הוועד ברש"ת חזק יותר מכל עתירה לבג"ץ

השביתה בנתב"ג, בעקבות המהלכים לגביית ארנונה על שטחי נמל התעופה, היא שוב פעולה של ועד המחזיק שאלטר - במקרה זה את שער היציאה מהמדינה - ומתערב במדיניות ממשלתית

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמדת מכס בנתב"ג
עמדת מכס בנתב"גצילום: עופר וקנין
עידו באום
עידו באום

אם לא יחול שינוי, עובדי רשות שדות התעופה (רש"ת) ישביתו בשבת את נתב"ג. הנימוק: ועדה שהקים שר הפנים, אריה דרעי, בוחנת את האפשרות לשינוי גבולות מוניציפליים באופן שיאפשר לרשויות המקומיות הגובלות בנמל — לוד, אור יהודה ויהוד — לגבות מהרשות ארנונה על שטחי נתב"ג.

רש"ת כבר עתרה לבג"ץ נגד הקמת הוועדה. לטענתה, הסכומים שתידרש לשלם יפגעו בשירותים שהיא מעניקה. העובדים תומכים בהנהלה, אך יש להם אינטרס נוסף. תגובת ההסתדרות חושפת כי הם חוששים "מפני ההשלכות שעלולות לפגוע באיתנות הכלכלית של הרשות". במלים אחרות, העובדים חוששים שהעברת כספים לרשויות המקומיות תוביל להורדת שכר או לפיטורים.

השביתה בנתב"ג היא שוב פעולה של ועד המחזיק שאלטר — במקרה זה את שער היציאה מהמדינה — ומתערב במדיניות ממשלתית. הפעולה הזאת מתאפשרת בשל פסיקה של בית הדין הארצי לעבודה, שלפיה יש לעובדים זכות לשבות במקרה של חשש מהרעת תנאים, גם כשהם בעלי כוח מונופוליסטי ומחזיקים את המדינה במקום שבו הלחץ מכאיב.

היועץ המשפטי לממשלה עתר בקיץ לבג"ץ נגד בית הדין לעבודה בניסיון לשנות את ההלכה. בינתיים, המדינה ביקשה מבית המשפט זמן נוסף, לבקשת שר האוצר. זאת, לאור הביקורת שמתח בג"ץ על פסיקת בית הדין לעבודה. משה כחלון ויו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בוחנים פשרות שימנעו מבג"ץ לבטל את פסקי הדין של בית הדין לעבודה.

במקרה של נתב"ג, השביתה רחוקה מלהיות מוצדקת. ראשית, לא ברור שגביית הארנונה תפגע דווקא בעובדים, שיוכלו הרי לנהל משא ומתן על המקום שממנו יגיע הקיצוץ. שנית, הרשות יכולה להעלות תעריפים ולגלגל את הארנונה לציבור הרחב. שלישית, הוועדה לא אישרה את שינוי הגבולות. ורביעית, מדובר במאבק של רש"ת, וזו אכן נאבקת באמצעות עתירה לבג"ץ. אם כך, מדוע צריך לחץ נוסף? התשובה פשוטה — כי הוועד יכול. בכך הוא ממחיש שכוחם של ועדים מונופוליסטיים בישראל חזק מכל בג"ץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו