רשות ניירות ערך: |

"החשודים בתיק בזק פעלו כמכונה משומנת, בכירים במדינה שיתפו פעולה"

(עדכונים שוטפים) שאול אלוביץ' ובנו אור נשלחו למעצר בית עד יום שישי הבא. מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר נשלח למעצר בית של 14 יום

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השופטת רונית פוזננסקי כץ
השופטת רונית פוזננסקי-כץצילום: אוליבייה פיטוסי
שלי אפלברג
שלי אפלברג

התפתחויות דרמטיות בפרשת בזק: בעל השליטה בחברה, שאול אלוביץ', נשלח למעצר בית של 9 ימים - עד יום שישי הבא. גם בנו, אור אלוביץ', נשלח למעצר בית של 9 ימים. מוקדם יותר, הורתה שופטת בית משפט השלום בתל אביב, רונית פוזננסקי כץ, על שחרורו של מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, למעצר בית מלא למשך 14 יום - עד 26 ביולי. לגבי הדירקטור בבזק, שורר עמיקם בינימין, קבע בית המשפט מעצר בית של 11 יום, צו איסור יציאה מהארץ ל-180 יום, ומיליון שקל ערבות.

במהלך הדיון אמר עו"ד ערן שחם שביט, המייצג את רשות ניירות ערך כי "החשודים בתיק בזק פעלו כמכונה משומנת, קיים חשש להימלטות (של אלוביץ'). עוד הוסיף שחם שביט כי "בכירים במדינה שיתפו פעולה"

בית המשפט יכריע בהמשך בעניינם של אור אלוביץ', בנו של שאול אלוביץ'; סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק; ולינור יוכלמן - מזכירת החברה.

שאול אלוביץ'צילום: עופר וקנין

השופטת אסרה על פילבר קשר ישיר או עקיף עם החשודים בפרשה. עו"ד שחם שביט אמר: "מדובר במעצר בית מלא ואסור לו לדבר עם אף אדם". השופטת קבעה כי "תיאסר על פילבר גישה לחומרי מחשב ושימוש בהם, עד לקבלת היתר מהרשות לניירות ערך. דרכונו ימשיך להיות מוחזק במשרדי הרשות למשך 180 יום. כמו כן יפקיד ערבות בנקאית או מזומן בסכום של 400 אלף שקל".

לאחר ההחלטה בעניין פילבר, החל הדיון בענייניו של בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ'.

עו"ד שחם שביט, המייצג את רשות ניירות ערך: "הוא נחקר כעת במשרדי הרשות לניירות ערך ולכן לא הגיע לדיון. כאן אין הסכמה בין הרשות ואלוביץ". לדברי שחם שביט, "אבקש להבהיר כי מדובר בפרשה נפרדת, ברצון של הרשות להמשיך ולמצות. אלוביץ' נחקר בחשד לשיבוש הליכי משפט. החשודים פעלו כמכונה משומנת בפרשה הראשונה כדי שיניבו תמורה מותנית של 170 מיליון שקל. מדובר במידע מהותי רב שערכו מאות מיליוני שקלים.

"יש חששות לשיבוש הליכים ולכן אנחנו רוצים להגיש לבית המשפט את החומרים כך שישקול ויחליט. אמור להתקיים דיון גם בעניינה של סטלה הנדלר (מנכ"לית בזק). יש כאן נסיבות אשר מקימות חשש להימלטות ושיבוש הליכים".

שחם שביט הוסיף: "כל המטרה היתה לא לקבל מידע אלא להשפיע בזמן אמת על התהליכים העסקיים של בזק ותהליכים עסקיים שקשורים בשינויים רגולטוריים של משרד התקשורת. הקימו למעשה מערך של שליחים אצל גורמים שאמורים להיות בלתי תלויים. הפעילות הזאת היתה ארוכה, ממושכת ומכוונת.

צילום: מוטי מילרוד

"אותם אנשים שיצרו את המנגנון - אלוביץ' וחשודים אחרים - הם נושאי משרה בכירים בקבוצת החברות. חלקם אף קודמו. וגם מי ששיתף פעולה הם לא מאחרוני החיילים במערכה. הם בכירים גם בשירות המדינה וגם בחברת בזק עצמה. אנו חוששים כי לאור מעמדו של החשוד - הבעלים של קבוצת בזק, קבוצת יורוקום, הוא ישבש הליכים. במקרים של רשויות מקומיות קבע בית המשפט מעצרי בית בנסיבות דומות.

לדברי שחם שביט, "דווקא בתיקים של ניירות ערך ברחו חשודים והעתיקו את מקום מגוריהם. גם דן כהן ברח".

השופטת רונית פוזננסקי כץ: "אני עוצרת אותך רגע. החשוד נמצא במעצר בית. לגבי החשש מהימלטות - האם הפרשות החדשות שהתגלו מעלות את החשד להימלטות?"

עו"ד שחם שביט: "נוספו שתי פרשות. באחת הוציאו חומרים שנתנו לו יתרון טקטי במשא ומתן. הופעל מערך של שליחים. ופרשה שלישית שעוסקת בעבירות דיווח וטוהר מידות של מנכ"ל משרד התקשורת שעמד בקשר ישיר ועקיף עם החשוד - ונתן על פי הממצאים של החקירה פרטים שלא היו בידיו של אלוביץ' אם הוא לא היה נותן לו אותם".

השופטת: "תראה לי את החומרים הקשורים לפרשה השלישית".

עו"ד ג'ק חן, המייצג את שאול אלוביץ', עצר את הדיון והראה לשופטת את אתר TheMarker. "הרשות משתמשת בדיון בשביל לעשות מסיבת עיתונאים. וזאת רק דוגמא למה שקורה בכל האתרים".

עו"ד שחם שביט: "זה אנשים שקשה לתת בהם אמון. לא ידעתי שאדם במהלך חקירה ימחוק אסמסים והודעות. הבקשה שלנו מאוזנת".

השופטת: "מה אתה משיב לטענה שאילו אלוביץ' רצה לשבש הוא היה כבר עושה זאת"?

עו"ד שחם שביט: "עכשיו כשהוא יודע שהוא מתמודד עם שלוש פרשות החשדות תפחו".

השופטת: "אם הוא עשה את זה, וידע שהוא עשה את זה, הוא כבר היה משבש ראיות".

עו"ד שחם שביט: "הוא לא ידע מה החומרים שנתפסו".

עו"ד חן, המייצג את אלוביץ': "הרשות מגיעה לדיון לאחר חקירה של שלושה שבועות. כאשר אין טענה שהופרו תנאי חלופת מעצר, ומבקשת להוסיף תנאים תחת טענות חלשות. אם אלוביץ' היה עושה משהו הוא היה יודע מה לשבש. אין טענה שהוא לא משתף פעולה עם החוקרים. מדובר בחקירות מאוד קשות מבוקר עד אישון לילה זה מצב מאוד קשה לאדם בן 70".

"נסכים לתנאי הערובה למרות שאנחנו מכחישים את עילת השיבוש וכל שאר הטענות. נסכים לעילת השיבוש, אבל אין שום שינוי נסיבות רלוונטיות לתנאי שחרור מעצר. יש כאן בקשה לא מידתית ופוגענית שבצידה נזק לא רק לאלוביץ - אלא לכל הקבוצה של בזק.

"אני רוצה לסלק מעל השולחן את טענת ההימלטות שהינה כל כך הזויה. מה קרה בשלושת השבועות הללו. האם זה לא מאיין את החשד להימלטות? לא היה חשש שהיה צריך לאיין אותו. טענת ההימלטות בנויה על בלימה. מדובר באדם ששורשיו נטועים עמוק בתוך המדינה. זכה להחזיק בגרעין השליטה של בזק. תחת נסיבות מאוד מחמירות שקשורות לביטחון המדינה. ועתה שלושה שבועות אחרי שהוא מכחיש מכל וכל את הטענות בחמורות ממנו. הרשות טוענת שישים בצ'ימידן את כל המניות שבבעלותו וירוץ לעבר קו הגבול?"

השופטת: "אני לא מתרשמת מטענות ההימלטות ומכך שיש חשד שהוא ייקח צ'ימידן וייסע. החומרים שמתגלים והעבירות - יש בהם פוטנציאל של שיבוש".

עו"ד חן: "פעם הבאה אשתמש בזה מול אשתי. העברת מידע היא לא עבירה".

השופטת: "אני רוצה להזכיר לכולנו שהם מבקשים מעצר בית ל-30 ימים. גם אם אני נעתרת לבקשה כזאת, יכול להיות שזה יהיה באופן מצומצם".

עו"ד חן: "הרשות חוקרת משהו שהוא לא עבירה. מדובר ביושב ראש דירקטוריון אשר הועברה אליו אינפורמציה שהוא לא עשה איתה כלום. אין להם ראיה שהוא עשה איתה כלום, במשך משא ומתן קשה שנמשך במשך 14 חודשים, שבו כל צד מראה לצד השני את המצגות. כל הצדדים למשא ומתן היו חשופים לאינפורמציה. בכל מה שקשור למשרד התקשורת צריך לדעת שבזק לא קיבלה דבר ממשרד התקשורת. מכיון שיש התניות במשא ומתן על מה שבזק נותנת הועברה האינפורמציה".

עו"ד שחם שביט: "דבר ממה שג'ק חן אמר הוא לא עובדות".

חן משיב: "לקחת דו"ח סודי ולנתק אותו באמצעות חומרים אחרים מההקשר, חומרים אשר קשורים למשאים ומתנים ארוכים, כאשר לבית המשפט אין תמונה מלאה מול העיניים - צריך להבין שאין השפעה. בית המשפט לא נמצא על קרקע בטוחה. עדותו של אלוביץ' מוקלטת מבוקר עד ליל ואני בספק אם גבירתי שמעה את הראיות".

השופטת: "אנחנו נמצאים במצב של חשד סביר, לא צריך רף מאוד גבוה. והטענה שיש לה בסיס הינה שהחשד הסביר התחזק על בסיס הפרשות הנוספות".

עו"ד חן: "בעניין מחיקת המסרונים, אלוביץ' לא מחזיק שום דבר בטלפון, הוא מחק תמונות של הילדים. אמרו לרשות תראו מה נמחק. אבל הם לא עשו זאת. אמר לו החוקר בהקלטה, וזה מוקלט, שהוא מאמין לו שהוא לא שיבש. בעתיד כשנשמע את ההקלטה נראה מי צודק. נגרם נזק נסיבתי גדול מאוד. אנחנו אכן בחקירה פלילית ואנו רוצים שהרשות תבצע את החקירה בצורה מיטבית. השאלה כמה נזק צריך להיגרם בדרך. יש לנו נתונים של הנזק שנגרם לציבור. מתחילת החקירה. הנזק שנגרם לציבור עומד על 2.13 מיליארד שקל.

"מדובר באשכול חברות שיודע לשרת את החוב ולכן הערך שלו גבוה בעיני הציבור. אך באותו זמן שהאוזר החזיק מיקרופון ואומר שהוא מאוכזב מבעלי שליטה אשר לא לוקחים בחשבון את הציבור, ואחר כך בראיון ל-TheMarker חוזר על הדברים בעיצומה של החקירה - ואחר כך אחרי כנס משקיעים שבא להרגיע את הציבור - הרשות מורה על הפסקת מסחר ועל חקירות נוספות. וזאת לאחר שהציבור נרגע וכבר הרוויח חצי מיליארד שקל. הרשות אחראית לכל ההפסדים בגלל התנהגותה.

"יש משמעות מאוד גבוהה לתוצאה של בקשתם אשר תתפרש כחוסר אמון. הציבור יבין שהתנאים נגד אלוביץ' יוחמרו ונראו ירידות ערך רבות נוספות".

השופטת: "הטיעון שלך בעייתי. אם צריך לבצע חקירה אני צריכה לשאול את עצמי אם היא צריכה להיעשות כשאלוביץ' נמצא במעצר בית".

לאחר מספר רגעים שבהם נמשך הדיון, אמר עו"ד חן: "אנו מסכימים למעצר בית עד יום שישי 21 בחודש. אבל לא בגלל שיש חשש לשיבוש או הימלטות - אלא רק כדי לאפשר לרשות להמשיך את החקירה בנוחות".

השופטת: "עו"ד שמחוני - האם גם אתה מסכים למעצר בית של סטלה הנדלר עד יום שישי?

עו"ד נתי שמחוני, המייצג את מנכ"לית בזק סטלה הנדלר: "העניין שלנו שונה. אנחנו לא מסכימים".

עו"ד שחם שביט: "בכפוף לכך שאנו יכולים לבוא עם בקשה נוספת עד 21 ביולי - אנחנו מסכימים למעצר בית עד יום שישי ה-21".

עו"ד חן: "אני מבקש לדחות את בקשת הרשות על כל חלקיה. לא היה טעם לטעון כי יש חשש מהימלטות - ויש להחריף את התנאים שעילת השיבוש הונחה באופן מלא כבר לפני שלושה שבועות".

השופטת: בפני בקשה להורות על הארכה של תנאי מעצר הבית ל-30 יום ולהורות על איסור קשר עם עובדי קבוצת בזק. מדובר בפרשה שמסעירה את השוק בשבועות האחרונים. לחשוד מיוחסות שורה של עבירות: קבלת דבר במרמה, שיבוש הליכי משפט, הפרת אמונים וביצוע עבירות מנהלים. הבקשה שפני חמורה, בפרט שב-28 לחודש נתן בית המשפט תוקף להסכמות אשר היו בין הצדדים בנוגע לתנאים המגבילים.

"מאז ניתנה ההחלטה הזו הוסיפה היחידה החוקרת בשורה של פעולות חקירה אשר הניבו תוצרים שונים שפורטו בפני בדו"ח גלוי וסודי, אשר כוללים פירוט מלא לפרשה והתייחסות לפרשות הנוספות שהתגלו. על בסיסם מבקשת הרשות החוקרת מעצר בית. מדובר בשלוש פרשות שונות. הראשונה העברת מסמכים מסווגים. השנייה חשדות בעבירות דיווח וטוהר מידות והפעלה של גורמים שונים אשר עובדים בחברות השונות כנושאי משרה. והשלישית עבירות טוהר מידות הנוגעות לקשר עם מנכ"ל משרד התקשורת. החשדות אשר הניבו חומרי חקירה נוספים מלמדים על החשד הסביר ותמונה שונה שיש בפני בית המשפט לעומת הדיון הקודם.

השופטת המשיכה: "העילות שהונחו בפני הן חשש להימלטות וחשש לשיבוש. אינני סבורה כי עילת ההימלטות מבוססת ובגינה ניתן לקבוע את מעצר הבית. מדובר בחשוד בן 70 שמרכז חייו בישראל ואינני סבורה שהתמונה הראייתית משנה את קיומה של עילת ההימלטות לעומת ההסכמות הקודמות. אין הדברים דומים בנוגע לחשש משיבוש. חשד סביר עומד כעת ומספיק בשביל להאריך את מעצר הבית.

"אני סבורה כי יש מקום לפיקוח בשביל לבצע פעולות חקירה נוספות. הצדדים הגיעו להסכמה בנוגע לתנאי ימי המעצר. אין בהסכמה זאת למנוע מהיחידה החוקרת להגיש בקשה להארכת מעצר בית".

המבקר: נתניהו לא דיווח על קשריו עם אלוביץ'

במקביל נמשכת חקירתו של פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת. אתמול הודיעה רשות ניירות ערך כי במסגרת החקירה שהיא עורכת בחברת התקשורת בזק, נחקר במשרד הרשות "בכיר במשרד התקשורת", בחשד לעבירות על טוהר המידות ועבירות ניירות ערך. לאחר מכן הותר לפרסום כי הבכיר הוא שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת. את פילבר מייצג עורך דין יובל נחמני.

עוד לפני שהרשות פירסמה את הודעתה אתמול, תהו בענף התקשורת אם בחקירה - שהתמקדה בעסקות שביצעה קבוצת בזק עם בעל השליטה בה, שאול אלוביץ' - מעורב לא רק ההון, אלא גם השלטון. על פרטי הפרשה והחקירה מוטל צו איסור פרסום, אך ידוע כי פילבר פעל במרץ מאז כניסתו לתפקיד להסיר מעל בזק את ההפרדה המבנית - ההחלטה הרגולטורית המונעת מבזק להתמזג עם החברות הבנות שלה, כמו בזק בינלאומי, פלאפון ו-yes.

בסוף דצמבר 2016 שיגר פילבר אל בזק מכתב קצר המאשר כביכול לחברה למזג לתוכה את החברה הבת yes. משלוח המכתב סייע לחברת יורוקום, שבשליטת אלוביץ', לקבל תמורה נוספת של 170 מיליון שקל, לפי תנאי העסקה למכירת מניות yes לבזק.

המכתב נשלח לבזק ביום חמישי בשעת ערב - בלי שהתקיים לפני כן שימוע, כמקובל במהלכים שמבצע משרד התקשורת, ומבלי שיודיעו על כך למשרדי ממשלה אחרים, כמו משרדי האוצר והמשפטים, שהופתעו ממשלוח המכתב. בזק פירסמה דיווח לבורסה על המכתב, ובעקבות הדיווח פילבר נאלץ לסגת ולהודיע שייערך שימוע לפני ביטול ההפרדה המבנית בבזק. כתוצאה מכך, גם העברת התמורה הנוספת לאלוביץ' נבלמה.

בעקבות אירועים אלה פנתה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אל מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, בבקשה שיבחן את הקשר בין התנהלותו של משרד התקשורת לבין החשדות הפליליים נגד אלוביץ', שחוקרת כיום רשות ניירות ערך. בפנייתה כתבה גלאון: "נדמה כי אלוביץ׳ היה מצוי במצוקה תזרימית ונדרש לאקרובטיקה פיננסית, וכי מנכ"ל משרד התקשורת, פילבר, נעתר למשימה — ובהודעתו הלקונית באישון לילה על ביטול ההפרדה התאגידית, ניסה להוביל לכך שאלוביץ׳ יקבל מבזק 170 מיליון שקל נוספים".

בזק מושפעת במידה רבה מהרגולציה של משרד התקשורת, ודו"ח מבקר המדינה שפורסם אתמול עומד על היחסים שלה עם המשרד ועל קשרי החברות בין אלוביץ' לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שעד לאחרונה כיהן כשר התקשורת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי