אחרי 18 שנה: אלביט הדמיה ודירקטורים לשעבר ישלמו 50 מיליון שקל

השופט אלכס קיסרי אישר את הסכם הפשרה בייצוגית שהוגשה עוד ב–1999 ■ חברי הקבוצה שעליהם יחול ההסדר הם מי שהחזיקו במניות אלסינט לפני ספטמבר 1999 ■ חמשת הגופים המוסדיים התובעים יקבלו ביחד מיליון שקל ועורכי הדין יקבלו כ–7 מיליון

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

השופט אלכס קיסרי מבית המשפט המחוזי בחיפה אישר אתמול הסדר פשרה בתביעה שהוגשה עוד ב–1999 נגד חברת אלסינט ובעלת השליטה בה, אלביט הדמיה, ונגד 25 אנשים שכיהנו בהן כדירקטורים בתקופה הרלוונטית — שבראשם עמד מוטי זיסר, שהיה בעל השליטה בתקופה זו (אשתו ברכה זיסר בין הנתבעים), ומת ביוני 2016. הבקשה הוגשה גם נגד אלרון — בעלת השליטה המקורית באלביט הדמיה שמכרה את השליטה בה לאירופה ישראל — ונגד דירקטורים בה.

מוטי זיסרצילום: עופר וקנין

מדובר בהסכם פשרה שלפיו ישלמו הנתבעים 50 מיליון שקל (שמהם ישולם שכרם של עורכי הדין והתובעות), ובכך ימוצו כל ההליכים ועילות התביעה נגדם. רוב הסכום ישולם על ידי מבטחת מחו"ל. בתחילה ביקשו הצדדים לאשר תשלום של 46 מיליון שקל, אך לאחר הסתייגות השופט — הוא הוגדל ל–50 מיליון שקל.

ההסדר הנוכחי הוא רק מול הנתבעות אלסינט ואלביט ונושאי המשרה בהן. ביחס למי שכיהנו לפי כתב התביעה כנושאי משרה באלרון — עוזיה גליל, עמנואל גיל, יורם טורבוביץ ודורון בירגר — הוגשה בקשה להסדר פשרה משלים שעדיין לא אושר.

חברי הקבוצה שעליהם יחול הסדר הפשרה הם מי שהחזיקו במניות אלסינט לפני ספטמבר 1999, למעט הנתבעים. סביר להניח כי יהיה קושי לאתר את כל חברי הקבוצה, כך שיתרת סכום הפיצוי לאחר תשלום לחברי הקבוצה הזכאים תועבר לקרן תובענות ייצוגיות. עוד נקבע כי עורכות הדין אורלי גיא ונירה להב ימונו כנאמנות לצורך ביצוע ההסדר ואיתור חברי הקבוצה הזכאים לפיצוי.

הצדדים ביקשו כי הגופים התובעים יקבלו 10% מסכום הפיצוי, שיחולק לפי שיעור האחזקות שלהם באלסינט באותו זמן. השופט לא אישר זאת, וקבע כי סכום הגמול לתובעים — הגופים המוסדיים פסגות, איפקס, כלל, אי.בי.אי ודש — יהיה מיליון שקל בסך הכל.

בקשת הצדדים ביחס לעורכי הדין המייצגים היתה לפיצוי של 25% מהסכום. השופט לא אישר זאת, וקבע כי יקבלו כ–7 מיליון שקל (14%). הסכום יחולק (לא באופן שווה) בין שלושה משרדים: גיא, בכר ושות'; להב, ליטבק עבאדי ושות'; ורבקה דותן־ילין. הוא ציין כי בעתיד יהיה ניתן לשקול תוספת לשכר הטרחה, לאחר השלמת תשלומי הפיצוי לחברי הקבוצה ולפני העברת יתרת הסכום לקרן.

"מכירה חובלת לזיסר"

בבקשה לאישור התביעה הייצוגית, טענו בעלי מניות המיעוט באלסינט כי שרשרת פעולות שביצע זיסר גרמה להפסדים של אלסינט, שב–2005 מוזגה לתוך אלביט הדמיה. לאחר הליכים רבים, אישר בית המשפט העליון ב–2012 את התביעה כייצוגית בשתי עילות, והתיק חזר למחוזי בחיפה.

העילה שאושרה נוגעת לכך שמכירת השליטה באלסינט לידי זיסר היתה "מכירה חובלת" —כלומר, אלרון העדיפה למכור את השליטה באלביט לזיסר, אף שהיה ידוע שהוא יפגע בחברה, בתמורה לפרמיית שליטה שאלרון קיבלה לידיה. בנוגע לעילה זו עדיין לא הסתיים ההליך מול אלרון, אך הוגש הסכם שממתין להכרעה.

הטענה השנייה שאושרה היתה שלאחר שזיסר השתלט על אלסינט, באמצעות אירופה ישראל, הוא קיבל ממנה עשרות מיליוני דולרים, ובתמורה העביר לה עסקי מלונות באירופה ואת הזכויות בפרויקט המרינה בהרצליה — שאינם שווים הרבה.

עו"ד אורי שורק, שייצג את אלביט הדמיה עם עו"ד תום כהנא, ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות', אמר אתמול: "אנו שמחים שהליך שנמשך 18 שנה הגיע לסיום מוסכם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?