מהעו"ד שהפר אמונים ועד למנהלת שהטתה מכרז - היסטוריה של שחיתות בעיריית ראשל"צ

הפשיטה הבוקר ומעצרי הבכירים ראשל"צ נהפכו עם השנים למראה די נפוץ בעירייה המקומית ■ כך נהפכה העיר המנומנמת לקן לשחיתות לוקאלית

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד רועי בר
עו"ד רועי ברצילום: עופר וקנין
יסמין גואטה
יסמין גואטה

עובדי עיריית ראשון לציון התעוררו היום (א') בבוקר לפשיטה של שוטרי יחידת להב 433 על בניין העירייה. החוקרים אספו מסמכים ואף עיכבו בכירים החשודים בעבירות שחיתות ובקשר עם ארגון פשיעה. אלא שעובדי העירייה בראשון כבר מורגלים במחזות מסוג זה: בשנים האחרונות עמדו גורמים בעירייה במרכזן של כמה פרשות שחיתות.

הפשיטה הקודמת של המשטרה על עיריית ראשון לציון התרחשה לפני כחצי שנה, אז עיכבו החוקרים עשרה בכירים ועובדי עמותות בעיר בחשד שהוציאו מאות אלפי שקלים מהעירייה במרמה. על-פי החשד, כמה עובדי עירייה בכירים, חברי מועצת העיר ועובדי עמותות דתיות המציאו אירועים שלכאורה התקיימו וביקשו עבורם תשלום. במקרים נוספים, לפי המשטרה, ניפחו החשודים הוצאות לאירועים שהיקפם היה קטן באופן משמעותי מכפי שדווח.

מעיריית ראשון לציון נמסר אז בתגובה כי חלק מהדברים עלו לראשונה במסגרת דו"ח ביקורת פנימי, שחשף ליקויים ובעקבותיו הופקו לקחים וננקטו צעדים משמעתיים. "הנהלת העירייה שמה דגש על שמירת המינהל התקין בעבודתה", נכתב בתגובת העירייה, ואולם פרשות השחיתות שבהן היו מעורבים גורמים בעירייה במהלך השנים מראות אחרת.

חשדות כבדים שהסתיימו בתיקים סגורים

אחת מפרשות הגדולות שידיעה העיר התפוצצה בפברואר 2014 עם מעצרו של עו"ד רועי בר, ששימש במשך שנים יועץ משפטי חיצוני לעירייה. יחד עם בר נעצרו חמישה קבלנים גדולים ביניהם מנור גינדי ואורי לוי מגינדי השקעות, יצחק אמסלם, מישאל יצחקי ורוני יצחקי. המעצרים הללו בוצעו לאחר חקירה סמויה בת שנה. לאחר שהחקירה נהפכה לגלויה, חקרה המשטרה יותר מ-130 מעורבים, חלקם באזהרה, ותפסה רכוש וחשבונות בנק בשווי המוערך ביותר מ-8 מיליון שקל.

חקירת המשטרה, החלה בקול תרועה רמה עם הובלתם של הקבלנים באזיקים לאולם המעצרים בבית המשפט השלום בראשון לציון. אלא שבכל הנוגע לקבלנים - החקירה הסתיימה בקול ענות חלושה. מבין הקבלנים שנעצרו, ביקשה פרקליטות המדינה להעמיד לדין את הקבלן יצחק אמסלם בלבד. התיק נגד יצחקי, גינדי ולוי נסגר מחוסר ראיות והתיק נגד הקבלן עמי פרץ, הבעלים של חברת בוני התיכון, נסגר מחוסר אשמה.

בדצמבר 2015 הודיעה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה לתשעה חשודים, כי נשקלת העמדתם לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים - כל אחד לפי חלקו, זאת בכפוף לשימוע. בר הוא החשוד המרכזי, יחד אתו ביקשה הפרקליטות להעמיד לדין גם כמה שותפים ממשרדו ואת ועו"ד אהובה קרוק-קורמן, ששימשה היועצת המשפטית הפנימית של עיריית ראשון לציון.

גם עבור בר הסתיימה הפרשה הזו בעונש קל יחסית. בשנים שחלפו מאז שנעצר, הספיק להודות בביצוע העבירות במסגרת הסדר טיעון עם הפרקליטות, שבמסגרתו הודה בביצוע עבירת הפרת אמונים בשל פעולותיו בניגוד עניינים בין תפקידו כיועץ משפטי חיצוני בעיריות ראשון לציון ורחובות, לבין לקוחותיו הפרטיים ובני משפחתו. בהסדר נקבע כי הוא ירצה עונש של שישה חודשי מאסר בפועל, ישלם קנס של מיליון שקל ויושעה ממקצוע עריכת הדין לתקופה של ארבע שנים.

כתב האישום שהוגש נגד בר מתאר כיצד במסגרת תפקידו כיועץ משפטי חיצוני בעיריית ראשון לציון, הוא טיפל במכרז למכירת קרקע שבבעלות העירייה - מה שזיכה אותו בשכר טרחה שעל-פי תנאי המכרז היה על הקבלן הזוכה לשלם. אלא שבמקום לגבות את תשלום שכר הטרחה מהקבלן יצחק אמסלם, שחברת אלמוג כ.ד.א.י שבבעלותו זכתה במכרז, נענה בר להצעת אמסלם לייצגו באופן פרטי במכירת הדירות במגדל המגורים WHITE שהקים אמסלם בראשון לציון, ולזכות בשכר טרחה גבוה יותר באופן משמעותי מזה שישלמו לו רוכשי הדירות בפרויקט.

בר הודה גם כי ניצל את מעמדו כיועץ המשפטי של העירייה ושל הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, ופעל במקרים רבים מתוך ניגוד עניינים. זאת, כדי להשפיע על מקבלי ההחלטות בוועדות התכנוניות. כך, למשל, סייע להכשיר שלא כדין תוספות בנייה שביקש אמסלם להוסיף לפרויקט, להשפיע על מקבלי ההחלטות לבטל חוב של היטל השבחה שהשיתה העירייה על אמסלם ועוד.

באחד המקרים הוא השתתף בישיבת הוועדה לתכנון ובנייה שבה נדונה בקשתו של אמסלם לאישור תוספת בנייה של שבע יחידות דיור. בר לקח חלק בישיבה, ואף העניק לוועדה ייעוץ משפטי שהשפיע על מקבלי ההחלטות לאשר את התוספות - בניגוד לכללים הקבועים בחוק.

במקרה אחר פעל בר בניגוד עניינים בין האינטרסים של רעייתו ובני משפחתה בנוגע לזכותם בקרקע המכונה "השטח המטרופוליני הדרומי" שבתחום סמכותה של עיריית ראשון לציון.

הנאשם ניצל בציניות את מעמדו

על דוכן העדים בית המשפט ביקש בר לשאת דברים בפני השופטת וקרא מתוך דף שהכין מראש: "אני, שפעלתי להנחות (אחרים) להיות אנשי מוסר וחוק, עברתי עבירות של הפרת אמונים. זה צורב בלבי בקומי בבוקר, זה הולך אתי בטיול עם הכלבה, בפגישות עם אנשים ובלכתי לישון בלילה עם עצמי. הכאב והחרפה מונעים ממני להשתתף בטקסים או באירועים חברתיים שאליהם אני מוזמן. אות קין חרוטה על מצחי, כך אני מרגיש. משפחתי, אשתי וילדי סובלים מזה שלוש שנים ממעצר מתוקשר ועשרות ימי חקירה רצופים של 12 שעות ויותר.

"אני נוטל אחריות מלאה על מעשיי תוך הבעת צער וחרטה. בחרתי שלא להיאבק על העונש המגיע לי ולקבל על עצמי דין מאסר בפועל. זה מחיר שעלי לשלם על חטאיי, ואקבלו בהכנעה. אני, שכל חיי פעלתי על מנת לעזור לאנשים בכוחות שהיו לי, מבקש מבית המשפט הנכבד לכבד את הסדר הטיעון, לאפשר לי לרצות את עונשי ולהמשיך בחיי".

באפריל האחרון אישרה נשיאת בית המשפט השלום בראשון לציון, עינת רון, את הסדר הטיעון של בר. רון ציינה בגזר הדין כי היו לה לבטים בנוגע לאישור ההסדר, שנחשב מקל מדי. "אודה ולא אבוש, כי התלבטתי האם יש לכבד את הסדר הטיעון שגובש בין הצדדים", אמרה. השופטת אף התייחסה לחומרת מעשיו של בר וציינה כי רכש לעצמו מעמד איתן כשכיהן במשך זמן לא מבוטל במשרה בכירה בשתי עיריות. "הוא ניצל את מעמדו, כוחו, קשריו ויכולותיו ניצול ציני על מנת לקדם מטרות העומדות בניגוד עניינים לאינטרסים הציבוריים, ואשר נגעו לטובת ענייניהם של קרובי משפחתו, לקוחותיו האישיים ובכך אף לעצמו".

רון הוסיפה, כי "מעשיו של הנאשם השתרעו על פני שנים רבות, עסקו בנושאים שונים, כעולה מכתב האישום עב הכרס, כללו מעורבות שלו בנושאים רבים, בישיבות רבות, מפגשים רבים, מתן חוות דעת לא מעטות וייעוציים רבים, והכל מבלי לדווח על קשריו האישיים והעסקיים ועל ניגוד העניינים בו הוא נתון. באחת הפרשות הוא אף עשה כך לאחר שהתחייב בפני ראש העירייה הקודם שלא להמשיך ולעסוק בנושא זה".

המכרז התמוה של דיפנסיב שילד

הירש, בשנה שעברהצילום: ניר קידר

בר אינו היחיד בעירייה שהסתבך בפלילים. באפריל 2017 המליצה המשטרה להעמיד לדין שני חשודים בהטיית מכרז בעיריית ראשון לציון, שבו זכתה חברת דיפנסיב שילד בבעלות גל הירש, דרור שכנאי ועודד שכנאי. החברה זכתה בפרויקט לפינוי נפלים מחוף הים בעיר בהיקף של 13 מיליון שקל על-אף שהיתה חסרת ניסיון. שני החשודים שהמליצה המשטרה להעמיד לדין הם לימור ברזילי, מנהלת הפרויקט מטעם עיריית ראשון לציון וחברה קרובה של הירש שעבדה גם בתור שיועצת האסטרטגית שלו. המשטרה המליצה להעמיד אותה לדין בעבירות מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. ברזילי שימשה בעבר ראשת לשכתו של שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב וגם נחקרה בפרשה.

בנוסף, המליצה המשטרה להעמיד לדין את מעוז איגר, בעליה של חברת אופק. חומר החקירה העלה כי ברזילי פעלה בניגוד עניינים חמור ומסרה על פי החשד מידע רב לאיגר באופן שמאפשר לו לזכות במכרזים שונים, דוגמת מכרז פינוי הנפלים ובניית גדר ימית, כשהוא חובר לחברת דיפנסיב שילד של הירש.

גורמים בעירייה הסתבכו בפלילים גם ב-2008, אז פשטו חוקרי המשטרה כעל משרדי ועדת המשנה לתכנון ובנייה של העירייה ועצרו שמונה חשודים, חלקם עובדי עירייה ואחרים, אזרחים מן השורה תושבי העיר. זאת, בחשד לקבלת שוחד וטובות הנאה וביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים, בתמורה לקידום אינטרסים של בעלי עניין כמו קבלנים, יזמים ואנשים פרטיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם