יותר מ-10 מקורבים לנתניהו נחקרו: הכירו את דוד שרן, החשוד בפרשת הצוללות

שרן הוא ראש הסגל הרביעי של נתניהו שמסתבך בפלילים ■ עורך דינו: "הוא לא מודאג" ■ השופטת עינת רון: "בחומר הראיות יש כדי לענות על החשד הסביר - ואף למעלה מכך"

בנימין נתניהו ודוד שרן
צילום: אמיל סלמן

דוד שרן, לשעבר ראש לשכתו וראש הסגל של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נעצר בפרשת כלי השיט (תיק 3000), שבה חשודים מקורבים נוספים לראש הממשלה. בית משפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרו של שרן בחמישה ימים. מבקשת המעצר שהגישה המשטרה לבית המשפט עולה כי שרן חשוד בכך שקיבל כספי שוחד בעבור פעולות שביצע בזמן היותו עובד ציבור. שרן הוא ראש הסגל הרביעי של נתניהו שמסתבך בפלילים.

שרן, סגן אלוף במילואים, מקורב לשתי דמויות מפתח בתיק 3000 — סגן ראש המל"ל לשעבר אבריאל בר יוסף, ועד המדינה מיקי גנור. שרן עוכב לחקירה ביום ראשון, ב–6:40 בבוקר, הוא נעצר עם חמישה מעורבים נוספים החשודים בפרשה. שרן חשוד בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקשירת קשר לביצוע פשע. סנגורו, עו"ד איתן מעוז, מסר בתגובה: "שרן מאוד לא מודאג מהאירוע, והנושא יתברר בהקדם".

בדיון בבית המשפט הודתה נציגת המשטרה כי בכוונת החוקרים לבצע פעולות חקירה רבות בימים הקרובים, שחלק גדול מהן חשופות לשיבוש, ולכן נדרשת הארכת מעצרו של שרן. מעוז, סנגורו של שרן, ציין את הרקע של שרן בעבודה ציבורית ואת עבודתו אצל השר יובל שטייניץ. "הוא היה מנהל ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, לאחר מכן עבד במשרד האוצר כראש מטה השר", ציין. הוא ביקש לשחרר את שרן ממעצר בטענה כי "הנושאים ישנים מאוד. החקירה הזאת מתוקשרת כבר כמה חודשים, וגם ידוע על קיומו של עד המדינה כבר מספר חודשים. שרן העיד בתיק לפני כחודשיים. הוא מבין שנעשו פעולות חקירה והתקבל מידע מעד המדינה".

השופטת עינת רון ציינה בהחלטה כי חקירתו של שרן מצויה בראשיתה, אך הדגישה כי "בחומר הראיות שנאסף יש כדי לענות על החשד הסביר הנדרש בשלב זה של החקירה ואף למעלה מכך, אך דרכה של המשטרה עוד ארוכה".

כמעט מונה למזכיר הממשלה

שרן נמנה עם מקורביו של גרי חכים, איש ליכוד וגיסו של שר האנרגיה המכהן, שטייניץ (הליכוד). שרן התחיל את דרכו הציבורית ב–1999 כיועצו של שטייניץ, בתקופה שבה כיהן כיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. את הוועדה ניהל באותה עת בר יוסף, שנחקר אף הוא בפרשת הצוללות.

בעת ששטייניץ מונה לשר האוצר שימש שרן ראש המטה שלו (2009–2013). בתקופה זו היה אחראי על המינויים הפוליטיים של שר האוצר בדירקטוריונים של החברות הממשלתיות, ובין היתר קידם את מועמדותו של בר יוסף ליו"ר דירקטוריון נמל חיפה. במקביל היה שרן אחראי למינוי הדירקטורים בחברת קצא"א (קו צינור אילת־אשקלון). זמן קצר לאחר פרישתו זכה שרן במכרז לתפקיד מזכיר קצא"א.

בנובמבר 2014 יצא שרן לחופשה ללא תשלום (חל"ת) מקצא"א, לאחר שהתחיל לעבוד בלשכת ראש הממשלה נתניהו. תקן המזכיר בקצא"א נשמר בעבורו בתקופת היעדרותו.

שרן כיהן כראש הסגל וכראש המטה של נתניהו עד סוף 2016, ונחשב יד ימינו ואחד מעוזריו הקרובים. בעת כהונתו בלשכת נתניהו צבר שרן בידו כוח פוליטי רב, מכיוון ששלט בלוח הזמנים של ראש הממשלה והיה יכול לתאם פגישות עם ראש הממשלה.

במאי 2016 החליט נתניהו למנותו למזכיר הממשלה במקומו של אביחי מנדלבליט, שמונה ליועץ המשפטי לממשלה. לאחר כמה חודשי המתנה בלתי־מוסברים, שבהלכם ביקש נתניהו למנות את בר יוסף לתפקיד ראש המל"ל — החליט נתניהו לסגת משני המינויים. שרן פרש מלשכת ראש הממשלה וחזר לקצא"א. באחרונה הוזכר שמו כאחד המועמדים לתפקיד מנכ"ל החברה הבא.

ח"כים ורגולטורים במסיבת יום ההולדת

שרן נשוי להגר קאופמן־שרן, שעבדה בעבר בלשכתו של סילבן שלום, כשכיהן כשר. במאי 2016 נחשף כי ראש סניף הליכוד בחולון, שבתאי יוסף, אירגן בביתו מסיבת יום הולדת לקאופמן־שרן. במסיבה השתתפו כ–100 אורחים, ובהם חברי כנסת, ראשי ערים ורגולטורים.

עם האורחים נמנו שטייניץ, יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד) ושר הכלכלה אלי כהן (כולנו). עוד נכחו יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, ואלי כהן, לשעבר הממונה על השכר באוצר, המיועד כיום לכהן כמנכ"ל מקורות. גורמים פוליטיים העריכו בשעתו כי לא מן הנמנע שנתניהו החליט בסופו של דבר שלא למנות את שרן למזכיר הממשלה בעקבות אותה מסיבה, שבה הופגן לכאורה הכוח הפוליטי הגדול של בני הזוג שרן.

קאופמן־שרן שימשה עד לאחרונה מזכירת חברת השיכון הציבורי עמידר. לפני חודשיים התחילה הנהלת עמידר בהליכים לפיטוריה, בטענה כי זייפה פרוטוקול של החברה שעסק בנוהלי פיטורים של עובדים בכירים, ובטענה כי פעלה למחיקת תפקידה מהרשימה. פרקליטיה טענו כי לטענות נגדה אין בסיס.

שרן אינו היחיד בלשכת נתניהו שהסתבך

פרשת הצוללות עברה מבדיקה משטרתית לחקירה פלילית לפני כחצי שנה. עם פתיחת החקירה הדגיש פרקליט המדינה שי ניצן כי על פי ממצאי הבדיקה עד אז, ראש הממשלה נתניהו אינו בין החשודים. למרות זאת, אחת הדמויות המרכזיות בפרשה היא עו"ד דוד שמרון, איש סודו, עורך דינו וקרוב משפחתו של נתניהו, שנעצר בפרשה. שמרון ייצג את איש העסקים גנור, נציגה בישראל של יצרנית כלי השיט תיסנקרופ הגרמנית, שנהפך לעד מדינה.

שרן אינו היחיד ששימש בתפקיד בכיר בלשכת נתניהו שהסתבך בפלילים. למשל, ארי הרו, לשעבר ראש הסגל בלשכת נתניהו, נחקר בחשד להפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בעקבות עסקה למכירת חברת ייעוץ שהיתה בבעלותו, שהמשטרה חושדת שהיתה עסקה פיקטיבית. ארו חתם ביולי על הסכם עד מדינה שבו התחייב לספק פרטים על הפרשות שבהן חשוד נתניהו בעבירות שוחד ומרמה. ההסכם נחתם לאחר משא ומתן של חודשים ארוכים שהתנהל בין סנגורו של ארו, עו"ד רועי בלכר, למשנה לפרקליט המדינה, מומי למברגר, ופרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי.

פרח לרנר, ששימשה יועצת בכירה של נתניהו, הודתה בעבירה של מרמה והפרת אמונים במסגרת הסדר שערכה עם הפרקליטות. לפי כתב האישום שבו הודתה, בזמן שכיהנה בתפקידה בלשכת ראש הממשלה, היא פעלה כדי לסייע ללקוחות של בעלה וידעה בשני מקרים כי לקוחותיו של בעלה משתמשים בה כ"זרז" או "קיצור דרך" במשרד. כשלרנר נכנסה לתפקידה בלשכת ראש הממשלה היא הצהירה שאין לה ניגודי עניינים, אף שבעלה, אבי לרנר, היה הבעלים של משרד יחסי ציבור וקשרי ממשל שלרבים מלקוחותיו נגיעה לתפקידה הציבורי כיועצת ראש הממשלה לענייני הכנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"