ל-650 אלף ישראלים יש תיק בהוצאה לפועל: איך זה קרה להם?

ל–650 אלף איש בישראל היה תיק בהוצאה לפועל, נכון לסוף נובמבר 2015 ■ כרבע מהם הגיעו לכך בשל אובדן עבודה או הכנסה, ו–7% מהחייבים הידרדרו לחובות בעקבות בעיות בריאותיות ■ כ–60% מהחייבים הם גברים, 45% מהם בני 45–64, ומרביתם מגיעים מהפריפריה

יסמין גואטה
יסמין גואטה
לשכת הוצאה לפועל - אילוסטרציה
לשכת הוצאה לפועל - אילוסטרציה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

מהן הסיבות שהובילו חייבים להיווצרות חובות בהוצאה לפועל? ממחקר שערכה רשות האכיפה והגבייה עולה כי 26% מהחייבים בהוצאה לפועל הידרדרו לשם בעקבות אבטלה או אובדן הכנסה של אחד מבני הזוג, 22% מהם קרסו בעקבות התנהלות כלכלית לא נכונה, 13% נחלו כישלון עסקי, ו–7% קרסו כלכלית בעקבות בעיות בריאותיות.

עוד עולה מהמחקר כי 66% מהחייבים העידו כי הם מודעים לגובה החוב. עם זאת, לאחר השוואה בין גובה החוב כפי שדיווחו מול מערכת ההוצאה לפועל, נמצא שרק 26% מהם ידעו את גובה חובם העדכני.

המחקר נערך על ידי יולנדה גולן מהאגף לתכנון ומדיניות ברשות האכיפה והגבייה. בתחילת השבוע הגיש מנהל רשות האכיפה והגבייה, תומר מוסקוביץ, את ממצאיו לשרת המשפטים, איילת שקד. לדברי מוסקוביץ, "זו הפעם הראשונה שבה נערך מחקר מסודר בדבר הסיבות שהובילו להיווצרותו של חוב בהוצאה לפועל. ממצאי המחקר בעלי חשיבות רבה, ויסייעו לרשות בגיבוש המלצות אופרטיביות לטיפול וסיוע לאוכלוסיית החייבים".

אוכלוסיית החייבים בהוצאה לפועל מנתה כ–650 אלף איש, נכון ל–30 בנובמבר 2015. המחקר הנוכחי נערך באמצעות סקר טלפוני בקרב מדגם של אוכלוסיית החייבים. הוא מבוסס על תוצאות מחקר שנערך בשנה שעברה על ידי רשות האכיפה והגבייה, ושמטרתו היתה אפיון של פרופיל החייבים בהוצאה לפועל.

55% מהנשאלים דיווחו כי הם עובדים, לעומת 45% שהצהירו שאינם עובדים. החייבים שדיווחו שאינם עובדים נשאלו על הסיבה לכך. מתשובתם עולה כי הסיבה הנפוצה לחוסר תעסוקה בקרב החייבים הלא עובדים היא בעיות בריאותיות או פסיכולוגיות — 26% מהנשאלים השיבו שבעיות אלה אינן מאפשרות להם לעבוד.

הסיבה הנפוצה השנייה לחוסר תעסוקה בקרב החייבים היא הגיל: 16% מהנשאלים השיבו כי הם מבוגרים בגיל פרישה. רק 14% מהחייבים שאינם עובדים הסבירו כי הם מחפשים עבודה.

מתוך החייבים שציינו שהם עובדים, כ–65% עובדים העידו שהם עובדים במשרה מלאה, וכ–30% עובדים במשרה חלקית.

לגבי החייבים שציינו שהם מתגוררים עם בן זוג עולה כי כ–45% מבני הזוג אינם עובדים כלל, כ–35% עובדים במשרה מלאה וכ–15% עובדים במשרה חלקית. שיעור החייבים המדווחים כי שני בני הזוג עובדים הוא 22% מכלל החייבים.

מרוויחים פחות מ–6,000 שקל בחודש

השכלתם של 40% מהגברים החייבים היא מתחת ל–12 שנות לימוד (בקרב כלל האוכלוסייה מדובר ב–19%). בקרב הנשים החייבות נמצא כי ל–27% מהן פחות מ–12 שנות לימוד (לעומת 15% בכלל האוכלוסייה).

42% מהגברים החייבים הם בעלי השכלה תיכונית בלבד (בקרב כלל האוכלוסייה מדובר בשיעור של 37%). בקרב הנשים החייבות נמצא כי 54% מהן בעלות השכלה תיכונית (לעומת 34% בכלל האוכלוסייה). 9% מהגברים החייבים ו–10% מהנשים החייבות הם בעלי תואר ראשון ומעלה (לעומת 28% ו–33% בכלל האוכלוסייה, בהתאמה).

עוד עלה מהמחקר כי כ–54% מהחייבים מדווחים שהכנסתם נטו היא עד 6,000 שקל בחודש. 3% מדווחים כי הם מרוויחים עד 15 אלף שקל בחודש. כ–26% מהחייבים מדווחים כי בבעלותם כלי רכב, וכ–27% מהם מדווחים כי בבעלותם דירת מגורים.

אילו פעולות נקטו החייבים כדי להתמודד עם החובות שלהם במערכת ההוצאה לפועל? 34% מהם אמרו כי הם מעוניינים להגיע להסדר תשלום החוב או שהם כבר בהסדר תשלומים; כ–21% נמצאים בפשיטת רגל או מעוניינים לעבור לתהליך של פשיטת רגל; כ–14% טענו כי שילמו את החוב; כ–20% לא הגיעו להסדר, או לחילופין לא עמדו בהסדר שנקבע להם — בין אם במסגרת הכרזה על פשיטת רגל ובין אם דרך ההוצאה לפועל.

26% מהחייבים הם גרושים, 16% רווקים

מטרתו של המחקר שנערך בשנה שעברה היתה לבחון את הפרופיל הסוציו־דמוגרפי של החייבים, כדי לספק תובנות עיקריות על זהות החייב לרשות האכיפה והגבייה. כך, נמצא כי מרבית החייבים הם גברים בגילי הביניים (35–64). רוב החייבים הם יהודים, אם כי שיעור אוכלוסיית הלא יהודים בקרב החייבים גדול משיעורם בכלל האוכלוסייה.

שיעור הגברים שיש נגדם תיקים פתוחים בהוצאה לפועל הוא 61% — לעומת יחסם באוכלוסייה הכללית, שהוא 49%. נשים מהוות 39% מכלל החייבים, לעומת 51% מהאוכלוסייה הכללית. לפי הסקר, 45% מהחייבים הם בני 45 עד 64, לעומת כלל האוכלוסייה, שבה שכבת הגיל הזו מהווה כ–27% בלבד. רוב החייבים (55%) הם נשואים, בדומה לממוצע הנשואים באוכלוסייה. 26% מהחייבים הם גרושים (לעומת ממוצע של 8% בקרב האוכלוסייה), ו–16% מהחייבים רווקים (לעומת ממוצע של 32% בקרב האוכלוסייה).

יחס החייבים הארצי הוא חייב אחד על כל תשעה אנשים באוכלוסייה. במיפוי גיאוגרפי נמצא כי מרבית החייבים נמצאים בפריפריה, בדגש על צפון הארץ. בנפת יזרעאל יש את שיעור החייבים הגבוה ביחס לכלל התושבים (חייב אחד על כל חמישה אנשים), ואילו באזור יהודה ושומרון שיעור החייבים הוא הנמוך ביותר (חייב אחד על כל 43 אנשים).

יש הגבלות שונות שיכולות לחול על חייבים שנמצאים בהליכי הוצאה לפועל: ניתן לאסור עליהם לקבל, להחזיק או לחדש רישיון נהיגה; לקבל, להחזיק או לחדש דרכון; לשמש בעל עניין בתאגיד; לצאת מהארץ; ולהשתמש בכרטיסי אשראי.

מהמחקר עולה כי מספר החייבים שלהם יש לפחות הגבלה אחת היא 304 אלף — כ–48% מכלל החייבים. ההגבלה הנפוצה ביותר שחלה על החייבים היא הגבלת האשראי, ואילו ההגבלה בהחזקת רישיון נהיגה היא הכי פחות שכיחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"