בעקבות תחקיר TheMarker |

הותר לפרסום: העצור הבכיר בפרשת השחיתות בתעשייה האווירית - תא"ל אמל אסעד

עצור נוסף הוא מנכ"ל חברת דרוזנט, אנואר סעב, גם הוא קצין צה"ל בכיר בדימוס. בנוסף הוארך מעצרו של חבר ועד התעשייה האווירית

תא"ל אמל אסעד, היום
תא"ל אמל אסעד, היוםצילום: אילן אסייג

יחידת להב 433 של המשטרה עצרה הבוקר (ד') 13 חשודים, בהם בעלי תפקידים ונושאי משרה בתעשייה האווירית. בין העצורים בכיר לשעבר בצה"ל ואחד הדירקטורים בתע"א - תא"ל במיל' אמל אסעד, איש ציבור בכיר בעדה הדרוזית. על פי החשד, הוא פעל בצורה פלילית לצורך קידום האינטרסים של חברת דרוזנט שהוקמה ב-2015 ומשמשת כספקית של תע"א.

במאי 2016 פירסם TheMarker תחקיר על הקשרים בין התעשייה האווירית לדרוזנט.

עצור נוסף הוא מנכ"ל חברת דרוזנט, אנואר סעב, גם הוא קצין צה"ל בדימוס בדרגת אלוף-משנה, שכיהן כמפקד חטיבת עודד. השופט עמית מיכלס מבית המשפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרם ביום אחד.

התעשייה האוויריתצילום: בלומברג

בדיון בהארכת מעצרם אמר נציג המשטרה כי בידי המשטרה יש תרשים זרימה מסודר שמפרט את מסלול הכספים שעברו בפרשה.

סניגורו של אסעד שאל את נציג המשטרה: "אתם מודעים לזה שמר אסעד אמר בפרוטוקול הדירקטוריון בישיבה בתעשייה האווירית 'אני מקדם את העניין של התעשייה הדרוזית בנפש חפצה', אתם מודעים לכך?"

נציג המשטרה: מודעים, רק שהוא השמיט דבר אחד אקוטי חשוב ומהותי שמופיע בפני בית המשפט.

בניין יחידת להב 433צילום: ניר קידר

הסניגור: אתם אומרים שהוא הסתיר את מקורות ההון שהוא קיבל במרמה?

נציג המשטרה: אני אומר שהיו הזרמות כספים ממקורות שונים ומשונים ואנו בודקים את זה.

הסניגור: אתם טוענים שהוא הסתיר וקשר קשר לביצוע פשע. תאשר לי שבחשבונות הפרטיים הקשורים אליו ולמשפחתו לא נמצא דבר ולא חצי דבר וגם בחיפוש שנערך בביתו לא מצאתם שום דבר שקושר אותו.

נציג המשטרה: אתה טועה, נמצאו דברים מסוימים שמחזקים את החשד בחשבונות עו"ש שלו או של קרובים אליו וזה רק חיזק את הראיות.

בסיום הדיון פסק השופט: "שני החשודים קציני צבא בכירים לשעבר, נעדרי עבר פלילי מכל סוג שהוא ודומה שהמסוכנות הנובעת ממעשיהם נוגעת אך ורק לענייני חברת דרוזנט".

עצורה נוספת, שמעצרה הוארך בשמונה ימים ושמה נאסר לפי שעה לפרסום עובדת כמנהלת רכש. המשטרה מייחסת לחשודה חשדות של לקיחת שוחד, קשירת קשר לפשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד ומרמה והפרת אמונים בתאגיד. החשודה חתמה על העסקה שבמוקד הפרשה, וכן אישרו אותה כל חברי הוועדה שאמורה לאשר את הרכש, וכולם נעצרו, כולל מנהל המפעל שמעל אותה חשודה.

חשודה נוספת שמעצרה הוארך עוסקת בניהול שיווק עסקי, ועסקה לפני כן בניהול חוזים במפעל אביזרים של תע''א. מיוחסים לה חשדות, בין השאר, של לקיחת שוחד, קשירת קשר לפשע וקבלת דבר במרמה.

בנוסף הוארך בשמונה ימים מעצרו של חשוד נוסף ששמו נאסר לפרסום בשלב זה - מנהל חברת אביזרים שכיהן גם במטה החברה כאחראי על רכש גומלין. אותו מנהל פרש מתע''א ביוני 2016 והעבירות המיוחסות לו בוצעו לפני כמה שנים ונמשכו כשנתיים. מנהל זה חשוד בקבלת שוחד מחברת א.ב. שירותי תעופה המעניקה שירותים לספקים בתחום של צביעה ונקיון מטוסים. אתמול בוצעו מעצרים מקדימים של בעלי החברה.

בין העצורים גם חבר בוועד עובדי התעשייה האווירית ששמו נאסר לפרסום. השופט מיכלס האריך את מעצרו עד ל-29 במארס: "אני סבור שקיים חשד סביר בעוצמה גבוהה ביותר, הקושר את החשוד למיוחס לו, הדגיש. לדבריו, בתיק החקירה קיימים עשרות מסמכים נוספים מסמכים נוספים אותם ניתן היה לסמן כאלו המבססים חשד סביר נגד החשוד".

לדברי השופט "נגד החשוד קמה עילת מעצר של מסוכנות הנלמדת ממעשיו. בעניין זה אציין שאין מדובר במסוכנות לפגיעה פיזית באדם כזה או אחר אלא במסוכנות הנובעת מתוצאות מעשיו בכל הנוגע לחברות עמן התקשרה התעשייה האווירית והפועל היוצא של התקשרות זו. כמו כן, קיים חשש כבד לכך ששחרורו של החשוד יוביל לשיבוש חלק ניכר מפעולות החקירה".

סנגורו של החשוד ששמו נאסר בפרסום העלה טענות הנוגעות למצבו הפיזי, אולם השופט לא קיבל את הטענות. "בזהירות המתבקשת בשלב מקדמי זה, אומר שעיון בחומר החקירה שהוצג לעיוני מצביע על כך שמצבו הפיזי ומחלתו של החשוד לא מנעו ממנו לבצע פעולות כאלה ואחרות, לרבות פעולות גופניות שונות לצורך ביצוע עבירות פליליות, זאת המשך תקופה לא מבוטלת", אמר.

השופט דחה את בקשת איסור פרסום שמו של החשוד וקבע כי "עוצמת החשד הסביר במקרה זה היא גבוהה ביותר וגם עניין זה מהווה שיקול שלא לאסור את פרסום השם, להבדיל ממצב שבו עוצמת החשד הייתה נמוכה שאז היה ניתן לשקול להמתין מעט עד שהתמונה תתבהר בטרם פרסום השם". עם זאת עיכב השופט את ההחלטה עד להגשת ערר.

בדיון בבית המשפט אמר נציג המשטרה: "היום הגיעה לסיומה חקירה סמויה ומורכבת שנוהלה בשנה האחרונה ועיקרה עבירות חמורות ומטרידות שבוצעו לאורך השנים בתעשייה האווירית על ידי בעלי תפקידים בכירים בחברה הממשלתית וחברות שסיפקו שירותים לחברה. כולם חברו יחד לצורך קידום אינטרסים אישיים, כלכליים ואינטרסים נוספים תוך ביצוע עבירות חמורות של נושאי משרה בחברה הממשלתית ובחברות המספקות שירותים. היום החקירה עברה לשלב הגלוי, וכללי המשחק משתנים, ניתן לבצע היום פעולות רבות שהיו מוגבלות לביצוע".

"שחיתות עמוקה"

המעצרים בוצעו בתום מספר חודשים של חקירה סמויה, שהתנהלה על ידי להב 433 במשטרת ישראל במחלק חקירה וחשיפה ייעודי לנושא שחיתות ציבורית בחברות ממשלתיות, בשיתוף המלמ״ב במערכת הביטחון וחקירות מס הכנסה ת״א ברשות המסים. תא"ל אמל אסעד הוא הדמות המוכרת ממערכת הביטחון שנעצרה הבוקר בפרשה. בית המשפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרו עד מחר. בין העצורים גם בעלי תפקידים בחברות פרטיות, שסיפקו או מספקות שירותים לתעשייה האווירית. כמו כן עוכבו מעורבים נוספים לחקירה.

במשטרה אומרים כי מדובר בחקירה מסועפת ורחבת היקף, המורכבת ממספר רב של תתי פרשיות, המעלה חשד למסכת ענפה של עבירות שחיתות, מרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, גניבה בידי עובד ציבור, מרמה והפרת אמונים.

