משפט נותני השוחד בפרשת ישראל ביתנו: רכשו כרטיסי טיסה ומוצרי מחשב לפאינה קירשנבאום

כתב האישום הראשון, שהוגש לפני כחודש וחצי, כלל את מקבלי השוחד - פאינה קירשנבאום, דוד (דאוד) גודובסקי ורמי כהן ■ כתב האישום השני שהדיון בו החל היום מוקדש לנותני השוחד - ראש עמותת עזרא וראשי עמותת איילים, והלוביסט סטיבן לוי

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדיון בבית המשפט
הדיון בבית המשפטצילום: עופר וקנין
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בבית המשפט המחוזי בתל אביב נפתח היום (א') משפטם של חמישה נאשמים במתן שוחד בפרשת ישראל ביתנו: דניאל אלינסון, לשעבר מנכ"ל תנועת עזרא העולמית; מתן דהן ודני גליקסברג מעמותת איילים; הלוביסט סטיבן לוי; ואירנה וולדברג, לשעבר מנכ"לית התאחדות היזמים.

לפני כחודש וחצי הגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה שני כתבי אישום ראשונים נגד עשרה נאשמים בפרשת ישראל ביתנו, הכוללים יותר מעשר תתי־פרשיות שונות. כתב אישום אחד כולל את מקבלי השוחד — וביניהם פאינה קירשנבאום, סגנית שר הפנים, ח"כית ומזכ"לית מפלגת ישראל ביתנו לשעבר, שנאשמת בעבירות שוחד רבות; דוד (דאוד) גודובסקי, ראש מטה ישראל ביתנו; ורמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר ויועץ עסקי.

כתב אישום שני מוקדש לנותני השוחד, שעניינם נדון היום. "כתב אישום זה מהווה 'תמונת מראה' של חלק מהאישומים שמתוארים בכתב האישום השני. בעוד שכתב האישום השני עוסק בלוקחי שוחד, דהיינו קירשנבאום וגודובסקי, כתב האישום זה עוסק במי שנתנו להם שוחד", נכתב.

כתב האישום מציין גם כי היעד המרכזי של נותני השוחד, ראש עמותת עזרא וראשי עמותת איילים במקרה הזה, היה השגת מימון לטובת פעילות העמותות. לפי כתב האישום, גם אלינסון מעמותת עזרא העולמית וגם דהן וגליקסברג מעמותת איילים, פנו בהקשר זה אל מפלגת ישראל ביתנו, ולמעשה אל קירשנבאום — והיא מצדה נאותה באופן עקרוני לפעול לשם השגת תקציבים רחבי היקף עבור פעילותן של העמותות, ולהעביר אליהן תקציבי מדינה שמקורם בכספים קואליציוניים.

הדיון בבית המשפטצילום: עופר וקנין

ואולם, על פי כתב האישום, "בד בבד לכך דרשו קירשנבאום וגודובסקי, בהזדמנויות שונות, שוחד מהעמותות בעד התקציבים שהתקבלו או שיתקבלו". לתפישתם של מנהלי העמותות, התקציבים שהתקבלו בעמותות בשל פעילותה של קירשנבאום ובעקבות החלטותיה, כמו גם אלה שעתידים היו להתקבל, היו משמעותיים מבחינת היקפם וחיוניים לשם קיום העמותות ופיתוחן. "על רקע זה, במקרים שונים, מצאו דרישותיהם של קירשנבאום ושל גודובסקי אוזן קשבת אצל אלינסון ואצל דהן וגליקסברג, שביקשו לרצות את קירשנבאום ואת גודובסקי, ולא פחות מכך לעודדם להיטיב עם העמותות".

"פרויקטים משותפים": כך הועברו הכספים

בכתב האישום מתוארת שיטת השוחד: "במסגרת הקשר הפלילי שקשרו קירשנבאום וגודובסקי סוכם כי בעד העברת תקציבים לעמותות, העמותות יקצו לשליטתה של קירשנבאום או יעמידו לשימושה נתח משמעותי מהתקציבים שיתקבלו אצלן".

בהמשך, לפי כתב האישום, נתח משמעותי מהתקציבים שהתקבלו בעמותות ניתן לקירשנבאום ולגודובסקי כשוחד — וזאת בכמה דרכים, שביניהן רכישת כרטיסי טיסה, מוצרי מחשב, אלקטרוניקה וצילום עבור קירשנבאום ובני משפחתה; ומימון מטרות פרטיות של קירשנבאום או של מפלגת ישראל ביתנו, שהוצגו כלפי חוץ באופן מטעה כמטרות של עמותות עזרא או עמותת איילים. "העברת כספי השוחד אל קרישנבאום או אל מפלגת ישראל ביתנו בדרך זאת כונתה לעיתים בפי קירשנבאום, גודובסקי והנאשמים 'פרויקטים משותפים'. כינוי זה נועד לשוות לטובות ההנאה שניתנו חזות לגיטימית", נכתב בכתב האישום.

עו"ד ירון קוסטליץ, שמייצג את אלינסון, דהן וגליקסברג, ביקש להעביר את התיק לגישור פלילי, וציין כי חומר החקירה בתיק הוא גדול וכי לעורכי הדין ייקח זמן רב ללמוד אותו.

"גם המפלגה צריכה להיות מואשמת שקיבלה שוחד"

נאשם נוסף בכתב האישום הוא הלוביסט סטיבן לוי, שהיה לוביסט בחברת אימפקט ואחראי על הקשר עם עמותת איילים. באותה תקופה עמותת איילים היתה לקוחה של אימפקט ושילמה לה תשלום חודשי קבוע עבור שירותיה. לוי היה אמון על נושא גיוס התקציבים עבור עמותת איילים, ובעיקר גיוס תקציבי מדינה באמצעות מפלגת ישראל ביתנו. לוי מואשם בעבירות של בקשת שוחד, מתן שוחד והצעת שוחד.

לוי הגיע לבית המשפט מלווה בעוה"ד וחבר הכנסת לשעבר, אברהם פורז, שהודיע כי הוא מייצג אותו בהתנדבות. פורז ביקש מהשופט צבי גורפינקל לנהל את המשפט מהר ככל האפשר. "לוי איבד את אישור הכניסה שלו לכנסת ואת רישיון העבודה שלו ברגע שהוגש נגדו כתב אישום", אמר.

פורז טען כי חלק מהשוחד שירת את מפלגת ישראל ביתנו, ותהה מדוע המפלגה עצמה אינה כלולה בכתב האישום. "כשקוראים את כתב האישום רואים לכאורה שעמותת איילים מימנה מכספה כספים שישראל ביתנו קיבלה — דברים ששירתו את המפלגה. אם שיחדו את המפלגה — אז המפלגה צריכה להיות מואשמת שקיבלה שוחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון