בגלל מסיבת רווקים באמסטרדם: יאיר כץ מבקש לבטל את צו עיכוב היציאה מהארץ

כץ חשוד בעבירות של סחיטה באיומים של עובדי התעשייה האווירית על מנת שיתפקדו לליכוד ■ סנגורו של כץ: "הוא בחור צעיר ונורמטיבי. מלח הארץ" ■ בית המשפט: "שחרורו יסכן הן את בטחון הציבור והן את המשך מהלכי החקירה"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר כץ בהארכת מעצרו
יאיר כץ בהארכת מעצרוצילום: אילן אסייג
יסמין גואטה
יסמין גואטה

יאיר כץ, בנו של שר הרווחה חיים כץ, שנעצר בפרשת השחיתות בתעשייה האווירית, הגיש בסוף השבוע שעבר בקשה לביטול זמני של צו עיכוב היציאה מהארץ שהוטל עליו, משום לדבריו "התחייב לקחת חלק במסיבת רווקים של חבר קרוב באמסטרדם".

כץ הבן עובד במפעל מב"ת של תע''א, האחראי בין השאר על יצור טילים וחימוש מונחה מדויק. באוגוסט 2013 הוא נבחר כנציג המהנדסים בוועד התעשייה האווירית, וזאת בשעה שאביו מנהל את מועצת עובדי התעשייה האווירית ומכהן כיו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת.

לפני כחודשיים נעצר כץ הבן יחד עם מעורבים נוספים בפרשה, ובית המשפט השלום בראשון לצין הורה אז על הארכת מעצרו בחמישה ימים. הוא חשוד בעבירות של סחיטה באיומים של עובדי התעשייה האווירית על מנת שיתפקדו לליכוד. בדיון בבית המשפט הסביר נציג המשטרה כי כץ, בהיותו חלק מוועד העובדים של תע"א, אמון על תנאי העבודה ועל רווחת עובדי תעשייה אווירית. "בהיותו במצב בכיר, שאנשים סומכים עליו, הוא אמור להוות בשבילם כתובת לכל בעיה ושאלה שיש להם. אלא שהוא ניצל את מעמדו, יחד עם אחרים - לא רק הוא - בכך שהטילו פחד ומורא על אותם עובדים וניצלו את מעמדם על מנת לקדם את האינטרסים האישיים שלהם ושל אחרים".

בתגובה להארכת מעצרו הגיש סנגורו של כץ ערר דחוף לבית המשפט המחוזי בתל אביב. "כץ הוא בחור צעיר נורמטיבי בן 36, ללא כל עבר פלילי, שמכהן כמהנדס בתפקיד בכיר במסגרת התעשייה האווירית. כץ לוקח חלק נכבד ומשמעותי במסגרת עבודתו בתע"א, בפרויקטים סודיים ביטחוניים חיוניים", נכתב בערר. "כץ הנו מלח הארץ, ובמסגרת שירותו הצבאי כלוחם ביחידת חי"ר מובחרת באינתיפאדה השנייה וכמדריך בבה"ד 1 זכה לשבחים והצטיינויות ממפקדיו," טען.

בדיון בערר הסביר נציג המשטרה את פרטי החקירה: "עולה כי בתעשייה האווירית יש מוקד כוח אלקטוראלי גדול. חברי הוועד שקיבלו את הזכות להיטיב ניצלו זאת על מנת לקדם אינטרסים פוליטיים ואישיים". אשר לכץ הדגיש נציג המשטרה כי יש ראיות ישירות לגבי הפחד מפניו והשפעתו על עובדים בתעשייה. "בכוחו להשפיע על חייהם של אנשים ועתידם, ומי שלא מתיישר עם שלטון הפחד - נושא בתוצאות". הוא הוסיף כי "ישנם עובדים בתעשייה האווירית שחיים בפחד תמידי וחוששים לעתידם התעסוקתי. עולה כי אנשים מתוך הוועד מקדישים מזמנם ומרצם על חשבון זמן עבודה על מנת לקדם אינטרסים שונים שלא קשורים לתעשייה האווירית".

בית המשפט המחוזי דחה את הערר של כץ וקבע כי "יש בנמצא רף ראייתי נדרש בדמות חשד סביר הקושר את כץ לביצוע העבירות המיוחסות לו. אין המדובר בחשד הנשען על רגליים דקיקות מדי". באשר לצורך בהמשך מעצרו של כץ, קבע השופט ארז יקואל כי "שחרורו יסכן הן את בטחון הציבור והן את המשך מהלכי החקירה".

מאז שוחרר כץ הבן לביתו בתנאים מגבילים הוטל עליו, בין היתר, צו עיכוב יציאה מהארץ, והוא נדרש להתייצב לחקירה במשטרה בכל עת שיידרש. בנוסף הורחק כץ מהתעשייה האווירית ומכל מפעל שקשור אליה, וגם נאסר עליו ליצור קשר עם המעורבים בחקירה.

בבקשה שהגיש כעת, טוען כץ כי הוא התחייב להשתתף במסיבת הרווקים עוד לפני מעצרו והיא צפויה להתקיים בין 19 ל-22 במאי במאי ולפיכך הוא מבקש מבית המשפט להשיב לו באופן זמני את הדרכון שלו. בתגובה שהגישה היחידה החוקרת לבית המשפט נכתב כי המשטרה מסכימה ליציאתו מהארץ זאת בין היתר מפני שאין מדובר בנסיעה עם אנשים שהם עובדי התעשייה האווירית, ובכפוף לכך שעם שובו של כץ ארצה יעמדו תנאי שחרורו שוב בעינם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה