"כששמעתי מאיפה הכסף שהעבירה לי פאינה קירשנבאום, שערותיי סמרו"

עובד יחזקאל, מזכיר הממשלה לשעבר, העיד היום בבית המשפט כי הופתע מהקומבינה שבאמצעותה שילמה לו סגנית שר הפנים לשעבר עבור ייעוץ אסטרטגי: "כשהבנתי את המצב, הבהרתי בקול רם מאוד את הכעס שלי. אי אפשר היה לפספס את הווליום"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובד יחזקאל
עובד יחזקאלצילום: תומר אפלבאום
יסמין גואטה
יסמין גואטה

איך הגיב מזכיר הממשלה לשעבר, עובד יחזקאל, כששמע על הקומבינה שבאמצעותה שילמה לו סגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קרישנבאום, עבור ייעוץ אסטרטגי שנועד לקדם את מעמדה הציבורי ולהפוך אותה לשרה?

"בעדות שלי במשטרה אמרתי שסמרו שערותיי, שהסתכלתי על סמנכ"ל הכספים ואמרתי לו 'מה זאת אומרת עמותת איילים משלמת'? לא היה צריך יותר משנייה כדי להפסיק את ההתקשרות מיד. חשבתי שזה לא תקין. כשהבנתי שזה המצב, הבהרתי בקול רם מאוד את הכעס שלי. אי אפשר היה לפספס את הווליום".

יחזקאל עצמו גם הוא נחקר בתחילה באזהרה בפרשת ישראל ביתנו, אולם התיק נגדו נסגר והוא אינו חשוד. היום (ד') הוא התייצב על דוכן העדים באולמו של השופט צבי גורפינקל בבית המשפט המחוזי בתל אביב, כדי לספר על הייעוץ האסטרטגי שסיפק לקירשנבאום. כיום משמש יחזקאל בעלים של חברת ת.א.ר.א לייעוץ אסטרטגי וניהול פרויקטים.

יחזקאל סיפר כי קירשנבאום פנתה אליו ב-2013 וביקשה להתייעץ איתו בנוגע למיצוב מעמדה הציבורי. "מכר משותף הכיר ביננו והמליץ לי להיפגש איתה", אמר. "היא העלתה את הצורך שלה בעזרה בביצוע תפקידה הציבורי ורצתה למצב את עצמה טוב יותר בציבוריות הישראלית כדי להיות מוכרת יותר. פאינה ניסתה לשפר את סיכוייה להתקדם בסולם הפוליטי במפלגת ישראל ביתנו במטרה להתמנות לשרה בממשלה הבאה".

פאינה קירשנבאוםצילום: עופר וקנין

לדבריו, הוא סבר כי קירשנבאום צריכה ייעוץ יותר תקשורתי ופחות אסטרטגי, "מכיוון שרוב הפעילות שלה קשורה לתקשורת עם הבוחרים שלה". "היא שאלה אותי מי יכול להתאים, ואני העליתי את שמו של רונן צור והצעתי לה להיפגש איתו". בהמשך, קירשנבאום ביקשה לדבריו ליצור שיתוף פעולה בין ייעוץ אסטרטגי לתקשורתי.

בהתחלה נעשה ניסיון למתן שירות ללא תשלום, אולם יחזקאל הודה כי לא הסכים לכך. "פניתי ליועץ המשפטי של החברה שלי ושאלתי אותו איך להתייחס לכך. קיבלתי ממנו חוות דעת שאומרת שאין אפשרות לתת לה ייעוץ ללא הסדרה של שכר בצדו, אמרתי את זה לפאינה ואז לא היה ביננו קשר במשך כמה חודשים".

אולם כמה חודשים מאוחר יותר קירשנבאום יצרה עמו קשר שוב. "היא הודיעה לי שנמצא מימון תקציבי, שאלתי אותה אם המימון הוא ממקורות חוקיים והיא אמרה לי כמובן, ושכבר סיכמה את ההתקשרות עם רונן צור. הם סיכמו שההתקשרות שלה תהיה ישירות מולו ושאני אתקשר אתו בהתקשרות משנית. זו פרקטיקה ידועה בקרב משרדי ייעוץ".

כך, מאז מאי 2014 ובמשך כמה חודשים התקיימו ישיבות סטטוס דו שבועיות עם צוותים ממשרדיהם של יחזקאל וצור. בפגישות הללו השתתפו קירשנבאום עצמה וכן דאוד גודובסקי, יו"ר מטה ישראל ביתנו. המטרה שהוגדרה היתה: "שיפור התדמית לקראת מיקום ברשימת ישראל ביתנו לכנסת הבאה", והתשלום החודשי היה 20 אלף שקל. אלה הועברו למשרדו של צור, ומתוכם העביר צור מדי חודש 7,000 שקל למשרדו של יחזקאל.

בבית המשפט נשאל יחזקאל מה חשב בנוגע למקורו של התשלום והשיב: "חשבתי שמדובר בכספים פוליטיים שנועדו לממן פעילות מהסוג הזה, מקורות מפלגתיים תקינים שעמדו לרשותה של פאינה על פי החוק". אולם בפועל מי שמימן את השירותים הללו היתה עמותת איילים, כשכספים עברו מאיילים לעמותת רוח חדשה הירושלמית ומשם למשרדו של צור.

על פי כתב האישום, החל במאי 2014 ועד נובמבר 2014 העבירה רוח חדשה סכום מצטבר של כ-141 אלף שקל למשרד צור, כשעמותת איילים העבירה סכום דומה לרוח חדשה. אם לא די בכך, ביוני 2014 התקיים בכנסת כנס צעירים שהובילה קירשנבאום כחלק מהאסטרטגיה שהובילו יחזקאל וצור. לצורך כך הוחלט ליצור שיתוף פעולה עם אתר ynet. עמותת איילים מימנה גם את ההתקשרות עם ynet בסכום של כ-76 אלף שקל.

יחזקאל טען כי לא ידע על כך. הוא נשאל כיצד הגיב כאשר הבין שעמותת איילים היא זו שמשלמת על יחסי הציבור של קירשנבאום. לדבריו, הוא הורה לעצור את ההתקשרות עם קירשנבאום מיידית ולהחזיר את הצ'קים שלא הופקדו. "אמרתי שלא יכול להיות שמי שמממן עבודה של גורם כלשהו הוא גורם אחר שלא מקבל עבודה על מה שהוא משלם. אמרתי גם לרונן צור שאני חושב שההתקשרות הזו לא תקינה ואני עוצר אותה מיד ומחזיר את יתרת הצ'קים שניתנו לי, ושאני חושב שגם הוא צריך להפסיק את ההתקשרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו