הבנק נתן הלוואות עתק לפישמן - מה חושבים על זה בפיקוח על הבנקים?

ב–2016 הוגשה לבית המשפט בקשה לחשוף את מסמכי בנק הפועלים הנוגעים להלוואות שניתנו לפישמן במרוצת השנים ■ השופט אלטוביה שאל את היועמ"ש ואת הפיקוח על הבנקים אם ברצונם להצטרף להליך ■ לאחר שהשיבו באיחור ובצורה לא עניינית, כתב: "אין בידי לקבל התנהלות זו"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המפקחת על הבנקים, חדוה בר
המפקחת על הבנקים, חדוה ברצילום: דניאל בר און
אפרת נוימן
אפרת נוימן

היועץ המשפטי לממשלה ובנק ישראל בחרו לא להתייחס לשאלה אם הם מעוניינים להצטרף להליך המשפטי שבו התבקש בנק הפועלים לחשוף את המסמכים הנוגעים להלוואות שהעניק לאורך השנים לאיש העסקים אליעזר פישמן.

הבקשה לגילוי מסמכים על ידי הבנק הוגשה על ידי רואה החשבון משה אהרוני, כחלק מתביעת נגזרת (תביעה המוגשת על ידי בעל מניות בחברה בשם החברה). את הבקשה הגיש אהרוני במאי 2016, לפי סעיף 198א' לחוק החברות, המאפשר להגיש בקשה לקבלת צו לגילוי מסמכים במסגרת הליך של תביעה נגזרת — לפני הגשת הבקשה לאישור הנגזרת.

היועמ"ש אביחי מנדלבליטצילום: אילן אסייג

התיק, שהתנהל בפני השופטת דניה מאיר־קרת שפרשה לפני כמה חודשים, עבר לאחר פרישתה לשופט מגן אלטוביה, שהצטרף במקומה לבית המשפט הכלכלי. אלטוביה כתב בסוף מארס כי הוא מוצא שיש לאפשר ליועץ המשפטי לממשלה, לבנק ישראל ולפיקוח על הבנקים להודיע עד 15 במאי אם בכוונתם להצטרף להליך.

ואולם, מי שציפה שהיועמ"ש או בנק ישראל ינצלו את ההזדמנות כדי להביע בפעם הראשונה את עמדתם העקרונית בעניין הטענה כי הבנק העניק לפישמן הלוואות עתק למרות נורות אזהרה בולטות — התבדה.

שישה ימים אחרי שחלף מועד התגובה שאותו קבע השופט אלטוביה, הגיש עו"ד שלמה כהן מפרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי) התייחסות כבא כוחם של הפיקוח על הבנקים והיועץ המשפטי לממשלה. כהן התנצל על האיחור, אך לא התייחס לגופו של עניין, ולא השיב לשאלת השופט מהי העמדה של הפיקוח על הבנקים והיועץ המשפטי לממשלה ביחס להצטרפות להליך המשפטי נגד בנק הפועלים.

בהודעתו כתב כהן כי ככל שהמבקש יעמוד על בקשתו לקבל מסמכים שלכאורה חוסים תחת סודיות בנקאית, הם מבקשים שתינתן להם האפשרות להגיש עמדה מטעם הפיקוח על הבנקים לפני שתינתן החלטה לגבי הבקשה.

השופט מגן אלטוביהצילום: איציק בירן

תגובתו הרועמת של אלטוביה לא איחרה לבוא. עוד באותו היום הוא כתב כי "לאחר שחלף המועד, מגיעה הודעה זאת, שבכל הכבוד אינני יורד לסוף דעתה". אלטוביה הוסיף בהחלטתו: "אין בידי לקבל התנהלות זו. ראשית, אני תמה מדוע נצרך כבוד היועץ המשפטי לזמן כה רב אם זאת כל הודעתו. האם למד הוא מעיון בתיק כי המבקש שוקל לחזור בו מן הבקשה? האם מרמז הוא כי ראוי לו למבקש לחזור בו מן הבקשה? האם סבר שנעלם ממי מהצדדים סעיף 15א' לפקודת הבנקאות 1941? שנית, אין מי שאינו צד להליך יכול לבקש ממי מהצדדים, באמצעות בית המשפט, לפעול כך או אחרת ולהתנות דבר זה או אחר. בין אם מדובר במהלך שנועד להרוויח זמן בשל עומס עבודה המוטל על כתפי הפרקליטות — נציגת היועץ המשפטי — או במהלך מתחכם שהוא ניסיון לרמז למבקש את עמדת המדינה מבלי לומר אותה במפורש. בין כך ובין כך, ובין שני אלו יחדיו, הרי שאין נוהגים כך".

לבסוף, כתב אלטוביה כי משלא הוגשה בקשה מטעם היועמ"ש והפיקוח על הבנקים להצטרף לתביעה, "הרי שהמדינה מוחזקת כמי שאינה מעוניינת להצטרף להליך". הוא חתם את החלטתו בכך שאין צורך בהתייחסות הצדדים להודעה, וכי הבקשה העיקרית מועברת להכרעה. כלומר, כעת יחליט אלטוביה אם לאפשר את גילוי המסמכים. זהו ההליך האזרחי המתקדם ביותר נגד הבנקים בעניין ההלוואות לפישמן, ומכאן גם חשיבות ההכרעה שתתקבל.

אליעזר פישמןצילום: עופר וקנין

"כשהבנק רוצה — הוא יודע לנהוג בתקיפות"

מאוגוסט 2016 מתנהל בבית המשפט המחוזי בתל אביב הליך פשיטת רגל נגד פישמן, שחייב לבנקים ולרשות המסים כ–4 מיליארד שקל — מתוכם 1.8 מיליארד שקל לבנק הפועלים, שהוא הנושה הגדול ביותר של איש העסקים. את ההליך המשפטי התחילה רשות המסים, לאחר שבית המשפט העליון אישר את החוב של פישמן לרשות, ובהמשך הצטרפו גם הבנקים לבקשה. באופן מעניין, אלטוביה היה השופט שהכריע נגד פישמן בערעור של תיק המס שלו בבית המשפט המחוזי — באותו פסק דין שקיבל גיבוי בבית המשפט העליון, ובעקבותיו התחיל להתגלגל תיק פשיטת הרגל נגד פישמן.

הבקשה של אהרוני נגד בנק הפועלים ושורה ארוכה של נושאי משרה בבנק הוגשה על ידי עו"ד תומר ברם ממשרד ברם ושות', עוד לפני שנפתח ההליך המשפטי לפשיטת רגל של פישמן. הבקשה הסתמכה על המידע שהיה עד אז בנוגע לממדים העצומים של חובותיו לבנק הפועלים ועל העובדה שהבנק לא נקט בכל הליך משפטי נגד פישמן. לטענת המבקש, "אף שנורות האזהרה נדלקו מזמן, המשיבים המשיכו לטמון ראשם בחול".

אהרוני מבקש לגלות מסמכים הנוגעים להלוואות שהעניק בנק הפועלים לפישמן לאורך השנים — ובהם כל הפרוטוקולים הרלוונטיים של הדירקטוריון ושל ועדות האשראי, מסמכי ההלוואות, הערכות השווי שהיו לבנק, סיכומי פגישות, דו"חות של חטיבת ניהול הסיכונים בבנק ועוד.

כדי שהבקשה תתקבל, צריך המבקש להראות כי המסמכים רלוונטים לשלב זה של ההליך, וכן להציג תשתית ראייתית ראשונית שממנה ניתן ללמוד כי קיים סיכוי סביר שהבקשה לאישור התביעה הנגזרת תתקבל.

המבקש מציין כי כשבנק הפועלים מעוניין בכך — הוא יודע לנהוג בתקיפות נגד חייבים. אהרוני מזכיר כמה מקרים שמדגימים טענה זו — ובהם הצעדים האגרסיביים שנקט הבנק נגד איש העסקים מוטי זיסר (שמת מאז), שחובו לבנק נאמד במיליארד שקל, כלומר, כמחצית מחובו של פישמן.

ציון קינן, לשעבר מנכ"ל בנק הפועליםצילום: מוטי מילרוד

בבקשה נכתב: "היכן היו שומרי הסף ונושאי המשרה של בנק הפועלים לאורך השנים שבמהלכן ניתן אשראי כאמור? האם לא היה באפשרות בנק הפועלים לפעול להקטנת החוב לאורך השנים? האם נקט בנק הפועלים באי־אילו פעולות אופרטיביות להקטנת החוב, כל שכן למצער לאי־הגדלתו? האם נושאי המשרה של הבנק עמדו בחובות המוטלות עליהם כלפי בנק הפועלים ובעלי מניותיו? מדוע בנק הפועלים אינו נוקט פעולה אקטיבית לצורך גביית החוב או לכל הפחות את חלקו?"

בנק הפועלים, המיוצג על ידי עוה"ד פיני רובין וירון אלכאוי ממשרד גורניצקי, התנגד לבקשה וטען כי היא צריכה להידחות, מכיוון שאינה מצביעה על תשתית ראייתית כלשהי התומכת בקיומה של עילה כנגד מי מנושאי המשרה בבנק, ומכיוון שהיא מפרה את הסודיות והחסיון הבנקאי.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי