פירסמתם טוקבק אנונימי מכפיש? אתם עלולים לשלם פיצוי של עשרות אלפי שקלים

בית המשפט המחוזי בת"א חייב טוקבקיסט לפצות אדם שהשמיץ בסך 35 אלף שקל

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טוקבק
ובכן, תן לי לגלות לך משהו: השנאה שלי באמת לא אובייקטיבית. ממש לא אובייקטיבית. הכי לא אובייקטיביתצילום: ניר כפרי
יסמין גואטה
יסמין גואטה

האם פרסום טוקבק אנונימי מכפיש עלול להביא את הכותב להיות מחויב בתשלום פיצוי בגין לשון הרע? בית המשפט המחוזי בתל אביב חייב באחרונה את אלעד קושניר, שפירסם טוקבק נגד איש העסקים ישראל סורין שוחט לשלם לשוחט פיצוי כספי של בסכום של 35 אלף שקל. לפני כן חייב בית המשפט את אתר האינטרנט שבו נכתב הטוקבק לחשוף את כתובת ה-IP של המפרסם.

הטוקבק שפירסם קושניר היה בתגובה לכתבה שפורסמה באתר האינטרנט של גלובס במארס 2009. הכתבה תיארה תביעה שהגיש אביו של קושניר, לוי קושניר, לבית המשפט, שבה טען כי שוחט סחט ממנו כספים כדי שייתן את הסכמתו לעסקה שנעשתה עם ארקדי גאידמק לרכישת השליטה בחברת אמריס. לכתבה זו פורסמו 13 טוקבקים, שאחד מהם הזדהה כ"מכיר את שוחט", ובו נכתב: "טקטיקות קבועות של האיש. האיש הזה ידוע בטקטיקות של אי-עמידה בהסכמים ובסחיטה. אני מכיר עוד שני אנשים שנעקצו על ידו בשיטה זו. נוכל ממדרגה ראשונה".

כששוחט ראה את הטוקבק שנכתב עליו, הוא פנה לגלובס וביקש שימסרו לו את הפרטים של מי שכתב אותו. ואולם בגלובס סירבו, ושוחט פנה לבית המשפט בבקשה לקבל את הפרטים לצורך הגשת תביעת לשון הרע. בית המשפט נענה לבקשתו, וגלובס אולץ למסור את פרטי ה-IP של המפרסם, וכן את המידע שמדובר בלקוח של בזק בינלאומי. בהמשך, הודיע בא כוחה של בזק בינלאומי כי על פי רישומי החברה, הלקוח שעשה שימוש בכתובת ה-IP שנמסרה הוא קושניר, בצירוף מספר תעודת הזהות שלו וכתובתו.

לאחר שקיבל את הפרטים, הגיש שוחט לבית המשפט השלום בתל אביב תביעת לשון הרע בסך של 1.1 מיליון שקל נגד קושניר. ואולם בית המשפט השלום דחה את התביעה. השופטת אושרי פרוסט פרנקל קבעה כי הטוקבק אינו חמור בלשונו מלשון הכתבה, והמפורט בו הוא מידתי ביחס לכתבה. השופטת נסמכה על פסיקת בית המשפט העליון והדגישה כי "לא כל פרסום מגנה ומגונה באינטרנט מהווה עילה לתביעה לפי החוק".

שוחט, שלא היה מרוצה מתוצאות פסק הדין - שגם חייב אותו לשלם לקושניר הוצאות משפט של 50 אלף שקל - הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי בתל אביב. הוא טען כי ההנמקה של פסק הדין אינה הגיונית וחורגת באופן בולט מכל נורמה שנקבעה בפסיקה ביחס למותר ולאסור בפרסום דברים על אדם בעיתון או באתר דומה. לדבריו, "במקרה זה נכתבו בטוקבק דברים שאדם סביר צריך לומר עליהם שהם משפילים אותו, מבזים אותו, ופוגעים בעסקיו".

קושניר מנגד, ביקש להסתמך על קביעותיו של בית המשפט השלום, אבל השופט יונה אטדגי סבר אחרת והחליט לקבל את הערעור. "בענייננו, אני סבור כי תוכן הטוקבק - כשהוא נבחן באמות מידה אובייקטיביות - מהווה, ללא ספק לשון הרע", קבע. השופט ציין כי שוחט הוא איש עסקים, והתיאורים שבהם הוא תואר בטוקבק - כ"ידוע בטקטיקות של אי-עמידה בהסכמים ובסחיטה", והאינפורמציה שלפיה "עוד 2 אנשים נעקצו על ידו בשיטה זו", והאמירה כי הוא "נוכל ממדרגה ראשונה"- יש בהם פוטנציאל ברור של פגיעה בעסקו ובמשלח ידו.

השופט הוסיף כי באמירות "טקטיקות קבועות של האיש" ו"ידוע בטקטיקות" יש משום פוטנציאל לביזויו של שוחט, בשל מעשים, התנהגות או תכונות המיוחסים לו. "כל אלה יחדיו, בצירוף התיאור 'נוכל ממדרגה ראשונה', יש בהם כדי להשפיל את שוחט בעיני אחרים, או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג מצדם".

לצורך גיבוש עוולה בגין לשון הרע (להבדיל משאלת הפיצוי), אין צורך להוכיח כי אותו אדם הושפל או בוזה בפועל, או שעסקו נפגע בפועל, ודי שהפרסום עלול היה להביא לתוצאה זו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה