פילבר הורחק ממשרד התקשורת; גם העוזרת האישית שלו חשודה בפרשה

מנכ"ל משרד התקשורת הורחק עד 6 באוגוסט. פילבר קיבל באחרונה גם הודעת שימוע מנציבות שירות המדינה, ובקשה להשעייתו. עדי קאהן גונן, העוזרת האישית שלו, חשודה בעבירות מרמה והפרת אמונים ועבירות על חוקי ניירות ערך

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי קאהן-גונן
עדי קאהן-גונןצילום: מתוך עמוד הפייסבוק של עדי קאהן גונן
יסמין גואטה
יסמין גואטה

חשודה נוספת בפרשת בזק: עדי קאהן גונן, העוזרת האישית של מנכ"ל המשרד, שלמה פילבר שוחררה הבוקר (ד') על ידי בית המשפט בתנאים מגבילים. קאהן גונן נחקרה על ידי הרשות בימים האחרונים, אולם כעת מדגישים ברשות כי השתנה המצב הראייתי והחשדות נגדה התחזקו ולפיכך הוטלו עליה היום תנאים מגבילים בבית המשפט השלום בתל אביב.

השופטת רונית פוזננסקי כץ הורתה היום על הרחקתו של פילבר ממשרד התקשורת עד 6 באוגוסט אז אמורה להתקבל החלטת נציבות שירות המדינה בעניין השעייתו. השופטת הדגישה כי אם נציבות שירות המדינה תחליט על השעייתו של פילבר היא לא תחליט על איסור עיסוק. כלומר במקרה כזה, בקשת רשות ניירות ערך להרחיקו ממשרד התקשורת - תתייתר.

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילברצילום: אמיל סלמן

השופטת הורתה גם כי פילבר יימנע מלטפל במשרד התקשורת, ולא יצור קשר ישיר או עקיף עם עובדי משרד התקשורת, או עם עובדי משרד המשפטים למעט בעניינים הקשורים להשעייתו. פילבר הורחק גם מעובדי חברת בזק, יס, וחלל. עוד נקבע כי פילבר לא יעסוק בכל נושא הקשור לחברות בזק, יס, חלל, ויורוקום. כמו כן נאסר עליו ליצור קשר עם המעורבים בפרשה ודרכונו ימשיך להיות מוחזק בידי הרשות.

נציג הרשות, עו"ד ערן שחם שביט אמר בדיון הבוקר כי קאהן חשודה בעבירות מרמה והפרת אמונים ועבירות על חוקי ניירות ערך. הצדדים הגיעו להסכמה בעניינה, והשופטת הורתה על שחרורה בתנאים: בין היתר שתימנע מכל קשר עם אנשי יורוקום, בזק וחלל וזאת עד להחלטה אחרת. קאהן גם לא תיצור קשר עם עובדי משרד התקשורת בתחומי רגולציה או טלפוניה או בעניינים הקשורים לחברות בזק, יס וחלל.

היום כאמור דן בית המשפט גם בעניינו של מנכ"ל משרד התקשורת פילבר. רשות ניירות ערך ביקשה להרחיק אותו ממשרד התקשורת למשך 90 ימים. פילבר קיבל באחרונה גם הודעת שימוע ובקשה להשעיה זמנית שלו ממשרד התקשורת. פילבר חשוד בעבירות על טוהר המידות ועבירות ניירות ערך בנוגע להתנהלותו מול בזק. הוא נעצר לפני כשבועיים ומאז הוא מצוי במעצר בית בביתו בפתח תקווה.

עו"ד יובל נחמני, סניגורו של פילבר התנגד לדרישת הרשות להרחקתו של פילבר למשך 90 יום. "פילבר מבין שבזמן הזה הוא לא אמור לחזור לעבודה, מתוך כבוד למקום העבודה. הוא גם מבין שעליו לכבד את הבקשה להשעיה זמנית ולהסדיר את השיח מול נציבות שירות המדינה. ההשעיה עצמה משרתת את האינטרס בשמו הרשות מגיעה לבית המשפט".

השופטת רונית פוזננסקי כץ

הוא הוסיף כי התיק הזה נחקר כבר שמונה חודשים ובכל הנוגע לפילבר הוא חופף את דו"ח מבקר המדינה שפורסם באותו יום. "כנראה שהיה שם מרוץ מי יפרסם קודם. יש טענה שהוא קשור לדיווח של בזק לבורסה וישנה טענה שהוא העביר מידע לבזק, הוא השיב על הטענות האלה בחקירה. זה מנכ"ל של משרד ממשלתי, שנחקר על האופן בו ניהל את משרדו, ללא מניע אישי, זה דבר תקדימי". נחמני הציג החלטות שקיבל פילבר בנוגע לבזק, שלטענתו דווקא פגעו בה.

נציג הרשות, שחם שביט אמר כי רשות ניירות ערך לא שותפה לשיח שמתנהל מול נציבות שירות המדינה. "הרציונלים להשעיה שונים מהרציונלים של הבקשה שלנו להרחקתו ממשרד התקשורת. העניינים של פילבר עלו בפרשה אחרת. יש כאן הפרדה ממבקר המדינה, ואין אח גדול שמחלק סמכויות וראיות".

עורכי הדין דרור ארד-אילון ויובל נחמני, המייצגים את שלמה פילבר מסרו היום מטעמו: "בחקירה אודותיו מסר מר פילבר את מלוא הפרטים שמבהירים, כל פעולותיו היו בהתאם לסמכותו ולחובותיו כמנכ"ל משרד התקשורת כדי לקדם את שוק התקשורת כולו לטובת התחרות ולטובת הצרכנים. בחקירה לא עלו נושאים מהותיים חדשים שלא פורסמו בתקשורת זה מכבר.

"מר פילבר הסביר באריכות את מדיניות משרד התקשורת ואת מדיניותו כמנכ"ל המשרד, ובכלל זה מסר פרטים רבים שלא היו ידועים לחוקרים. מר פילבר משוכנע כי עם השלמת החקירה יתברר כי אין שום היבט פלילי בפעילותו כמנכ"ל וביישום מדיניות המשרד. עד שתתבהר התמונה, ומתוך כבוד לשירות הציבורי ורצון שלא לפגוע בהמשך פעילות משרד התקשורת בכוונת מר פילבר לשתף פעולה עם נציבות שירות המדינה בקביעת סדרי השעיה זמניים".

פילבר (54) מונה ביוני 2015 על ידי ראש הממשלה ושר התקשורת דאז, בנימין נתניהו, למנכ"ל משרד התקשורת. רשות ניירות ערך טוענת כי נאספו על ידה ראיות המצביעות על כך שפילבר פעל במסגרת תפקידו בדרכי מרמה לקידום האינטרסים של בזק במשרד התקשורת. ממצאי החקירה העלו חשד ממשי כי פילבר פעל בצורה שיטתית, מכוונת ומתמשכת כדי להעביר לבזק מסמכים מסווגים וניירות עמדה פנימיים, תכתובות ומסמכים מדיונים פנימיים.

את כל זה, טוענת הרשות, פילבר הסתיר מהגורמים המקצועיים והמשפטיים של משרד התקשורת. עוד עלה בחקירה כי אנשי בזק נהגו להעביר לפילבר את עמדתם על גבי המסמכים שהדליף להם והוסיפו עליהם תיקונים. פילבר חשוד, בין היתר, בעבירות של מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

ביום שבו נעצר פילבר נעצר פורסם בתזמון מעניין דו"ח מיוחד של מבקר המדינה על משרד התקשורת. הדו"ח הצביע על שורה של החלטות בעייתיות שקיבל המשרד, בראשותו של פילבר, בנוגע למונופול התקשורת הקווית בזק — תוך מה שהמבקר הגדיר חריגה מכללי המינהל התקין. מבקר המדינה הצביע גם על אכיפה סלחנית כלפי בזק, על גרירת רגליים בקידום רפורמות שעשויות לפגוע בה ועל מדיניות שגובשה בעצה אחת עם בזק.

סניגורה של עדי קאהן-גונן, עו"ד ד"ר גיל עשת מסר בתגובה: "מדובר בעובדת מדינה מקצועית, מוערכת ומצטיינת בעלת וותק של 15 שנים. עדי מכחישה את החשדות, עומדת על חפותה וטוענת כי פעלה כל העת כאשר האינטרס הציבורי וטובת משרד התקשורת והעומדים בראשו לנגד עיניה. עדי לא הושעתה מתפקידה ולא נשלחה למעצר בית אלא שוחררה בתנאים מתונים ביותר ובהם העברתה לתפקיד אחר, בהסכמתנו, לתקופת ביניים עד להשלמת החקירה. אנו מאמינים כי בסיום החקירה יובהר כי לא נפל דופי בפעולותיה".

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון