הבחינה החדשה של לשכת עורכי הדין: ארבע וחצי שעות - ו-40 שאלות בדין המהותי

במועדים האחרונים של בחינות הלשכה היה מספר נכשלים גבוה במיוחד ■ במועד שהיה לפני כחודש, עברו 44% מהנבחנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בחינת לשכת עורכי הדין
הבחינה של לשכת עורכי הדין. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אוליבייה פיטוסי

בעוד חמישה חודשים צפויים אלפי מתמחים בעריכת דין להיבחן בבחינות של לשכת עורכי הדין, שלראשונה צפויות להיות במתכונת שונה מהבחינות בעבר. היום, לראשונה, פירסמה הוועדה הבוחנת של לשכת עורכי הדין את המבנה של הבחינה החדשה.

בחינת ההסמכה תחל בשעה 11:00 ותסתיים ב-16:50. אם לא לוקחים בחשבון את ההפסקות, היא תימשך ארבע שעות וחצי.

בחלקה הראשון של הבחינה יידרשו הנבחנים לבצע מטלת כתיבה אחת מבין מטלה אחת או יותר שבשאלון הבחינה. משך הזמן שיוקצה לביצוע מטלה זו הוא 45 דקות. משקלו של חלק זה בציון הסופי יהיה 15%.

בחלקה השני של הבחינה ייבחנו הנבחנים בדין הדיוני ויידרשו להשיב על 45 שאלות בנושאים הבאים: סמכויות בתי המשפט, סדר דין פלילי ודיני ראיות, סדר דין אזרחי, הליכי הוצאה לפועל, פשיטת רגל וכינוס נכסים, חוקי יסוד וסדרי הדין המשמעתיים בבתי הדין המשמעתיים על פי חוק לשכת עורכי הדין. חלק זה יתחיל בשעה 12:30 ויימשך שעה וחצי. משקלו הכולל בבחינה יהיה 45%.

בחלק השלישי יבחנו הנבחנים בדין המהותי, ויידרשו להשיב על 40 שאלות, בין היתר, בנושאים הבאים: דיני חוזים, דיני נזיקין, דיני עונשין, דיני קניין, משפט מסחרי, כולל דיני תאגידים, דיני האתיקה המקצועית של עורכי הדין, חוקי יסוד, מיסוי מקרקעין והתיישנות. גם השאלות הללו יהיו במתכונת של בחינה אמריקאית, חלקן יורכבו מקייסים משפטיים. חלק זה יתחיל בשעה 15:15 ויימשך שעתיים ורבע. המשקל שלו יהיה 40%.

בנובמבר 2016 הודיעה שרת המשפטים, איילת שקד, על שינוי מקיף של מתכונת בחינות ההסמכה ללשכת עורכי הדין, החל ממועד נובמבר 2017. שינוי מתכונת הבחינות הוא חלק מהרפורמה בחוק לשכת עורכי הדין, שקבעה כי לבחינת ההסמכה יתווסף דין מהותי בנוסף לדין הפרוצדורלי הקיים.

במועדים האחרונים של בחינות הלשכה היה מספר נכשלים גבוה במיוחד. כך, במועד שהיה לפני כחודש, עברו 44% מהנבחנים. ועדת הבחינות הודיעה בשבוע שעבר כי היא החליטה שלא לקבל אף השגה שהוגשה. במועד זה גם היה מספר שיא של נבחנים (3,436 מתמחים ומתמחות) שאפשר להסביר אותו במספר הנכשלים הגבוה במועדים שלפני כן. במועד נובמבר 2016, הגיע מספר העוברים לשפל של כל הזמנים עם 37% מעבר (אחרי קבלת השגות). במועד של מאי 2016 עברו 54% מהנבחנים כשגם במועד זה ועדת הבחינות לא קיבלה אף השגה ובמועד נובמבר 2015 עברו 60%.

בסוף מאי הגיש עו"ד אורן טסלר, בעל קורס הכנה לנבחנים שכבר ניגשו לבחינה לפחות פעם אחת (נבחנים חוזרים), עתירה לבג"ץ נגד שרת המשפטים, לשכת עורכי הדין והוועדה הבוחנת של לשכת עורכי הדין, שנדרשות לתת את התייחסותן לעתירה עד ל-18 ביוני.

בעתירה הוא מבקש כי הבחינה הבאה תחול במתכונתה הרגילה, וכי המתכונת החדשה לא תחול על מי שכבר התחיל את לימודי המשפטים (למעט אלה שיבקשו לגשת לבחינה מבחירה). כמו כן, ביקש טסלר בעתירתו כי המתכונת החדשה לא תחול לפני שיחלפו שנתיים מפרסום ההודעה על מבנה הבחינה, תכניה ופרסום בחינה לדוגמה.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט