פישמן על המניות לילדיו: "אם הם יהיו מטומטמים, הם מטומטמים שלי, אז מה זה משנה"

המנהל המיוחד לנכסיו של פישמן: "חששות כבדים לשינויים מהירים שביצעו בני משפחת פישמן - במישרין ובעקיפין - במצבת הנכסים, אף לאחר צו הכינוס"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
אליעזר פישמן בבית משפט
אליעזר פישמן בבית משפטצילום: עופר וקנין
יסמין גואטה
יסמין גואטה

המנהל המיוחד לנכסיו של אליעזר פישמן הגיב הבוקר לטענותיהם של שלושת ילדיו של פישמן. לפני כחודש הגישו אייל פישמן, רונית פישמן וענת מניפז לבית המשפט תגובה לבקשתו של המנהל המיוחד, עו"ד יוסי בנקל, לאסור עליהם לבצע שינוי רישום בנכסים שלהם בארץ ובחו"ל.

הילדים ביקשו להפריד בין הליכי פשיטת הרגל שמתנהלים בין אביהם לבינם. הם טענו כי "כל אחד מהם הוא אדם בוגר ועצמאי, עם קריירה משלו, עם נכסים משלו, עם זכויות וחובות משלו". הם הוסיפו כי אף אחד מהם לא מצוי בהליכי פשיטת רגל או סמוך על שולחנו של אביהם. "כולם עובדים, כולם בעלי קריירה, כולם יזמים, כל אחד לפי תחומי העניין וההתמחות שלו. חלקם עבדו במהלך השנים עם חברות הקשורות לחייב, מי יותר ומי פחות. חלקם השתלבו בעסקיהן של אותן חברות, חלקם הקימו ופיתחו עסקים עצמאיים משלהם".

בנקל הגיב היום לטענות הללו והבהיר: "הרי הצלחתם הרבה של ילדי החייב קשורה בטבורה לשייכותם - מראשית דרכם - לקבוצת פישמן, (מונח בו הם עשו שימוש נרחב בימים טובים יותר וממנו הם מנסים כעת להתנער)". לדברי בנקל, הצלחתם של ילדי פישמן נוצרה "מעצם היותם ילדיו וכבר מעת שהיו הם צעירים מאוד, בחסות ובתמיכה של אביהם שפתח בפניהם אפשרויות שאינן פתוחות, מטבע הדברים, בפני צעירים אחרים בגילם, מוכשרים ומשכילים ככל שיהיו; זאת אף בטרם נכניס למשוואה את נדיבותו המופלגת והמאוחרת יותר של אביהם, אשר נטל את הערבויות על עצמו ואפשר להם שלא לשאת בעול - שי, אשר ספק אם 'אדם עצמאי ובוגר' אחר היה זוכה לו".

טובה פישמן ובנותיה רונית פישמן־אופיר וענת מניפז, בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

לטענת בנקל, אותה "הפרדה רכושית" הנטענת בין פישמן לילדיו, היא לא כה מוחלטת ומוגמרת כפי שמנסים ילדיו לטעון כעת, ועולות בעניינה שאלות קשות – לא רק של הענקה במובנה הצר, אלא גם של טשטוש גבולות עסקיים, פריצת משטר תאגידי, ועירוב בין ישויות משפטיות. בהקשר הזה, התייחס בנקל לדבריו של פישמן עצמו בחקירתו אצל המנהל המיוחד בחודש ינואר, על האופן בו עשו ילדיו את הונם:

אנחנו מבינים שבמה שאתה קראת בביהמ"ש בתיק מס הכנסה 'קבוצת פישמן', היא קבוצת חברות שבעצם אתה הקמת, חלקן בסוף שנות השמונים, חלקן במהלך שנות התשעים וחלקן בשנות האלפיים. בחלק מהחברות הקצית מניות לטובה או כמעט בכל החברות ובחלק מהחברות הקצית מניות לילדים, בחלק מהמקרים כשהילדים עוד היו קטינים.

פישמן: "נכון".

אתה יכול להסביר לנו על איזה בסיס זה נעשה, למה זה נעשה, לאיזה צורך זה נעשה?

פישמן: "אני אסביר לך משהו מוזר. היה לי חבר ... והוא אמר לי - למה אתה נותן מניות לילדים שלך? הם בני 10, 12, 15, וכשהם יהיו גדולים אתה לא יודע אם הם יהיו מטומטמים או לא מטומטמים או לא ראויים, אז למה אתה נותן להם? אמרתי לו - אם הם יהיו מטומטמים, הם מטומטמים שלי, אז מה זה משנה? זה בדיוק מה שהיה ולכן הם קיבלו כולם, לדעתי באופן שווה".

בתגובה שהגישו בני משפחת פישמן לפני כחודש הם תקפו את המנהל המיוחד וטענו באמצעות עורכי הדין דוד לשם ורוני לפן ממשרד ניר כהן, לשם ושות' כי בנקל מנהל קמפיין שכל תכליתו לקחת מכל אחד מהם נכסים שהם בנו ופיתחו. אולם בנקל הדגיש היום כי הסעד לו הוא עותר הוא אינו נטילה בעין של קניין כלשהו מהילדים, אלא אך ורק שימור המצב הקיים.

"הרי שמן העובדות והמידע שהלכו ונחשפו, עולים חששות כבדים לשינויים מהירים שביצעו בני משפחת פישמן - במישרין ובעקיפין - במצבת הנכסים, אף לאחר צו הכינוס", הדגיש המנהל המיוחד בתגובה. "כך למשל שינוי תקנונים בחברות, אשר פגעו באחזקות החייב, כל זאת, כאשר נוכח מיעוט המשאבים בקופה (אגב התנגדות נחרצת של החייב, מקורביו וגורמים אחרים לכל ניסיון של המנהל המיוחד להעשירה) ומיעוט היכולת לבצע חקירות שתי וערב, עולה יותר מחשש כי מדובר בקצה הקרחון בלבד".

עו"ד בנקל מעלה את החשד כי כעניין שבשיטה, ננקטה בקבוצה מדיניות נמשכת של העמסת חבויות על פישמן, באופן שהפריד דה-פקטו בין נכסים לחובות, בזמן שילדיו לא העמידו ערבויות אישיות ולא שיעבדו את נכסיהם, כבטוחות להבטחת חובות של חברות הקבוצה.

הוא הוסיף כי פישמן לא רק ערב לחובות קבוצת פישמן אלא גם מכר בתחילת שנות ה- 2000, מניות שבבעלותו בהיקף של מאות מיליוני שקלים כדי לכסות את חובות חברות הקבוצה וכן שיעבד אחזקות בחברות קבוצת פישמן לטובת נושי אותן חברות או לטובת נושי חברות אחרות בקבוצה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"