פרשת מע"צ: כתבי אישום בכפוף לשימוע יוגשו נגד 30 חשודים, בהם מקורבי ליברמן

כתב אישום בכפוף לשימוע יוגש נגד אלכס ויז'ניצר, שי ברס והח"כ לשעבר מיכאל גורלובסקי ■ הפרשה כוללת פרשיות משנה נוספות, שגם בהן נשלחה היום הודעה לחשודים על זימונם לשימוע, בטרם תתקבל החלטה סופית בעניינם

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלכס ויז'ניצר
אלכס ויז'ניצר צילום: ניר קידר
אפרת נוימן
אפרת נוימן

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הודיעה היום (ג') ל-30 חשודים ול-13 חברות בפרשת נתיבי ישראל (לשעבר מע"צ) כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, בחשד לעבירות מתחום טוהר המידות, המסים, הלבנת ההון ועוד – כל אחד לפי חלקו.

במסגרת הפרשה שנחקרה ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) בלהב 433, בסיוע מחלקת חקירות מכס ומע"מ תל אביב ברשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון, עלו חשדות לעבירות שבוצעו בחברה הממשלתית נתיבי ישראל. בפרשה גובשה תשתית ראייתית לכאורית להתנהלות פלילית ולשחיתות עמוקה שהיתה נהוגה בחברת נתיבי ישראל במשך יותר מעשור, במעורבות של מנהלים ועובדים ברבדים שונים בחברה, וכן במעורבותם של מתכננים, קבלנים ונותני שירות אחרים לחברה.

באוגוסט 2016, עשרה חודשים לאחר פתיחת החקירה הגלויה, הודיעה המשטרה על סיומה של חקירת השחיתות בפרשה והחומר הועבר לפרקליטות המדינה. היא גיבשה ראיות לכאורה כנגד יותר מ-40 חשודים ונגד 11 חברות עסקיות. זאת, בין היתר, בעבירות שוחד, מירמה, סחיטה באיומים והלבנת הון. כעת הוחלט לקיים שימוע ל-30 מהם.

מעצרי המשטרה בוצעו לאחר שורת תחקירים שפורסמה במהלך שלוש השנים האחרונות ב-TheMarker אודות המנגנון הבעייתי של המכרזים וההתקשרויות במעצ. אלה גובו גם בדו"חות ביקורת קשים מצד מבקר המדינה. בהודעת המשטרה נמסר כי מדובר בפרשה מסועפת ומורכבת בתחום השחיתות הציבורית, שכוללת מספר רב יחסית של תת-פרשיות – מהן תשע שפורטו כבר כעת.

שי ברסצילום: עופר וקנין

הח"כ שהרוויח והמקורבים של ליברמן

בפרשה היו כמה פרשיות משנה: אלכס ויז'ניצר, לשעבר מנכ"ל נתיבי ישראל (נת"י), חשוד בלקיחת שוחד, סחיטה באיומים, הלבנת הון ועבירות על פקודת מס הכנסה. על פי החשד, ויז'ניצר קיבל ב-2010-2004 שוחד מהחברה הקבלנית ביבי כבישים. בתמורה לתשלומי השוחד, פעל ויז'ניצר במסגרת תפקידו כדי לאשר תשלומים מנת"י אל חברת ביבי כבישים. עוד מיוחס לויז'ניצר חשד, כי ב-2010 דרש תשלומי שוחד מחברת ניהול פרויקטים מובילה שנתנה שירותים לנת"י, ואף הורה לה להעביר תשלומים אלו באמצעות ספק אחר של נת"י אשר מקורב אליו.

עו"ד נתי שמחוני ממשרד הרצוג פוקס נאמן, המייצג את ויז'ניצר, מסר: "קבלנו את ההודעה בדבר שקילת האפשרות להעמיד לדין את מר אלכס ויז'ניצר. אנו חדורי אמונה כי בחינה נכונה של הדברים כהווייתם – כפי שנשטח במהלך השימוע – תוביל להחלטה מושכלת של הפרקליטות בדבר סגירתו של התיק".

שי ברס, לשעבר מנכ"ל נת"י, חשוד במרמה והפרת אמונים, יחד עם עוזרו בנת"י, גולן דוידי. על פי החשד, השניים פעלו כדי להעסיק את ישראל יהושע כספק של נת"י, וזאת לבקשת אלכס ויז'ניצר ועל אף ששירותיו של יהושע לא נדרשו בפועל על ידי חברת נת"י.

איגור וגנפלד, לשעבר עובד נת"י, חשוד כי במסגרת תפקידו נהג לקבל שוחד בהיקפים גדולים מ-12 חברות פרטיות אשר נתנו שירותי תכנון לנת"י. בתמורה לתשלומי השוחד, סייע וגנפלד לחברות אלו לקבל חוזים ותשלומים מנת"י. בעלי החברות נהגו להעביר לווגנפלד כספי שוחד, אשר סכומם נגזר משווי החוזים שקיבלו מנת"י, באמצעות העברת הכספים לחברת א.א הנדסה ותכנון מדרונות בע"מ. משם עברו כספי השוחד אל חשבונות בנק בחו"ל, בהם חשבונות המצויים בשליטתו של אחיו של וגנפלד. בתמורה לתשלומי השוחד וכחלק ממרמה כלפי נת"י, קיבלו חברות תכנון אלו עבודות ופרויקטים רבים מנת"י.

