ברק כהן הורשע בהעלבת עובד ציבור והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו

כהן, שהיה פעיל בקבוצות של אוהדי בית"ר ירושלים ובקבוצת פעילים למען הדיור הציבורי, האשים את רכז המודיעין של תחנת מוריה בירושלים בהתנכלות לפעילים ובשימוש בשיטות פסולות. "האמירות המיוחסות לנאשם חוצות באופן ברור את הרף ההגיוני והמותר בהקשר זה"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק כהן
ברק כהןצילום: תומר אפלבאום
אפרת נוימן
אפרת נוימן

ברק כהן הורשע הבוקר (א'), על ידי השופטת דנה אמיר מבית משפט השלום בתל אביב, בעבירה של העלבת עובד ציבור ועבירה של הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו. זאת לאחר שהאשים את רכז המודיעין של תחנת מוריה בירושלים, אלון חמדני, בהתנכלות לפעילים ובשימוש בשיטות פסולות. בין היתר פרסם שירים בוטים שחיבר בגנותו של רכז המודיעין.

כהן, פעיל חברתי רדיקלי, היה פעיל בקבוצות של אוהדי בית"ר ירושלים ובקבוצת פעילים למען הדיור הציבורי. מדובר בכתב אישום שהוגש נגד כהן בתחילת 2015 על ידי פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי), ולפיו במספר מועדים בשנים 2014-2013 הוא כתב בפייסבוק פרסומים בגנותו של קצין מודיעין בשם אלון חמדני, רכז המודיעין במשטרת ירושלים, כשיותר מ-700 אנשים עוקבים אחריו. בנוסף, לפי הנטען, הוא העלה בכמה מועדים ליוטיוב סרטונים ובהם שירים בגנותו של המתלונן.

באחד הפוסטים, למשל, כתב כהן: "הנסיון האישי שלי מלמד שהשוטר אלון חמדני הוא אדם מסוכן, וזאת נוכח יכולתו להמציא דברים שלא היו ולא נבראו. הוא מסוגל להעיד/לרשום שאמרתם לו דברים, שלא אמרתם לו כלל, רק כדי לעצור אוהדים, שבכלל לא חשודים".

ביוני 2014 העלה כהן לפייסבוק סרטון שבו הוא שר: "נחש ירוק עיניים מסתובב ברחובות, אוסף ומתנכל, אוכל את הבריות. בלי מדים ובלי חוקים ובלי שום אלוהים מכה ללא רחם בכל הילדים. חמדני שוטר זוטר רכז מידע למען המשטר, חמדני שוטר זוטר רכז מידע למען המשטר. נחש ירוק עיניים הפך נחש נרדף, כבר לא סוכן סמוי, בכל העיר נשרף. חמדני רק שכח בקורס למלשינים, הצדק לא יברח לא יסתיר פנים. חמדני שוטר זוטר רכז מידע למען המשטר, חמדני שוטר זוטר רכז מידע למען המשטר".

כהן טען מצדו כי לאור הזכות החוקתית לחופש הביטוי, לא היה מקום להאשימו ואין מקום להרשיעו בעבירה של העלבת עובד ציבור. לטעמו מדובר בביקורת לגיטימית על מעשיו הבלתי לגיטימיים והבלתי חוקיים של המתלונן. הוא גם בין השאר טען לאכיפה בררנית.

השופטת דחתה את טענותיו של כהן, וקבעה כי יש בפרסום ושיתוף הפוסטים והשירים כדי לפגוע פגיעה קשה בליבת כבודו של המתלונן ובקשר ובנוגע לתפקידו כשוטר המשמש כרכז מודיעין. "אמנם מצופה מעובד ציבור לגלות עמידות מסוימת כלפי ביטויים מעליבים. עם זאת, לטעמי האמירות המיוחסות לנאשם חוצות באופן ברור את הרף ההגיוני והמותר בהקשר זה, גם בראי חשיבות חופש הביטוי ויש בהן כדי להביא לפגיעה בליבת כבודו של המתלונן ואף ביחס לתפקידו". בנוסף, היא מצאה כי בברור קיימת ודאות קרובה לפגיעה בתפקודו של השירות הציבורי.

כהן עומד בראש "באים לבנקאים", תנועת מחאה שחבריה נהגו להגיע לבתיהם של בנקאים בכירים ולמחות בקולניות באמצעות מגפון. הם גם תיעדו את פעולות המחאה ופירסמו את הסרטונים בעמוד פייסבוק מיוחד. בדצמבר 2016 הגישה פרקליטות מחוז תל אביב כתב אישום נגד כהן ומספר פעילים נוספים בשל שורת עבירות, שעל פי הנטען ביצעו נגד מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח, ומנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינן.

בעקבות כתב האישום, הגישה ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין בקשה להשעות את כהן מהלשכה באופן זמני מעריכת דין, וזאת עד למתן פסק דין חלוט, לנוכח חומרת העבירות המיוחסות לו בכתב האישום - שיש בהן משום קלון. בית הדין המשמעתי המחוזי הורה, ברוב של שניים לעומת אחד, על השעייתו הזמנית. עם זאת, ההשעיה עוכבה עד ההחלטה בערעור של ברק על ההחלטה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"