מתמחים למשפטים: "הבחינה היתה מתישה, השאלות פינתיות והזמן דחוק"

נבחנים הלינו אתמול בתום יום ארוך ומפרך כי הבחינה היתה קשה ומתישה, כי הזמן שניתן למענה על הפרק המהותי במבחן היה קצר מאוד וכי השאלות בפרק הדיוני היו קשות מאוד

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התור לבחינות הלשכה בירושלים
התור לבחינות הלשכה בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי
אפרת נוימן
אפרת נוימן

2,730 מתמחים במשפטים נבחנו אתמול בבחינות ההסמכה ללשכת עורכי הדין, שנערכו לראשונה במתכונתם החדשה, הכוללת בחינה על סוגיות משפטיות מהותיות, ולא רק סדרי דין. הבחינה התקיימה החל בשעות הבוקר ב–16 אולמות במתחמים שונים בירושלים, ונמשכה עד הערב (עם הפסקות).

לאחר הבחינה סיפרו נבחנים כי יצאו ממנה בתחושות קשות. "הבחינה היתה מתישה. זה היה יום עמוס ומפרך, ולקראת הסוף כבר היה קשה להתרכז", סיפרה אחת הנבחנות. "בחלק השלישי, שעסק בדין המהותי, נותרו לנו רק כשלוש דקות לענות על כל השאלה", סיפר נבחן אחר. מתמחה באחד המשרדים הגדולים שהיה בטוח שהוא מוכן והבחינה תעבור לו בקלות יחסית, סיים את היום הארוך "המום", לדבריו. "אני בספק אם עברתי".

בנובמבר 2016 הודיעה שרת המשפטים, איילת שקד, על שינוי מקיף של מתכונת בחינות ההסמכה ללשכת עורכי הדין, החל ממועד חורף 2017. שינוי מתכונת הבחינות הוא חלק מהרפורמה בחוק לשכת עורכי הדין, שקבעה כי לבחינת ההסמכה יתווסף דין מהותי, בנוסף לדין הפרוצדורלי הקיים.

בחלקה הראשון של הבחינה, שהחל ב–11:00 בבוקר, נדרשו הנבחנים לבצע מטלת כתיבה, שלביצועה הוקצו 45 דקות והיא היוותה 15% מהציון. במקרה זה היתה בחירה בין תובענה בסדר דין מהיר וחוות דעת למינוי אפוטרופוס. בחלקה השני של הבחינה, שהחל ב-12:30, נבחנו המתמחים בדין הדיוני, ונדרשו להשיב על 45 שאלות בנושאים של סדרי דין. חלק זה נמשך שעה וחצי ומהווה 45% מהציון הכולל.

בחלק השלישי, שהחל ב-15:15, נבחנו המשתתפים בדין המהותי, ונדרשו להשיב על 40 שאלות שהיוו 40% מהציון. בחלק זה חולקו לנבחנים חוברות חקיקה. בין היתר, הנושאים שבהן עסקו השאלות היו דיני חוזים (עושק), דיני חברות (שעבודים), דיני עונשין ומקרקעין. בנוסף היו שאלות על צוואות, תביעות ייצוגיות, תחבורה, מסים והתיישנות. חלק זה נמשך 135 דקות (שעתיים ורבע).

ביהמ"ש העליון התערב

רק לפני שבוע הכריע בית המשפט העליון בערעורים שהוגשו בנוגע לבחינה שנערכה באפריל, שבה היה מספר הנכשלים גבוה ממספר הנבחנים שעברו את הבחינה. בית המשפט העליון התערב בארבע שאלות — שתי שאלות נפסלו ובשתי שאלות התקבלו שתי תשובות — ופסק ללשכה הוצאות של כ–100 אלף שקל.

ההחלטה חילצה מהצורך להיבחן אתמול שוב, נבחנים שנכשלו במועד האחרון באופן גבולי (ציון עובר הוא 65), ולאחר קבלת ההשגות בכל זאת עברו. עם זאת, נבחנים אלה צריכים עדיין להיבחן בבחינה בעל פה שתיערך בהמשך החודש. הנבחנים במתכונת החדשה פטורים מבחינה בעל פה.

השופט ניל הנדל ציין בהחלטתו כי "הבחינה בודקת ידע במתכונת של מבחן רב־ברירה — בחירת התשובה הנכונה מבין ארבע אפשרויות בזמן מוגבל. עובדה זו מחייבת את הלשכה להציג שאלות שהתשובות עליהן הן חד משמעיות וברורות ככל שניתן, וכמובן מעוגנות בחומר למבחן. נכון הדבר גם למתכונת החדשה של הבחינה שתצא לפועל בקרוב מאוד עם השינויים המחויבים".

לאחר שמועדי הבחינה האחרונים היו מרובי נכשלים, קרוב למחצית מהנבחנים עשו את הבחינה אתמול בפעם השנייה או השלישית. 1,466 מתמחים נבחנו בפעם הראשונה, 610 בפעם השנייה ו-654 בפעם השלישית. הנבחן המבוגר ביותר היה בן 87, והצעיר ביותר בן 22 בלבד.

רוב הנבחנים הם בוגרי מכללות (2,126). מתוך בוגרי החוגים ללימודי משפטים במכללות, כשליש מהנבחנים (720) ובפער מספרי מובהק משאר המכללות, מגיעים מהקריה האקדמית אונו. כ–120 נבחנים הם בוגרי מוסדות לימוד בחו"ל ו–35 הם עולים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד