פרסום ראשון |

פישמן נגד הבנקים: לא מתנגד להכרזתי פושט רגל, הבנקים התנגדו להסדר בשל הלחץ הציבורי

הסכם העקרונות שנחתם בין מנהל הנכסים המיוחד לעורך דינו של פישמן כולל התחייבות של המשפחה לתשלום של 140 מיליון שקל בלבד מתוך חובות של 1.7 מיליארד שקל

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

אליעזר פישמן הגיש היום (ב') לבית המשפט המחוזי בתל אביב את תגובתו לבקשתו של המנהל המיוחד, עו"ד יוסי בנקל להכריז עליו כפושט רגל. פישמן מדגיש כי הוא אינו מתנגד להכרזתו פושט רגל ותוקף את הבנקים שהתנגדו להסדר מבלי לבדוק אותו לעומק וזאת לדבריו רק בעקבות הלחץ הציבורי. פישמן מבקש מבית המשפט להורות למנהל המיוחד ולנושים לחזור ולהתייחס באופן ענייני להסדר הנושים.

בינתיים הגיש היום בנק לאומי את עמדתו, בה נכתב כי הבנק מסכים להכרזתו של פישמן פושט רגל.

"אין זה ראוי לאפשר לנושים המוסדיים לשלול ב'הבל פה' את ההסדר אליו הגיעו המנהל המיוחד והחייב. הנושים לא בדקו את ההסדר לאשורו, לא ניתחו את הסיכויים והסיכונים בתיק ובאלטרנטיבה; כל שברצונם הוא להסיר מעצמם את הלחץ הציבורי, תוך שהם שולחים את המנהל המיוחד ואת החייב לשוב ולהתכתש בבית המשפט למשך שנים ארוכות, והכל ללא תכלית; שהרי ברור, לכל הצדדים, כי התוצאה של הליכים שכאלו תהיה פחותה מהתוצאה המוצעת בהסדר הפשרה, וזאת תוך פגיעה בפעילותן של החברות וגרימת נזק חסר תקנה", נכתב בתגובה שהוגשה באמצעות עורכי דינו, שלום גולדבלט ורהב עין דר.

פישמן טוען כי אחד היתרונות של הסדר הפשרה המוצע הוא בכך שהוא "יאפשר את היציבות של החברות התפעוליות, ימנע מאבקי שליטה בחברות עם פוטנציאל השבחה, וכן ייתן 'שקט תעשייתי' וזמן לצורך השבחת יתר הנכסים המשועבדים והשאת ערכם לטובת הקטנת החוב לנושים". מבחינתו, הסיכון בדחיית ההסדר הוא לא רק על הנושים אלא גם על אלפי העובדים והספקים שמועסקים בחברות הקבוצה. הוא מציין כי למרות הכלל לפיו בית המשפט נוטה שלא להתערב בשיקול דעתם של הנושים בעת אישור או דחיית הסדרי חוב, במקרה זה "החלטת הנושים (או חלקם) איננה הפעלת שיקול דעת, ובוודאי שלא שיקול דעת ענייני, כפי שנדרש מהם לעשות".

התנהלות הבנקים עושה לדבריו "פלסתר מהחלטות בית המשפט שהורה למנהל המיוחד (לאור תגובת הנושים) לנהל עמו מו"מ וגם מהמלצות המנהל המיוחד שהביא בפני הנושים עקרונות של הסדר מוסכם.

פישמן התייחס לדיון שקיים נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין במארס האחרון בו הסכימו נציגי הבנקים על ניהול מו"מ. "מאותו מועד ובמשך שלושה חודשים הצדדים קיימו שורה של פגישות ושיחות, ענייניות ורציניות, לאורך עשרות שעות, בהן פעלו ליישם את רצון הנושים ואת החלטת בית המשפט", נכתב בתגובה.

"במסגרת הפגישות ירדו הצדדים לפרטי הפרטים של הנכסים השונים בהסדר הפשרה, התוצאות העסקיות של החברות השונות, ניתנו תשובות לשאלות שהועלו על ידי המנהל המיוחד וכן נדונו ולובנו הטענות ההדדיות של הצדדים בעניינים שונים. לאורך כל התקופה, נציגי כונס הנכסים הרשמי יודעו באשר להתקדמות המגעים בין הצדדים ותוכנם".

הסכם העקרונות שנחתם בין בנקל לעורך דינו של פישמן, גולדבלט, כולל התחייבות של משפחת פישמן לתשלום של 140 מיליון שקל בלבד מתוך חובות של 1.7 מיליארד שקל, ומגלם תספורת ענקית של עד 92%.

המנהל המיוחד בנקל וגולדבלט הציגו באסיפת הנושים שהתקיימה לפני כשבועיים את עקרונות ההסכם, שכולל לא מעט תנאים מקלים והרבה חוסר וודאות. באסיפת הנושים התבקש המנהל המיוחד על ידי הנושים לערוך בדיקות והערכות שווי של הנכסים השונים כדי לתת בידיהם מידע מלא.

ואולם, לדבריו, נוכח התנגדות של בא כוח בנק הפועלים לאפשרות שעקרונות הסדר הנושים ייבחנו באופן מלא, הוחלט על ידי הנושים פה אחד בסיכומה של האסיפה, שיש למצות את הניסיון לגבש את הסדר הפשרה ולנהל במשך 30 יום מגעים מול הנושים השונים, להבהיר את פרטי הסדר הפשרה ולקדם שיח מול בנק הפועלים.

אולם מיד לאחר אסיפת הנושים החליט בנק הפועלים לפוצץ את הסדר הנושים. פישמן מציין את הודעת דוברת הבנק לתקשורת "בנק הפועלים מבהיר, בהמשך לאסיפת הנושים שנערכה הערב, כי אין מקום להסדר חוב עם מר אליעזר פישמן, וכי עמדת הבנק היא כי יש לקדם הליכי פשיטת רגל ומימוש נכסים. המלצה זו תובא לדירקטוריון הבנק".

הודעה זו נשלחה דקות ספורות לאחר נעילת אסיפת הנושים ולמרות הסיכום שהתקבל באסיפת הנושים.

אליעזר פישמן בדיון בבית המשפטצילום: עופר וקנין
עו"ד שולי גולדבלטצילום: מוטי מילרוד
צילום: מוטי מילרוד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"