לשכת עורכי הדין השעתה את ברק כהן מעיסוק במקצוע למשך שנה וחצי

לפני מספר חודשים הוגש נגד כהן כתב אישום בגלל פעילותו בראש תנועת המחאה "באים לבנקאים", שחבריה נהגו להגיע לבתיהם של בנקאים בכירים ולמחות בקולניות באמצעות מגפון

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק כהן
ברק כהןצילום: עופר וקנין
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בעקבות פעילותו של ברק כהן נגד ראשי המערכת הבנקאית, החליט אתמול בית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין על השעייתו מלשכת עורכי הדין למשך שנה וחצי.

כהן עומד בראש "באים לבנקאים", תנועת מחאה עממית שחבריה נהגו להגיע לבתיהם של בנקאים בכירים ולמחות בקולניות באמצעות מגפון. הם גם תיעדו את פעולות המחאה ופירסמו את הסרטונים בעמוד פייסבוק מיוחד. בעקבות הפעילות הזו, הגישו רוסק עמינח וקינן בקשות דחופות לצווי הרחקה מכהן, שאושרו על ידי בית המשפט.

לפני מספר חודשים הוגש נגד כהן כתב אישום בגלל הפעילות הזו, ובו מיוחסות לו עבירות של סחיטה באיומים, פגיעה בפרטיות, קשירת קשר לביצוע פשע, הטרדה, מהומה ועלבון במקום ציבורי, הפרת הוראה חוקית, תקיפת שוטר והעלבת עובד ציבור.

בעקבות כתב האישום הגישה ועדת האתיקה בקשה להשעות את כהן מהלשכה באופן זמני מעריכת דין, וזאת עד למתן פסק דין חלוט, לנוכח חומרת העבירות המיוחסות לו בכתב האישום - שיש בהן משום קלון. ועדת האתיקה טענה כי העבירות בוצעו על ידי כהן לאורך זמן, וכי הן כוללת עבירות אתיות חמורות מלבד היותן פליליות.

סעיף החוק הרלוונטי בעניין זה הוא סעיף 78(ג) לחוק לשכת עורכי הדין, הקובע כי "עורך דין שהוגש נגדו כתב אישום בבית משפט או בבית דין צבאי בשל עבירה פלילית, רשאי בית דין משמעתי מחוזי, על פי בקשת קובל ואם מצא שבנסיבות העניין היה בעבירה המיוחסת לעורך הדין משום קלון, להשעותו זמנית מעיסוק במקצוע של עורך דין, כולו או חלקו".

כהן טען להגנתו כי מדובר בפעילות פוליטית. לדבריו, רוב עורכי הדין לא מפנים את היום שלהם לפעילות שהוא הפנה במחיר גדיעה יזומה של פת הלחם. הוא הסביר כי פעל מתוך מחויבותו הציבורית ובעבירות בהן הוא מואשם בכתב האישום אין ראיות לכאורה. לטענתו יש צורך בעריכת איזונים על רקע העובדה שמדובר בפעילות פוליטית, ואין לתת משקל כה נכבד לכתב האישום ובפרט נוכח העובדה כי ההליך הפלילי עשוי לקחת עשור.

אולם אב בית הדין מרווין ניסן כהן לא קיבל את טענותיו של כהן, הוא ציין אמנם כי מאחר שמדובר בהליך הננקט נגד עורך הדין, לפני שהוכרע דינו, הרי שיש לנקוט משנה זהירות ולהפעיל את הסעיף בנסיבות מחמירות ורק אם בעבירה המיוחסת לעורך הדין יש משום קלון אולם עם זאת הוא לק קיבל את הטענה כי המעשים הם לגיטימיים מפני שבוצעו במסגרת פעילות פוליטית-חברתית.

"אין לקבל ואין להכשיר כל התנהגות של עורך דין הפוגעת, המטרידה והמאיימת על אדם, יהא מעמדו ותפקידו אשר יהא. אכן חופש הביטוי והזכות להפגין מרכזיים בכל משטר דמוקרטי, הוא כולל בין היתר את הזכות להשמיע ולשמוע דעות והשקפות באופן חופשי", כתב. "עם זאת, חופש הביטוי אינו זכות מוחלטת. לעיתים נוצרת התנגשות בין חירות הביטוי לאינטרסים חשובים אחרים כמו שלום הציבור, ביטחון המדינה, הזכות לפרטיות והזכות לקניין. כאשר יש התנגשות כזו, יש לשקול את שני האינטרסים זה מול זה ולקבוע איזה מהם גובר, לפי נסיבות העניין".

לדבריו, גם אם המניע לביצוע המעשים מקורו בפעילות פוליטית חברתית כטענת כהן, אין בכוחה של טענה זו להכשיר התנהלות זו שלו, ויהיה המניע אשר יהא. "בחינת מכלול האירועים כמפורט בכתב האישום יוצרת מסה של אירועים חוזרים ומתמשכים. בית משפט השלום נאלץ בשני מקרים להוציא צו למניעת הטרדה מאיימת כנגד כהן, תוך שהוא מותח ביקורת קשה על התנהגותו". חברת בית הדין, עוה"ד מיכל רבינוביץ, הצטרפה לדעתו.

בדעת מיעוט, סבר חבר בית הדין עו"ד יוסי בן דוד, כי אין להשעות את כהן. הוא הדגיש כי אל מול האינטרס של שמירה על הציבור ועל מערכת המשפט עומדים שיקולים אחרים כמו חופש העיסוק, הפגיעה הקשה בעורך הדין הנהנה עדיין מחזקת החפות, וההשלכות הקשות על פרנסתו ושמו הטוב ומשמעות ההשעיה הזמנית במקרה שיימצא זכאי. לדבריו, אמנם קיימת תשתית ראייתית לביסוס חלק מן העבירות המיוחסות לכהן, ואולם המשקל של תשתית זו אינו מספק לצורך השעיה זמנית. "בשים לב לכך שאין לעבירות המיוחסות כל נגיעה למקצוע עריכת הדין ולשירותים המוענקים על ידו, ומשלא שוכנעתי שקיים סיכון בהמשך העיסוק שלו במקצוע עריכת הדין".

כהן מסר בתגובה: "מבחינה משפטית ההחלטה שגויה ויוגש ערעור. מבחינה פוליטית, צריך להבין שמדובר בעוד ניסיון לפגוע בי אישית, והפעם דרך המקצוע. לא הייתי מציע ליריביי הפוליטיים לצהול מוקדם מדי. רק התחלנו לפעול נגדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב