ענת גואטה - שומרת סף שאינה חברה במועדון ההון

ענת גואטה, המועמדת של שר האוצר לכהונת יו"ר רשות ניירות ערך במקום שמואל האוזר - היא בחירה יצירתית המאזנת בין צורכי השוק לצורכי ההגנה על משקיעים ■ גואטה לא תהסס להתמודד ראש בראש עם בעלי ההון

עידו באום
עידו באום
ענת גואטה
ענת גואטהצילום: דן קינן
עידו באום
עידו באום

ענת גואטה, המועמדת שמציע שר האוצר, משה כחלון, לכהונתיו"ר ר שות ניירות ערך במקומו של היו"ר היוצא, פרופ' שמואל האוזר, היא בחירה יצירתית המאזנת בין צורכי השוק לצורכי ההגנה על משקיעים בישראל. יש לגואטה דנ"א של שומרת סף, אבל חשוב מכך — היא לא תהסס להתמודד ראש בראש עם מועדון בעלי ההון.

גואטה היתה שותפה לייסוד והקמה של אנטרופי שירותי מחקר כלכלי, חברת ייעוץ לגופים מוסדיים, וכיהנה כמנכ"לית החברה במשך כשמונה שנים עד 2017. בעבר מילאה תפקידים בכירים כמנכ"לית חברת ההשקעות הציבורית ארקו, וככלכלנית בחטיבה העסקית של בנק מזרחי טפחות.

ההיכרות העמוקה ביותר והחשובה ביותר של גואטה עם שוק ההון הישראלי היא מתפקידה באנטרופי. גואטה היתה שותפה להפיכת אנטרופילאחד הגורמים המשפיעים, אם לא המשפיע ביותר, בהגנה על ציבור המשקיעים הישראלי באמצעות הייעוץ שניתן לגופים מוסדיים. המינוי עשוי לעורר קושי, כמובן, נוכח העובדה שרשות ניירות ערך מסתמכת לעתים על כך שגופי ייעוץ למוסדיים כמו אנטרופי והגופים המוסדיים ישמשו שוטרי השוק. מלבד זאת, הרשות עשויה לרצות ביום מן הימים להטיל רגולציה על גופים כמו אנטרופי. גואטה תהיה מנועה מלעסוק בכך, אך אין בכך כדי לחסום את המינוי שלה לכהונת היו"ר.

יו"ר הרשות לניירות ערך, שמואל האוזר צילום: אייל טואג

כמי שייעצה לגופים מוסדיים כיצד להצביע באסיפות כלליות של חברות ציבוריות, יש לגואטה הבנה עמוקה של תהליכי קבלת ההחלטות בחברות האלה, והיכרות עם מי שבאמת משפיע על ההחלטות. במיוחד מכירה גואטה את תהליכי ההחלטות בעסקות בעלי שליטה, שמחייבות אישור של בעלי מניות בלתי־תלויים, כמו המוסדיים. היא יודעת היטב כיצד מתקבלות ההחלטות האלה, מי דוחף אותן, מי יכול לבלום אותן, איזו רגולציה נחוצה בתחום, איזו רגולציה מיותרת, ואיזו אינה משיגה את המטרה.

גואטה היתה בין אלה שהובילו בשנים האחרונות מהלכים לחיזוק עצמאותם של דירקטוריונים. למשל, אנטרופי גורסת כי ככל שיש דירקטורים עצמאיים וככל שגופים מוסדיים ממנים דירקטורים בחברות ציבוריות, כך קיימת נכונות גבוהה יותר לתמוך בעסקות שבהן בעלי שליטה נמצאים בניגוד עניינים.

גואטה מכירה את שוק ההון היטב, אבל היא אינה חלק מ"מועדון ההון". אנטרופי בהנהגתה לא היססה להתעמת עם שחקנים מרכזיים וחזקים בשוק. גואטה הובילה את ההתנגדות לעסקות בעלי העניין שיזם שאול אלוביץ' בחברת בזק, אנטרופי התעמתה עם עידן עופר על שווי המניות שקיבלה החברה לישראל בהזרמת כספים לצים, עם איל ולדמן על פיצול תפקיד יו"ר ומנכ"ל מלאנוקס, ועם לן בלווטניק על שווייה של כלל תעשיות בעת מחיקתה מהבורסה, ואלה רק מקצת העימותים הידועים.

תחום נוסף שמיקד את תשומת הלב של אנטרופי היה שכר הבכירים. אנטרופי היתה מהחברות שליוו באופן צמוד את תיקוני חוק החברות (תיקון 20) ליישום מדיניות תגמול אפקטיבית לנושאי משרה בכירים בחברות. מנגד, אנטרופי בהובלת גואטה לא תמכה בקביעת תקרות שכר, בניגוד למדיניות שהנהיג שר האוצר כחלון בחוק להגבלת שכר הבכירים בגופים פיננסיים. במישור הזה, אנטרופי בהנהגתה של גואטה היתה שחקן מרכזי בחיזוק הקשירה של שכר מנהלים לביצועי החברות, אך לא פעלה להפחתה אגרסיבית של שכר הבכירים, אלא נתנה לשוק לעשות את שלו.

גואטה הוכיחה עצמה באנטרופי כאשת מקצוע קשובה לשוק, מתונה, מאוזנת אך נחרצת. הרעיון של כחלון למנות אותה הוא הברקה מצוינת.

כתבות מומלצות

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה