בעקבות דו"ח הנאמן: בקשה לתביעה ייצוגית נגד בעלי השליטה והדירקטורים לשעבר באורכית

הבקשה מתייחסת לעסקה שעשו בעלי השליטה איציק תמיר ואריק פנט ב-2006, שדווחה לציבור כעסקת גידור אך תכליתה היתה אחרת והוסתרה מהמשקיעים ■ השניים נפטרו מרוב המניות שהיו ברשותם בתוך שבועיים, ב"מכירת חיסול" מוסווית, וגרפו 124 מיליון שקל

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איציק  תמיר
איציק תמירצילום: מוטי קמחי
אפרת נוימן
אפרת נוימן

עו"ד ליאור דגן, הנאמן שמונה לחברת אורכית לאחר קריסתה, הגיש בתחילת אפריל דו"ח חמור נגד בעלי השליטה בחברה, איציק תמיר ואריק פנט. לאחר ביצוע חקירות פרטיות, קבע דגן כי התעשרותם של השניים — שהיו מייסדי החברה, בעלי השליטה והמנהלים — נעשתה תוך ניהול עסקי החברה בדרך של תרמית.

לטענתו, השניים גרפו מהחברה שלא כדין 500 מיליון שקל — בעוד סמנכ"ל הכספים וחברי הדירקטוריון עוצמים את עיניהם ואינם עוצרים את העברות הכספים הבלתי־חוקיות לכאורה שבוצעו, בין השאר, באמצעות תשלומי שכר, מכירת מניות והסתרה של שיתוף הפעולה ביניהם.

בעקבות הדו"ח, הגישו בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בתל אביב עורכי הדין אוהד רוזן וחגי קלעי בקשה לאישור תובענה ייצוגית, המתייחסת לאחד העניינים שנחקרו ונכתב עליהם בדו"ח. הבקשה הוגשה על ידי בעל מניות בשם יעקב סבו שרכש ב–2010 מניות אורכית וכנגד הצדדים שאליהם מופנה הדו"ח: תמיר, פנט, סמנכ"ל הכספים אביב בוים והדירקטורים — יאיר שמיר, ג'ד ארקין, מירי גלבמן, משה ניר, מוטי מוטיל ועמירם לוינברג. נתבע נוסף הוא בנק קרדיט סוויס.

חברי הקבוצה שאליהם מתייחסת הבקשה הם כל מי שהחזיק מניות של אורכית במארס 2006, וכל מי שרכש מניות מתאריך זה ועד מארס 2012.

הבקשה מתייחסת לעסקה שעשו תמיר ופנט ב–2006, שדווחה לציבור כעסקת גידור שבמסגרתה השניים גידרו כביכול, באמצעות בנק קרדיט סוויס, חלק מהסיכונים שלהם ביחס ל–840 אלף מניות של אורכית, כנגד כמות זהה של אופציות לרכישת מניות החברה שהוקצו להם כמה חודשים לפני כן.

בפועל, נטען בדו"ח של דגן ובבקשה לייצוגית, מהות העסקה היתה אחרת בתכלית — להיפטר בחשאי מרוב המניות שברשותם — והיא הוסתרה מציבור המשקיעים. לפי ממצאי הנאמן, החל ממארס 2016, עוד לפני הדיווח לציבור, תמיר ופנטי השאילו לקרדיט סוויס 840 אלף מניות שהיו ברשותם, והבנק מכר אותם בשוק בדרך של מכירה בחסר (שורט) — עבורם ובתאום עמם. כך נמכרו בתוך שבועיים כל המניות תמורת 124 מיליון שקל.

התמורה של המכירה נשארה בקרדיט סוויס עד סוף 2011 כשתמיר ופנט ביקשו לקבלה. אם הם היו מוכרים את המניות אז, אחרי התרסקות החברה והמניה, הם היו מקבלים רק 160 אלף שקל. לבקשה מצורפת גם חוות דעתו של ד"ר טל מופקדי.

לפי הנטען בבקשה, בין השאר, תמיר ופנט הפרו את חובת האמונים שלהם לחברה ולבעלי המניות ואת החובות המוטלות עליהם כבעלי שליטה, ובכללן חובת ההגינות והחובה לא לקפח את זכויות המיעוט. גם יתר חברי הדירקטוריון התרשלו והפרו את חובת הזהירות שלהם בצורה ברורה, בכך שלא ביררו את טיבה של עסקת הגידור, לא בדקו ולא חקרו.

הסתרה, אי־גילוי מידע מהותי והפרת חובות

המבקשים טוענים כי יש להאריך את תקופת ההתיישנות שכן מתקיימים במקרה זה החריגים בחוק ההתיישנות. לטענתם, מדובר בעילות של הסתרה ואי־גילוי מידע מהותי למשקיעים והפרת חובות של דירקטורים, שהם מטבעם עילות מתמשכות, ולכן תקופת ההתיישנות מתחילה במקום בו נודע לתובע כי הנתבע הונה אותו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר