין לבין עורך דין אחר שמפנה אליו לקוח. הוא לא ציין מה כולל ההסכם ביניהם.

בתגובה שהגיש גאידמק, הוא גם טוען כי ביקש משלו לקבל פירוט של העבודה ביחס לשכר הטרחה המבוקש, לאחר שחשד באי־סדרים וניפוח חשבונות, אך שלו הציב לו אולטימטום, שאם לא ישלם הוא יתפטר מהתיקים — וכך עשה.

ביחס לטענות של שלו שמגיעים לו 5% גם מההכרעות שיהיו בתיקי גלמור ודורסט, טוען גאידמק כי שכר טרחה זה יכול להגיע לעשרות מיליוני שקלים (מעבר לשכר הטרחה הרגיל ששולם לו), כך שפרשנותו של שלו להסכם אינה אפשרית או סבירה — וממילא היא מבוטלת לאור הפרת חובות האמון של שלו כלפי גאידמק. הוא הוסיף כי בכוונתו להגיש נגד שלו תביעה כספית נגדית.

שלו אמר ל–TheMarker כי החשבונות שקיבל גאידמק וסירב לשלם אינם שונים מאלה שקיבל במשך שמונה השנים קודם לכן, ולכן טענתו שלפתע יש ניפוח חשבונות, אינה ברורה: "החשבונות שנשלחו מדי חודש נבדקו על ידיו ועל ידי צדדים שלישיים, ורק לאחר אישורם הוא העביר את התשלום. אין מחלוקת כי מספטמבר 2015 עד יוני 2017 הוא לא שילם דבר על שנתיים של ייצוג מאומץ במספר רב של תיקים, לרבות בהליכים מחוץ לגבולות המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי