נתניהו יגמור כמו אולמרט או כמו ליברמן?

המעגל הקרוב של אנשי בנימין נתניהו מבלה את הימים האחרונים בחקירות. האם ההתמקדות של המשטרה בכוורת של נתניהו היא תחילת סופו?

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליברמו אולמרט
ליברמן ואולמרט, באירוע בר המצווה של בנו של אלי ישי צילום: תומר אפלבאום
עידו באום
עידו באום

המעגל הקרוב של אנשי בנימין נתניהו מבלה את הימים האחרונים בחקירות. האם ההתמקדות של המשטרה בכוורת של נתניהו היא תחילת סופו?

שמו של ראש הממשלה עובר כחוט השני בארבע חקירות מרכזיות. נתניהו הוא דמות מרכזית בפרשת המתנות מאנשי העסקים ארנון מילצ'ן, ג'יימס פאקר ואחרים. חקירה זו היא המתקדמת ביותר מבין חקירות נתניהו, ושבה המשטרה נוטה להמליץ ליועץ המשפטי לממשלה על העמדתו לדין. ההחלטה הסופית נתונה לחלוטין בידיו של היועץ, אביחי מנדלבליט. נתניהו הוא גם הדמות המרכזית בפרשת השיחות עם מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון מוזס. בשתי הפרשות עשויים החשדות להגיע לרמה של עבירות חמורות כמו הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה ואולי אף שוחד.

בפרשת הצוללות, שעברה כעת למישור הגלוי, נחקר בין היתר פרקליטו האישי וקרוב משפחתו של נתניהו, עו"ד דוד שמרון. עד כה לא נראה שהחקירה מגיעה לנתניהו עצמו, אך שמו מרחף באוויר. לכל הפחות הוא יידרש לתת עדות בפרשה.

בנימין נתניהו צילום: משה מילנר / לע"מ

במקביל נחקרות עבירות כלכליות בחברת בזק. במוקד החקירה מצוי חברו של נתניהו ובעל השליטה בחברה, שאול אלוביץ'. בחקירה שהתחילה ברשות ניירות ערך נחקר אתמול מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, שמונה על ידי נתניהו בעת שראש הממשלה החזיק גם את תיק התקשורת. עכשיו מרחף שמו של נתניהו גם מעל החקירה הזאת. האם בזק קיבלה הטבות שלא כדין ממשרד התקשורת בתקופת נתניהו? מה ידע על כך ראש הממשלה?

כאשר הכוורת המקורבת לנתניהו שקועה בחקירות, נוצרים מצבים מוזרים. למשל, ההגבלה שהוטלה על עו"ד שמרון לא לשוחח עם נתניהו על החקירה. הגבלה דומה הוטלה על בנו של אלוביץ', שעליו נאסר לשוחח עם אביו על עניינים הנוגעים לחשדות בבזק. המשותף לשני המקרים הוא שגם החברה הציבורית בזק וגם הממשלה בראשות נתניהו מתודלקות בכסף שלנו, אבל מנוהלות כעסק משפחתי.

למרות הכל, העובדה שהכוורת של נתניהו נחקרת אינה מבטיחה כתבי אישום או הרשעות. להפך, ככל שחקירות השחיתות לכאורה מתמקדות במקורבי אמת, אנשי אמון ובני משפחה, כך גדל האתגר לחוקרים המנסים להגיע לראש הפירמידה. הנאמנים ביותר והקרובים ביותר לראש הממשלה הם גם אלה שישכבו על הגדר בעבורו.

באנלוגיה, כמו מי יגמור נתניהו — האם כגורל אהוד אולמרט או כגורל אביגדור ליברמן?
אולמרט עמד במוקד של עשר חקירות פליליות. רובן הגדול נסגרו. באלה שבהן הצליחה המשטרה לבסס את החשדות, עמד לרשותה מקור מידע שהיה קרוב לאולמרט, אבל לא ממש סמוך למעגל האישי. כאלה היו איש העסקים משה טלנסקי בפרשת מעטפות הכסף ועד המדינה שמואל דכנר בפרשת הולילנד. חברו ועורך דינו של אולמרט, אורי מסר, אמנם היה עד תביעה, אך לא הפליל את אולמרט לבדו. מי שבאמת היתה יכולה להפליל אותו מתחילת הדרך, המקורבת האולטימטיבית שולה זקן, דווקא שמרה על שתיקה לאורך כל הדרך כמעט, ונשברה רק בשלב מאוחר ביותר.

לעומת זאת, ליברמן, שעמד במרכז שלל חקירות פליליות, הצליח לחמוק מרובן. בתיק חברות הקש, שבין החשודים בו היו מקורבים לו מאוד כולל בתו, לא הצליחה המשטרה להביא את האקדח המעשן. פרשת השחיתות במפלגתו ישראל ביתנו עצרה אצל זוטרים ממנו, ולא הגיעה אליו. התיק הקטן שבו הוגש נגדו כתב אישום התבסס על נחקרים שלא היו המעגל האישי הקרוב אליו — וממנו זוכה.

נתניהו חותר ליצור תקדים: ראש הממשלה הראשון שישרוד בכסאו עד הגשת כתב אישום, ואולי גם אחרי כך. הצלחתו תלויה בכוורת הפוליטית שלו, ולא בכוורת האישית. בינתיים זה עובד. באוויר יש אולי דיבורי בחירות, אבל איש בקואליציה לא הכריז שיסרב לשבת בממשלה אם יוגש כתב אישום נגד נתניהו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008