בנוסף, חבר הכנסת לשעבר מטעם הליכוד מיכאל גורלובסקי חשוד כי נתן שוחד יחד עם גיסו, אלכס אקרמן, לגורמים בנת"י, ובהם איגור וגנפלד, איתן איידלמן ובוריס אברהמוב. בתמורה לתשלומי השוחד פעלו עובדי נת"י כדי להקצות עבודות ופרויקטים אל חברות התכנון שבבעלותו ובשליטתו של גורלובסקי – ד.נ הנדסה בע"מ ויורוברידג' הנדסה בע"מ. עוד חשוד גורלובסקי כי הציג מצגי שווא כלפי נת"י ביחס לשליטתו בחברת יורוברידג' הנדסה וכן מצגי שווא ביחס לכשירות עובדיו. כתוצאה ממצגים אלו נכנסו החברות שבשליטתו במרמה למאגרי הספקים של נת"י.

מיכאל גורולובסקיצילום: אוליבייה פיטוסי

שמעון בן-דוד, אשר כיהן כיו"ר ועדת מכרזים מומחים בנת"י, חשוד בלקיחת שוחד מספקים שונים של נת"י ובתמורה פעל במסגרת תפקידו כדי להקצות לספקים אלו עבודות בנת"י.

יצחק (איציק) ונונו וליאור לנקרי, בעלי השליטה בחברות למד שקד בע"מ ומתן ל.א. הנדסה יעוץ וניהול פרויקטים בע"מ, חשודים כי נתנו טובות הנאה לשמעון בן-דוד בעד פעולתו במסגרת תפקידו, לקידום האינטרסים של חברותיהם בנת"י. השניים חשודים כי השתמשו בספקים רשומים של נת"י, כדי לקבל עבודות שלא יכלו לקבל בשל מגבלות חלוקת החוזים בנת"י ובזמן שלא היו רשומים כדין במאגר הספקים של נת"י. השניים חשודים גם כי הסתירו את קשריהם מנת"י ופעלו יחד בפרויקטים כאשר האחד משמש כמפקח על האחר. השניים חשודים כי פעלו יחד עם המשנה למנכ"ל נת"י, מיכאל קופילובסקי, על מנת לסכל את הליך הבירור שנערך בנת"י עת שעלה החשד לניגוד עניינים ביניהם.

מנגנון שיטתי של העברות כספי מדינה וגריפת רווחים פסולים

הפרשה כוללת פרשיות משנה נוספות, שגם בהן נשלחה היום הודעה לחשודים על זימונם לשימוע, בטרם תתקבל החלטה סופית בעניינם.

המשותף לפרשיות הוא מנגנון שיטתי ומאורגן של העברות כספי מדינה ושל גריפת רווחים פסולים בהיקפים הנאמדים במאות מיליוני שקלים. מנגנון זה פעל תחת "מפעל שוחד" שבמסגרתו קידמו עובדי מעצ את ענייניהם של גורמים בחברה ומחוצה לה בתמורה לטובות הנאה שונות, תוך ניצול נגישותם לתקציבי הענק ולשליטה על אלפי פרויקטים ברחבי הארץ.חוקרי המשטרה ורשות המסים גבו עדויות מפי 380 מעורבים, מתוכם עשרות שנחקרו תחת אזהרה. כמו כן, תפסה המשטרה עשרות אלפי מסמכים וכן תפסה רכוש ונכסים בשווי של כ-100 מיליון שקל לצרכי חילוט.

הפרשה מלווה ע"י עוה"ד קרן שמיר-עוז, ענת גולדשטיין, מורן ברטפלד וערן זלר מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

שי ברס מסר בתגובה: "אין כל הלימה בין עוצמת הפגיעה בחירותי ובקנייני (כתוצאה מהליכי החקירה האינטנסיביים, המעצר הממושך בן 18 ימים ותפיסת הנכסים החריגה בהיקפה), לבין העובדה שהפרקליטות שוקלת להעמיד אותי לדין, בכפוף לשימוע, בגין עבירה של הפרת אמונים בלבד.

"אין גם כל הלימה בין המיקום המרכזי לו אני זוכה בסיקור העיתונאי, והפגיעה בשמי הטוב כתוצאה מכך, לבין החשדות המיוחסים לי לכאורה.

"בכוונתי להבהיר, באמצעות עו"ד גליה כהן, במסגרת השימוע שייערך לי את העובדות כהווייתן ולהוכיח כי אין כל הצדקה להעמדתי לדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב