"כסף על הרצפה" לעורכי הדין: השופט כבוב יחליט מי ינהל את התביעה הייצוגית הנחשקת

השופטת קרת מאיר אישרה באוקטובר 2016 בקשה לתביעה ייצוגית נגד שמן, אך הדיחה את עורך הדין שניהל את התיק במשך שלוש שנים ■ במאי התבקשו עורכי דין להגיש מועמדות לתפקיד, ושמונה קבוצות הגישו בקשה - השופט כבוב יצטרך לבחור ביניהם

אפרת נוימן
אפרת נוימן
השופט חאלד כבוב
השופט חאלד כבובצילום: מוטי מילרוד
אפרת נוימן
אפרת נוימן

השופט הכלכלי חאלד כבוב, מבית המשפט המחוזי בתל אביב, יצטרך להחליט בימים אלה מי מתוך שמונה קבוצות של עורכי דין תהיה זה שתנהל תביעה ייצוגית שהוגשה נגד חברת שמן - לאחר שכבר אושרה.

המצב יוצא הדופן נוצר לאחר ששופטת בית המשפט הכלכלי לשעבר, דניה קרת מאיר, אישרה באוקטובר בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת שמן, היו"ר לשעבר גבי אשכנזי והמנכ"ל לשעבר יוסי לוי - בטענה להטעיית משקיעים בנוגע למציאת נפט בקידוח. בנוסף, קבעה השופטת כי עו"ד יוגב חלפון, שניהל את התביעה במשך שלוש שנים והביא לאישורה, לא יוכל להמשיך בייצוג - גם מכיוון שהוא התובע הייצוגי בתיק, וגם עקב התרשמותה השלילית מהתנהלותו בדיונים. קרת מאיר פסקה לו שכר טרחה נמוך, של 150 אלף שקל בלבד, וקבעה כי עורכי הדין אופיר נאור ורונן גרשט ינהלו את התביעה במקומו.

עו"ד יוגב חלפוןצילום: יוגב חלפון

חלפון המודח לא ויתר, והגיש ערעור על ההחלטה להפקיע ממנו את הייצוג. שופטת בית המשפט העליון אסתר חיות לא התערבה בהחלטת ההדחה, אך קבעה כי קרת מאיר אינה יכולה לקבוע מי יהיה עורך הדין החדש בתביעה. כתוצאה מכך, השופט כבוב, שאליו עבר התיק לאחר פרישתה של קרת מאיר, הוציא "למכרז" במאי את הבקשה לייצוגית - שכבר אושרה - לבחירת לעורך דין שינהל אותה.

מאז הוגשו שמונה בקשות לייצוג בהליך. עובדה זו אינה מפתיעה, מכיוון שאחרי שמאושרת בקשה לתביעה ייצוגית יש סבירות גבוהה לפיצוי בטוח, או כמו שאומרים בשוק ההון מדובר ב"כסף על הרצפה". בשלב זה בדרך כלל הצדדים מתחילים לדבר על פשרה, כך שהשאלה ברוב המקרים היא לא אם תהיה פשרה - אלא מה יהיה גובהה ומה שכר הטרחה שיקטפו עורכי הדין.

הראשונים להגיש בקשה לייצוג היו נאור וגרשט, שטענו כי מאחר שהם כבר מונו לתפקיד על ידי קרת מאיר, הם השקיעו שעות עבודה מרובות ומאומצות כדי ללמוד את התיק. טענה נוספת שלהם היתה כי אם לא ייבחרו, פרקליטים לעתיד עשויים לחשוש מליטול על עצמם מינויים של בתי המשפט ולהתגייס באופן מיידי למשימה.

מיד אחריהם הגיש בקשה להתמנות לתפקיד עו"ד שחר בן מאיר, שציין את ניסיונו הרב בתחום התובענות הייצוגיות. לאחר מכן הצטרפו למבקשים, במשותף, עורכי הדין רונן עדיני ואפי שאשא עם ליאור צמח, אמיר שאשא ומיכל סלע. החמישה התנצלו מראש על כך שאופייה של בקשתם "מצריך מידה מסוימת של התפארות", וציינו כי המשרדים שלהם הם מהמובילים בישראל בתחום הייצוגיות בכלל וניירות ערך בפרט.

עוד הגישו בקשה להתמנות לעורכי דין בתיק - אבי וינרוט ואריאל דינובצקי, גולן קאשי (היחיד שגם נתן מתווה מפורט של שכר טרחה), קבוצה הכוללת את עמית מנור ויוקי שמש, שלומי מושקוביץ ויניב סטיס וניתי פולינגר, וקבוצה הכוללת את בועז וילנסקי, דני בלנקין, איתן חיימוביץ ואורן דה לנגה. כל אחד מהם ציין בבקשתו את יתרונותיו וניסיונו.

המבקש הנוסף בתיק הוא עו"ד יצחק אבירם, שהגיש באוגוסט 2015 בקשה לייצוגית באותו עניין בשם קבוצה אחרת, של רוכשי המניות בבורסה. כדי למנף את היתרון שלו, הוא הזדרז והגיש אתמול בקשה נוספת לייצוגית באותו העניין - כשהפעם הקבוצה שבשמה הוגשה הבקשה היא הרוכשים בהנפקה הפרטית של החברה. כעת הוא טוען כי המינוי שלו ראוי מפני שהוא יכול לקדם את שלוש התביעות יחד, שכן מדובר באינטרס זהה ואחיד בכל התביעות.

בשבוע שעבר נערך דיון בפני כבוב בהשתתפות עורכי הדין המבקשים. חלפון, שממשיך בכובע התובע המייצג, טען כי הוא מתנגד לכל ההליך, אך אמר ששיתוף הפעולה שלו עם עורך הדין שייבחר חשוב מאוד. לטענתו, "יש עורכי דין שבתחושת הבטן לא אוכל לעבוד אתם, בגלל משקעים ותחושות בטן. אני מדבר על עו"ד אבירם, בן מאיר, גרשט ונאור".

כבוב יצטרך להחליט כעת אם להשאיר את נאור וגרשט (אף שנקבע כי קרת מאיר לא היתה רשאית למנותם), להעדיף את אבירם (למרות טענה של ניגוד עניינים ורתיעה מצד חלפון) או לבחור מבין עורכי הדין האחרים שהגישו מועמדות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"