מונופול הגז מבקש לזמן לבית המשפט את בכירי האוצר שגיבשו את מתווה הגז

נובל אנרג'י מבקשת לזמן לעדות בתביעה הייצוגית נגד מחיר הגז את שאול מרידור, אודי אדירי ומוריס דורפמן ■ השופטת לא הודיעה עדיין אם תיעתר לבקשה ■ היועץ המשפטי לממשלה רמז כי יסכים להגשת העדויות, הצפויות לסייע למונופול לטעון כי מחיר הגז נקבע בהרשאת המדינה

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסדת קידוח תמר
אסדת קידוח תמרצילום: תומר אפלבאום
עידו באום
עידו באום

נובל אנרג'י, מהשותפות במונופול הגז הטבעי תמר, מבקשת לזמן שלושה עובדי מדינה בכירים לעדות בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד, כחלק מדיון בבקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד המונופול.

הבכירים הם שאול מרידור, מנכ"ל משרד האנרגיה היוצא, שנבחר לתפקיד ראש אגף התקציבים במשרד האוצר; אודי אדירי, סגן ראש אגף התקציבים היוצא, שנבחר לתפקיד מנכ"ל משרד האנרגיה; ומוריס דורפמן, שהיה סגן ראש המועצה הלאומית לכלכלה, ומכהן כיום כראש חטיבת הרגולציה במשרד הבריאות. כל השלושה היו מעורבים בהובלת גיבושו של מתווה הגז לפני כשנתיים.

הבקשה לזימון לעדות הוגשה באמצעות עוה"ד צבי אגמון וחנן סידור, המייצגים את חברות המונופול, ובראשן דלק ונובל אנרג'י. מהבקשה עולה כי לדעת מונופול הגז, עדים אלה יוכלו לשפוך אור על העובדה שמחיר הגז הטבעי בישראל נקבע בהרשאה של המדינה.

שאול מרידורצילום: אוליבייה פיטוסי

הבקשה לאישור התביעה הייצוגית נגד מונופול הגז, בסך 50 מיליארד שקל, מתמקדת בטענה שלפיה המונופול ניצל את כוחו לרעה כדי לגבות מחברת החשמל מחיר מופרז על הגז. התובע הייצוגי, משה נזרי, טוען באמצעות עוה"ד גלעד ברנע ויצחק יערי, כי בגלל מחיר הגז המופרז עלו תעריפי החשמל לכל הצרכנים בישראל.

לפני כשבועיים התניעה מחדש השופטת אסתר שטמר מבית המשפט המחוזי את הדיון בתביעה הייצוגית, לאחר שבית המשפט העליון דחה את בקשת המונופול — שנתמכה גם על ידי היועץ המשפטי לממשלה — לסלק על הסף את הבקשה לאישור התביעה. בפסק הדין של בית המשפט העליון העירה נשיאת העליון הנכנסת, אסתר חיות, כי בית המשפט המחוזי יצטרך לברר בין היתר אם יש למונופול הגז פטור מאחריות מכוח סעיף 6 לפקודת הנזיקין, שלפיו קמה הגנה בתביעה למי שפועל ב"הרשאה חוקית".

היועמ"ש בשירות מונופול הגז?

מוריס דורפמןצילום: מוטי מילרוד

השופטת שטמר רמזה בדיון שקיימה לפני כשבועיים כי מונופול הגז יצטרך לעמול כדי להוכיח שפעל בהרשאה כזו. נראה כי הערת השופטת הניעה את המונופול לבקש לזמן לעדות את הבכירים שניהלו מול המונופול את גיבוש מתווה הגז.

באי כוחו של מונופול הגז מסבירים כי מרידור היה מעורב כמעט בכל שלב של גיבוש המדיניות הממשלתית בנושא הגז הטבעי, מדיניות מיסוי הגז (בוועדת ששינסקי), יצוא הגז (בוועדת צמח) ויישום מתווה הגז. אדירי היה חבר בצוות לגיבוש מתווה הגז, אך עורכי הדין של המונופול מעוניינים בעדותו בעיקר מפני שהיה חבר במליאת רשות החשמל, שאישרה את ההסכם בין המונופול לחברת החשמל ואת המחיר שנקבע בו. דורפמן היה אף הוא ממובילי הצוות שגיבש את מתווה הגז.

אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיהצילום: עופר וקנין

הבקשה לזימון העדים הוגשה בשבוע שעבר. השופטת שטמר העבירה אותה לתגובת בעלי הדין, אך לא החליטה עדיין אם לזמן את הבכירים לעדות כמבוקש. מי שכנראה לא יתנגד לזימון הוא היועץ המשפטי לממשלה. בהודעה שנמסרה מטעמו לבית המשפט על ידי עו"ד אורי קידר, מנהל המחלקה המנהלית בפרקליטות מרכז, הודיע היועץ כי יגיש את תגובתו לבקשה לזימון העדים בקרוב, אך הוסיף כי הוא מבקש להגיש את עדותם של הבכירים בתצהיר שיוכן על ידי הפרקליטות. מהודעת היועץ ניתן ללמוד כי הוא לא יתנגד ככל הנראה לזימונם של הבכירים. עדות הבכירים צפויה לסייע לחברות מונופול הגז הטוענות, יחד עם היועץ המשפטי לממשלה, כי קבלת התביעה הייצוגית עלולה להביא לקריסתו של מתווה הגז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט