ביהמ"ש עיכב את ניהול תביעת הדיבה של מני נפתלי בגלל ההליך הפלילי המקביל

ההליכים בתביעת הדיבה שהוגשה, בין השאר, נגד ניר חפץ ועורכי הדין יוסי כהן ודוד שמרון יעוכבו עד לאמצע פברואר ■ בינואר יעמדו שרה נתניהו ועזרא סיידוף לשימוע בפרשת המעונות שעוסקת באותם אירועים ■ השופט גלעד הס: "אי דחייה יכולה לגרום לנזק במישור הפלילי"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מני נפתלי
מני נפתליצילום: עופר וקנין
אפרת נוימן
אפרת נוימן

(עדכון) השופט גלעד הס מבית משפט השלום בהרצליה קיבל היום (ה') את בקשת היועץ המשפטי לממשלה ועיכב את ההליכים בתביעת הדיבה שהגיש מני נפתלי עד ל-15 בפברואר. עד ליום זה תגיש המדינה הודעה אם היא מבקשת להמשיך בעיכוב ההליכים.

היועמ"ש ביקש אתמול, באמצעות עורך דין אורי קידר מפרקליטות מחוז מרכז (אזרחי), לעכב את ההליכים בתביעה האזרחית בעשרה ימים בשל חשש ממשי מפגיעה בהליך הפלילי (פרשת המעונות), שמתנהל במקביל בעניינים דומים ובמסגרתו זומנו שרה נתניהו ועזרא סיידוף לשימוע בחודש הבא. המדינה טענה כי המשך הליך ההוכחות יכול לפגוע בהליך במישור הפלילי.

השופט ציין בדיון כי "אי דחיית מועד הדיון אכן יכולה לגרום נזק במישור הפלילי, וזאת כאשר לפחות חלק מעדי ההגנה כאן מעורבים בדרך זו או אחרת בהליך הפלילי". לכן, לדבריו, האיזון הראוי בין הנזק הדיוני לבין הרצון למצות את האמת בהליך הפלילי מוביל למסקנה כי ראוי לעכב את ההליכים בתיק לתקופה קצובה על מנת לאפשר למדינה לשקול את צעדיה בנושא. הנתבעים לא התנגדו לעיכוב. הוא הוסיף כי עשרה ימים לא יספיקו - ולכן אישר לעכב את ההליכים עד לאמצע פברואר.

הבקשה הוגשה לאחר שסיידוף ונפתלי כבר העידו ביום שלישי השבוע בתביעה האזרחית והסתיימו עדויות עדי התביעה. הפרקליטות טענה כי נודע לה דרך התקשורת שמתנהל דיון במישור האזרחי ונחקרים עדים. היום היה אמור להימשך הליך ההוכחות עם חקירה של עדי ההגנה.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליטצילום: גיל כהן מגן

נפתלי, אב הבית לשעבר בבית ראש הממשלה, הגיש בפברואר 2015 תביעת דיבה ולשון הרע בסך חצי מיליון שקל נגד שורה של אנשים שלטענתו הוציאו דיבתו, ובראשם יועץ התקשורת של ראש הממשלה לשעבר, ניר חפץ, ופרקליטיו של נתניהו שייצגו אותו באותה העת: עורכי הדין דוד שמרון, יעקב בורובסקי, שולמית אשבול ויוסי כהן. לאחר שפורסם דו"ח מבקר המדינה על הוצאות מעון ראש הממשלה, כיוונו אנשיו של נתניהו את החצים לעבר אב הבית לשעבר והאשימו אותו בהוצאות הגבוהות, שנעשו בתקופת עבודתו במעון.

בבקשה לעיכוב ההליכים בתביעה, נכתב כי לאחר שנודע לגורמים בפרקליטות המדינה על ההליך האזרחי המתנהל כעת והחקירות שכבר החלו במסגרתו, הם מבקשים לבחון בעצמם את כתבי הטענות והפרוטוקולים של הדיונים ולהגיש על בסיס חומר זה עמדה.

"על פני הדברים, במקרה זה קיימת זיקה הדוקה בין העובדות נשוא החקירה הפלילית לבין העובדות העולות מכתב התביעה", נכתב בבקשה. "באופן ספציפי, כתב התביעה כולל התייחסות לנושא המימון לארוחות שעומד גם במוקד אחד החשדות שבגינם זומנו מר סיידוף וגברת נתניהו לשימוע", נכתב. השימוע ייערך בינואר.

לפי החשדות בתיק הפלילי, השניים פעלו לעקיפת הכללים המגבלות על הוצאות המעון כדי להשיג במרמה מימון לארוחות של בני הזוג נתניהו על חשבון הקופה הציבורית. לשרה נתניהו ולסיידוף מיוחסים עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים ולסיידוף גם עבירוה של זיוף בידי עובד ציבור. עוד נכתב כי בשלב הנוכחי אין לדעת האם בעקבות השימועים תתקבל החלטה על הגשת כתב אישום, סגירת תיק החקירה או שמא יידרשו השלמות חקירה.

היועמ"ש מתייחס לכך ששמיעה של נתבעים בהליך האזרחי כאשר הם צפויים להיות בעתיד עדים בהליך הפלילי, מקיימת חשש לפגיעה ממשית בהליך הפלילי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים