בגלל תגובה בפייסבוק: גולש חויב בפיצוי בתביעת לשון הרע

בית המשפט המחוזי בחיפה הפך החלטה של בית משפט השלום, וחייב מגיב שפירסם דברי נאצה בפייסבוק בתשלום פיצוי של 10,000 שקל לאדם שגידף במהלך מבצע צוק איתן ■ השופט יצחק כהן: "הפרסום באינטרנט אינו חולף יותר או פחות מאשר כל פרסום אחר"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בית המשפט המחוזי בחיפה הפך שלשום את החלטתו של בית משפט השלום, וקבע כי גם כתיבת תגובה לפוסט בפייסבוק יכולה לחייב בתשלום פיצוי לפי חוק לשון הרע.

אמיר בוהדנה חויב בתשלום פיצוי של 10,000 שקל למוטי מרקוס, לאחר שפירסם דברי נאצה נגדו בתגובה על פוסט בפייסבוק.

בתגובה העומדת במרכז פסק הדין כתב בוהדנה: "מוטי מרקוס האדם הזה שמאלני קיצוני שתומך בערבים. מנהל סניף סופר פארם. אני סומך עליכם אחים ואחיות בדם הימני שלנו, שתדעו לפתוח עליו ולהגיע עד לסניף שלו, לזבל יהודי שמאחל מוות לחיילים שלנו". את הדברים כתב בעיצומו של מבצע צוק איתן ב-2014, בתגובה שפירסם בדף פייסבוק ששמו "חרם על חדשות ערוץ 2 וחדשות ערוץ 10".

פסיקת בית המשפט המחוזי ביטלה את פסק הדין של בית משפט השלום בקריות, שדחה את תביעתו של מרקוס לפיצוי של 100 אלף שקל. בתביעה לבית משפט השלום טען מרקוס כי אין בינו לבוהדנה כל היכרות מלבד היותם חברים בפייסבוק, וכי מעולם לא היה ביניהם קשר, למעט פעם אחת שבה הגיב מרקוס על פוסט אחר שהעלה בוהדנה, שבו, לטענתו, הוא התבטא באופן מסית וגזעני כלפי ערבים, ומרקוס השיב לו: "אין היגיון במשפט הזה".

יצחק כהןצילום: אתר בתי המשפט

מרקוס טען כי הדברים שנכתבו עליו הם לשון הרע, במיוחד לאור העובדה שהם נכתבו בתקופה הסוערת של צוק איתן. בוהדנה טען להגנתו כי נוכח תוכנה של התגובה ופירסומה בפייסבוק, הפרסום חוסה תחת הגנת "זוטי דברים", כלומר - זוטות שבית המשפט אינו צריך להתערב בהן.

בית משפט השלום קבע כי המלים "זבל יהודי שמאחל מוות לחיילים שלנו", הנאמרות בימי מלחמה כאשר "התותחים רועמים" וחיילים נמצאים בחזית - הן התבטאות שיש בה כדי להוות לשון הרע. למרות זאת, החליט בית המשפט לדחות את התביעה, בטענה כי "התגובה חוסה תחת זוטי דברים ואינה מקימה עילה לפיצוי, שכן מדובר בפרסום חולף שנבלע בקולות ההמון". עוד נכתב בפסק הדין כי "כאשר מדובר בפרסום באינטרנט, רשת תוססת שבה מתפרסמות מיליוני תגובות ביום, יש לפרש את הגנת זוטי דברים כהגנה החלה על פרסומים חולפים אם פגעו בזכות התובע באופן מזערי".

מרקוס לא קיבל את פסק הדין ועירער עליו באמצעות עו"ד רון לוינטל לבית המשפט המחוזי בחיפה. הוא טען כי בית המשפט השלום שגה כאשר קבע כי מדובר בפרסום חולף, ובכל מקרה הדבר לא אמור לשנות את עוצמת הפגיעה שנגרמה לו.

סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט יצחק כהן, בחן את הפרסום ופסק כי אין מחלוקת שהוא מהווה פרסום האסור על פי חוק לשון הרע.

בפסק הדין כתב כהן כי "עצם כינויו של אדם כ'זבל' מעיד על כך שהמפרסם התכוון להשפיל את הנפגע, להעליבו ולבזותו. אמירותיו של בוהדנה חרגו באופן בוטה וגס מעבר לכל גבול מותר. אין מדובר בהבעת דעה או במחלוקת אידיאולוגית שניתן לפרוש עליה את ההגנות הקבועות בחוק לשון הרע - הגנת אמת דיברתי או הגנת תום הלב", הוסיף. השופט ציין כי הדברים שנכתבו בתגובה הם "דברי בלע של ממש", וכי הקריאה להגיע למקום עבודתו של מרקוס היא הסתה לשמה.

באשר לקביעה של בית המשפט השלום כי מדובר בפרסום חולף שנבלע בקולות ההמון, כתב השופט כהן: "עם כל הכבוד, אין דרך לקבוע מי מהציבור המכיר את מרקוס, שכניו, לקוחותיו, ההורים של החברים של ילדיו צרב את הדברים בזיכרונו. הפרסום באינטרנט אינו חולף יותר או פחות מאשר כל פרסום אחר. שנית, אין אפשרות אמיתית לדעת עד כמה 'קולות ההמון' הבליעו את הפרסום. מה שברור הוא שמרקוס בוודאי נצרב, והוא נושא את העלבון, והוא זכאי לפיצוי".

בנוסף לפיצוי שהוטל על בוהדנה לשלם למרקוס, חייב השופט את בוהדנה בהוצאות משפט של 20 אלף שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"