פגישות בפארקים, שמות בדויים: תזכורת לשיטות שבהן סייע לאומי לאמריקאים להעלים מס

בסופ"ש פורסם כי היועץ המשפטי לממשלה הורה לפתוח בחקירה פלילית נגד בכירי בנק לאומי לשעבר גליה מאור ואיתן רף - סביב פרשת הונאת המס בארה"ב. כך בוצעה ההונאה - לפי הודאת לאומי

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גליה מאור, מנכ"לית לאומי לשעבר
גליה מאור, מנכ"לית לאומי לשעבר צילום: עופר וקנין
TheMarker Online

התפתחות דרמטית אירעה בסוף השבוע בפרשת הונאת המס של בנק לאומי בארה"ב. אחרי שנראה היה כי הבנק יכול לשים מאחוריו את הפרשה העגומה, שעלתה לו כ-1.5 מיליארד שקל - פירסם העיתונאי מוטי גילת ב"חדשות כאן", כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הורה לפתוח בחקירה פלילית נגד מנהלי לאומי לשעבר, המנכ"לית גליה מאור, היו"ר איתן רף והמשנה למנכ"ל צבי איצקוביץ'.

עוד קודם לכן, ב-2015, חשפו יניב קובוביץ וסיון איזסקו ב-TheMarker כי גורמי אכיפה בכירים אומרים כי יש מקום לפתוח בחקירה פלילית נגד בנק לאומי ובכיריו באותה תקופה.

תזכורת: ב-2014 חתם לאומי על הסדר כופר בסכום חסר תקדים של 400 מיליון דולר לסגירת שתיים מתוך שלוש החקירות שהתנהלו נגדו בגין החשד כי הבנק סייע ללקוחות אמריקאים להעלים מסים בארה"ב. לאומי שילם 270 מיליון דולר למשרד המשפטים האמריקאי וקנס של 130 מיליון דולר לרשות לשירותים פיננסיים בארה"ב.

סנטרל פארק ניו יורק צילום: רויטרס

במסגרת ההסדר לאומי הודה כי סייע ללקוחות אמריקאים להעלים מסים בארה"ב בין השנים 2011-2000 - אז נפתחה החקירה נגד הבנק. לפי ההסדר שפורסם באתר משרד המשפטים האמריקאי - לאומי הודה כי סייע ללקוחות להעלים מסים באמצעות סניפי בנק לאומי בישראל, בשווייץ, בלוקסנבורג ובארה"ב.

להלן דברים שפירסמנו בנושא ב-2014: הבנק הודה כי נקט במשך יותר מעשור שורה ארוכה של פעולות שנועדו לסייע ללקוחות האמריקאים להשתמש בשירותיו לצורך העלמת מסים בארה"ב. כך למשל לאומי הודה כי הטיס בנקאים אישיים מישראל לפגישות חשאיות עם לקוחות אמריקאים ברחבי העולם ובכלל זאת בארה"ב כדי לדון עימם בחשאיות בחשבונות האוף שור שהם ניהלו. הבנק הודה כי הבנקאים שהטיס לפגישות עם הלקוחות קיימו את הפגישות עם הלקוחות בבתי מלון, פארקים, ובתי קפה כדי לסייע ללקוחות הללו להסתתר מפני רשות המסים האמריקאית.

בנוסף הבנק הודה כי סייע ללקוחות אמריקאיים להשתמש בישויות משפטיות שהוקמו באיים הקריביים - מנגנון שהוקם לצורך הסתרת זהות האנשים העומדים מאחורי הישויות המשפטיות וכך להתחמק מתשלומי מסים.

רשות השירותים הפיננסיים של מדינת ניו יורק, ציינה כי "עובדים בכירים בבנק לאומי, ובהם יועצים משפטיים של הבנק ידעו על אופי הפעילויות הבעייתיות שהבנק ביצע אולם במקום לדווח על המעשים הפסולים לרגולטורים, הם תמכו בפעילות באופן אקטיבי".

הרגולטור של מדינת ניו יורק ציין כי במסמכים שנתפסו בבנק ישנו מסמך בו בנקאי בלאומי עם ותק של יותר מ-25 שנה, כתב לגורם הממונה עליו כי "כמעט כל הלקוחות שמחזיקים אצלנו חשבון השתמשו בבנק כמקלט מס, והלקוחות מודעים לכך שאי דיווח על החשבון מהווה עבירה. בשירותים שאנו מספקים אנחנו למעשה מסייעים ללקוחות להשיג את מבוקשם".

העבירות בהן הודה בנק לאומי מתייחסות כאמור לשנים 2000-2011, במהלכן מנכ"לית הבנק היתה גליה מאור ואיתן רף שימש כיו"ר (עד יולי 2010). בפברואר 2012 התפטרה מאור מתפקידה כמנכ"לית קבוצת לאומי לאחר 18 שנים בתפקיד, ובתחילת 2014 סיימה את תפקידה כיו"ר בנק לאומי שווייץ - בו רוכזה כמחצית מהיקפי פעילות העלמת המס בהן הבנק הודה הלילה.

"חשבונות לא מוצהרים"

כמו כן לאומי הודה כי סיפק שירותים פיננסיים מסויימים ששירתו את מעלימי המס, למשל: "העמדת הלוואות ללקוחות אמריקאים על ידי לאומי ארה"ב, אשר הובטחו בערבות בנקאית שהוצאה על ידי לאומי ישראל, לאומי שווייץ או לאומי לוקסמבורג, וזאת כנגד פיקדון כספי של הלקוח שהוחזק בבנקים אלה וללא העברת שם הלקוח (שיטת "Standby Letter of Credit"" או 'SBLC')".

בנוסף הבנק הודה כי "קבוצת לאומי איפשרה ללקוחות אמריקאים להחזיק חשבונות בנק לא מוצהרים. בנוסף, איפשרה הקבוצה ללקוחות אמריקאים להשתמש בשירותים ומוצרים מסוימים. בגין אלו, הקבוצה נחשבת כמי שסייעה לנישומי מס אמריקאים להגיש דו"חות מס כוזבים".

שיטה נוספת שבה הודה לאומי היא "פתיחת חשבון על שם חברות Offshore והחברה לנאמנות של לאומי ישראל, על מנת להסתיר את זהותם של נישומי מס אמריקאים בחשבונם שבבנק".

גליה מאור ואיתן רףצילום: עופר וקנין

הבנק הודה גם כי עשה שימוש ב- Hold Mail (דהיינו, אי משלוח דברי דואר לכתובת הלקוח בארה"ב - כדי לסייע ללקוחות לשמור על האנונימיות מפני הרשויות). בנוסף הבנק גם הודה כי איפשר לפתוח חשבונות עם שמות קוד - במקום עם שמו האמיתי של הלקוח - על מנת להסתיר את זהותם של נישומי מס אמריקאים.

סעיף נוסף שלאומי הודה בו הוא כי פתח חשבונות ללקוחות אמריקאים שעזבו את בנק UBS ובנקים שוויצריים אחרים לאחר פרסום החקירה שניהל משרד המשפטים האמריקאי נגד בנק UBS (מאי 2008). מדובר בסעיף חמור במיוחד מצד הרשויות בארה"ב. הבנק הודה כי בקבוצת לאומי נפתחו סה"כ 263 חשבונות של לקוחות אמריקאים שעזבו בנקים שוויצריים, וזאת לאחר פרסום החקירה שניהל משרד המשפטים האמריקאי נגד UBS (מאי 2008).

"העלמות המס פגעו בכל עובד בניו יורק"

ההסדר שגובש נקרא "Deferred Prosecution Agreement" או DPA"". במסגרת ההסדר לאומי מסר לרשויות האמריקאיות את שמותיהם של כ-1,500 בעלי חשבונות אמריקאים.

בנג'מין לוואסקי, ראש הרשות לשירותים פיננסיים במדינת ניו יורק צוטט כי "העלמות המס פגעו בכל עובד ניו יורקי שעבד קשה, לפי הכללים וכמתחייב. עובדי בנק לאומי ביצעו שורה של פעולות פיננסיות שנועדו לסייע לאזרחי ארה"ב להתחמק מתשלומי מסים".

ראש הרשות צוטט כי "מה שהכי גרוע הוא שבשעה שבנקים בשווייץ החלו לבלום פעילויות לא נאותות אלו, בבנק לאומי החליטו דווקא להאיץ עוד יותר את הפעילות מתוך תפישה כי זוהי הזדמנות פז לצבור לקוחות חדשים".

>> מה דעתכם על החקירה נגד בכירי לאומי? הגיבו ושתפו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"