עוד על פי המשטרה, החקירה הסמויה בפרשה זו העלתה עד כה התנהלות פלילית שיטתית וחשד לשחיתות עמוקה לכאורה הנהוגה בתעשייה האווירית. "פרשה זו, המכונה פרשת 630, כוללת מספר רב ומגוון של מעורבים, המצויים ברבדים שונים של החברה וביניהם בכירים, חברי ועד, חברי דירקטוריון, מנהלים, עובדים זוטרים, מי שאמורים היו להיות שומרי הסף וכן יועצים, ספקים ונותני שירותים לתעשייה האווירית", נכתב בהודעת המשטרה.

במסגרת הפעילות שבוצעה הבוקר ערכו כוחות משטרה חיפושים בבתי החשודים, בחברות ובמשרדי התעשייה האווירית. בהתאם להתפתחות החקירה יובאו מי מהחשודים להארכת מעצרם, בהמשך היום, בבית משפט שלום בראשון לציון.

במקביל, משרד מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, החל לאחרונה בביקורת על התעשייה. האגף לתפקידים מיוחדים, המופקד על המאבק בשחיתות הציבורית במשרד המבקר, נמצא בסיומה של הביקורת, לאחר שכשלו הנסיונות בבג"ץ למנוע אותה. הביקורת מתבצעת בתיאום עם המשטרה.

מקורות מקורבים לפרשה, העריכו כי היא אינה מתייחסת ליו''ר ועד עובדי התעשייה עד 2015, חיים כץ, אלא רק למקורביו בוועד. לדבריהם, מדובר ככל הנראה בחשדות לשחיתות בעסקאות מול ספקים ובסידורי עבודה בחברה. היחידה המשטרתית לחקירת שחיתויות בחברות ממשלתיות הוקמה ביוזמת רשות החברות הממשלתיות, לאחר שמשרד האוצר אישר תוספת תקנים ייעודית להקמתה.

מתע''א נמסר בתגובה, כי "בתקופה האחרונה נבדקו על ידי התעשייה האווירית מספר חשדות לאי סדרים. בהנחיית המנכ"ל והדירקטוריון פעלה החברה לבירור וטיפול באותם חשדות, באפס סובלנות כלפי תופעות פסולות ותוך השקעת אמצעים ומשאבים ניכרים ושיתוף גורמים שונים בחברה ומחוצה לה במטרה לשרש תופעות שאינן משקפות את פניה האמיתיים של החברה. בהמשך לבדיקות אלה העבירה החברה את הממצאים לגורמי האכיפה והביקורת המוסמכים.

"בהתאם, עם היוודע דבר החקירה הבוקר, הנחה מנכ"ל החברה את כל הגורמים הרלבנטיים לשתף פעולה באופן מלא, ככל שיידרש וללא סייגים עם משטרת ישראל ולפעול על פי הנחיותיה, במטרה למצות את החקירה ואת הדין עם כל גורם שעבר עבירה. התעשייה האווירית, על כ-15 אלף עובדיה ופעילותה הנרחבת בארץ ובעולם, תמשיך להיות אבן בניין מרכזית בביטחון מדינת ישראל וכלכלתה".

ועד עובדי תע''א הגיב למעצרים בשעות הצהריים המאוחרות: "מועצת העובדים שמעה הבוקר בתקשורת את הידיעה על חקירת משטרה הנערכת בחברה ועל מעצרם של מספר אנשים, בהם חבר דירקטוריון ועובדי החברה. מתוקף אחריותנו לעתידה, לחוסנה ולאופיה הערכי של החברה, אנו קוראים לשלטונות החוק למצות את החקירה עד תום, ונשתף פעולה ככל שנידרש.

"באם תוכח אשמתם של החשודים, יש למצות את הדין עם כל גורם בחברה, זוטר ובכיר כאחד, שיורשע בדין – ונעמוד על כך. עלינו לזכור, כי מדובר בעובדים ספורים, שגם אם תוכח אשמתם, אינם מייצגים את הערכים של מנהלי ועובדי תע''א, ולא נאפשר להם להאפיל על תרומת החברה לביטחון המדינה ולכלכלתה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"