פרשת ישראל ביתנו |

"שוחד באופן שיטתי ומתוחכם": כתב אישום נגד פאינה קירשנבאום

שנתיים לאחר המלצת המשטרה, הגישה היום הפרקליטות שני כתבי אישום ראשונים נגד 10 נאשמים בפרשת ישראל ביתנו

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פאינה קירשנבאום בכנס מפלגת ישראל ביתנו, בדצמבר שנה שעברה
פאינה קירשנבאום בכנס מפלגת ישראל ביתנו, בדצמבר שנה שעברהצילום: דודו בכר
יסמין גואטה
יסמין גואטה

כמעט שנתיים אחרי שהמשטרה העבירה את התיק הפלילי לפרקליטות עם המלצה להגיש כתבי אישום, הגישה היום המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה לבית המשפט המחוזי בת"א שני כתבי אישום ראשונים נגד 10 נאשמים בפרשת ישראל ביתנו, הכוללים יותר מ-10 פרשיות שונות. בין הנאשמים המרכזיים: פאינה קירשנבאום, סגנית שר הפנים, ח"כית ומזכ"לית מפלגת ישראל ביתנו לשעבר שנאשמת בעבירות רבות של לקיחת שוחד, בקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס.

נאשמים נוספים הם דוד (דאוד) גודובסקי, מנהל אגף הארגון של מפלגת ישראל ביתנו שנאשם בעבירות רבות של לקיחת שוחד, בקשת שוחד, סחיטה באיומים, קשירת קשר לפשע, הלבנת הון ועבירות מס. רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר ויועץ עסקי לגופים במשק – נאשם בעבירות של מתן שוחד, לקיחת שוחד, ניסיון ללקיחת שוחד, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה, איומים, זיוף מסמך בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד ושיבוש מהלכי משפט. אשתו של כהן, בתיה כהן נאשמת בשיבוש מהלכי משפט.

על פי כתבי האישום בפרשת ישראל ביתנו, החל בשנת 2006 ועד לפתיחת החקירה המשטרתית הגלויה בדצמבר 2014, פעלה פאינה קירשנבאום באופן שיטתי ומתוכנן, לעיתים מתוחכם, לשם ביצוע שורה של עבירות. כך, במקרים רבים, היא ניצלה את תפקידיה כעובדת ציבור ואת מעמדה, ובמיוחד את שליטתה על תקציבי מדינה (הכספים הקואליציוניים), כדי לדרוש שוחד ולקחת שוחד ממוסדות ציבוריים, מעמותות ומגורמים פרטיים. זאת, בדמות טובות הנאה פסולות עבורה או עבור בני משפחתה, עבור מפלגת ישראל ביתנו ועבור מקורבים, אליה או למפלגה.

לעיתים קרובות קירשנבאום אף ביקשה, דירבנה או דרשה מעובדי ציבור אחרים, מראשי גופים ציבוריים, ממנהלי עמותות ומאנשים פרטיים לפעול עמה יחד לשם הגשמת מטרותיה הפסולות ולשם הסתרתן. בחלק מהמקרים היא אכן קיבלה את השוחד שדרשה, במישרין לידה או לידי מקורבים לה, בדמות כספים או מוצרים או טובות הנאה אחרות.

במקרים אחרים שיטת השוחד היתה מורכבת יותר: במשך השנים פנו אל קירשנבאום גופים שונים אשר ביקשו ממנה לפעול לתקצובם, ובכלל זאת המועצה האזורית שומרון, המועצה האזורית מגילות, עמותת עזרא, עמותת איילים וגורמים פרטיים אשר קידמו פעילות ציבורית. קירשנבאום הבהירה לאותם גורמים שהיא מוכנה לתקצב אותם, אך בתמורה דרשו קירשנבאום וגודובסקי, בהזדמנויות שונות, שוחד בדמות נתח משמעותי מהתקציבים שהתקבלו או שיתקבלו.

דרישותיהם הפסולות של קירשנבאום ושל גודובסקי מצאו אוזן קשבת אצל נותני השוחד, אשר ביקשו לרצות אותם, ולא פחות מכך לעודד אותם להיטיב עם הגופים שהם עומדים בראשם. ואכן, השוחד התקבל במספר דרכים: קידום מטרות פרטיות של קירשנבאום או של ישראל ביתנו, אשר הוצגו כלפי חוץ באופן מטעה כמטרות של אותן גופים; מתן שירותים ללא תשלום עבור מפלגת ישראל ביתנו; העסקת מקורבים לקירשנבאום או למפלגה.

לפי כתב האישום, נתח משמעותי מהכספים הקואליציוניים "התגלגל" בחזרה לכיסה של קירשנבאום או לכיס המקורבים אליה או למפלגה, במספר דרכים, כמו רכישת כרטיסי טיסה, מוצרי מחשב, אלקטרוניקה וצילום, עבור קירשנבאום ובני משפחתה; מימון מטרות פרטיות של קירשנבאום או של מפלגת ישראל ביתנו, כמו שירותי יחסי ציבור שניתנו לקירשנבאום כדי לשפר את מעמדה הציבורי, העסקת מקורבים לקירשנבאום או למפלגת ישראל ביתנו בהיקפים של מאות אלפי שקלים, ועוד.

גודובסקי נאשם כי היה שותף מרכזי בתכנון ובהוצאה לפועל של חלק משמעותי ממעשיה הפליליים של קירשנבאום, כאשר לעיתים הוא פעל מתוך מטרה לקדם את ענייניו הפרטיים, לעיתים מתוך מטרה לקדם את ענייני קירשנבאום ולעיתים כדי לקדם את ענייני המפלגה.

רמי כהן נאשם, בין היתר, בכך שנתן שוחד לקירשנבאום באמצעות מימון השקעתה בעסק שאותו הקימה, פעל להעברת כספים קואליציוניים לאיגוד הכדורסל בתמורה לשוחד שקיבל לידיו, זייף מסמכים שונים כדי להסתיר את פעולותיו ואף איים על קצין משטרה במהלך דיון בבית המשפט.

נאשמים נוספים הם אפי פלס, גזבר המועצה האזורית מטה בנימין, שנאשם בעבירות של מתן שוחד והלבנת הון; דניאל אלינסון, מנכ"ל עמותת עזרא העולמית ונשיא עמותת עזרא ארה''ב, שנאשם בעבירות של מתן שוחד והלבנת הון; מתן דהן, יו"ר עמותת איילים שנאשם בעבירות של מתן שוחד, הצעת שוחד, הלבנת הון וקשירת קשר לביצוע פשע; דני גליקסברג, סגן יו"ר עמותת איילים שנאשם בעבירות של מתן שוחד, הצעת שוחד, הלבנת הון וקשירת קשר לביצוע פשע; סטיבן לוי, שדלן (לוביסט) העובד בחברת השדלנים "אימפקט" שנאשם בעבירות של בקשת שוחד, מתן שוחד, הצעת שוחד, הלבנת הון וקשירת קשר לביצוע פשע ואירנה וולדברג, מנכ"לית התאחדות היזמים שנאשמת בעבירה של מתן שוחד. בפרקליטות אומרים כי ההחלטה בעניינם של חשודים נוספים בפרשה תתקבל בתקופה הקרובה.

עו"ד ירון קוסטליץ, המייצג את מתן דהן ודני גליקסברג מעומתת אילים ואת דני אלינסון מארגון עזרא העולמי, מסר בתגובה: "צר לי מאוד כי תחת מגרפת כתבי האישום הם נגררו פנימה, על לא עוול בכפם. אין חולק כי הם לא נטלו דבר לכיסם וכל פעולותיהם היו למען יישוב הנגב והגליל, (בהקשר של דהן וגליסברג) ועליית יהודים לישראל (בהקשר של אלינסון). אנחנו מצטערים שהם הוכנסנו בעל כורחם לפרשה זו ומשוכנעים כי כך יוחלט בסופו של בבית המשפט".

מתנועת הנוער עזרא בישראל נמסר: "בנוגע לפרסום בעניין 'עזרא העולמי' הקשורה בפרשת ישראל ביתנו, אנו מבקשים להבהיר כי אין כל קשר בין 'עזרא העולמי' ל'תנועת הנוער עזרא' הפועלת בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?