הסדר ראשון בייצוגיות נגד חברות הדלק: סונול תשלם ללקוחות עסקיים מינימום של 44 מיליון שקל

השופט עופר גרוסקופף אישר לפני כשלוש שנים לנהל שורה של תביעות ייצוגיות נגד חברות הדלק סונול, פז, דור-אלון ודלק שגבו תעריפים מנופחים עבור סולר, מלקוחות שמתדלקים באמצעות מתקן לתדלוק אוטומטי ■ התובעת הראשונה תקבל 800 אלף שקל ועורכי דינה יקבלו 7.2 מיליון שקל

אפרת נוימן
אפרת נוימן
תחנת דלק של סונול
תחנת דלק של סונולצילום: איציק בן מלכי
אפרת נוימן
אפרת נוימן

בדצמבר 2013 ובאוקטובר 2014 אישר השופט עופר גרוסקופף לנהל שורה של תביעות ייצוגיות דומות נגד חברות הדלק סונול, פז, דור-אלון ודלק. כעת, הושג כעת הסכם פשרה ראשון בסדרה עם חברת סונול אשר אושר בתחילת השבוע על ידי גרוסקופף.

במקרה של סונול מדובר בשתי תביעות ייצוגיות שהוגשו ב-2011 בטענה כי סונול נוהגת שלא כדין ביחס ללקוחות עסקיים שמתדלקים באמצעות "דלקן סונול" וגובה מחלקם בעבור סולר, שמחירו אינו מפוקח, מחירים גבוהים בהרבה מהמחירים המקובלים הנגבים בתחנותיה מלקוחות מזדמנים.

את הבקשה הראשונה לאישור תביעה ייצוגית הגישה בתחילת 2011 חברת "ניצנים עיצוב גנים" באמצעות עורכי הדין שמוליק קסוטו ודוד יצחק ובעקבותיה הוגשו תביעות דומות נגד שלושת חברות הדלק הגדולות האחרות. בסוף 2011 הוגשה בקשה נוספת נגד סונול של "הדר תעשיות דפוס" על ידי עורכי הדין נדב אפלבאום וזיו גלסברג ושתי התביעות אוחדו בהמשך.

במאי 2016, לפני הגשת סיכומים בתביעה נגד סונול, הגישו הצדדים הסדר פשרה לאישור בית המשפט ופרופסור אלון קלמנט מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב מונה לבודק. הוא קבע באוקטובר כי מדובר בהסדר סביר והוגן אך המליץ על כמה שינויים. גם נציג היועץ המשפטי לממשלה לא התנגד לאישור ההסדר.

השופט עופר גרוסקופףצילום: אתר בתי המשפט

הגדרת הקבוצה לצורך הסדר זה היא "לקוחות הסכם דלקן, אשר רכשו סולר מכוח ההסכם מ-28 לפברואר 2004 ועד מועד האישור". הסכם דלקן הוגדר כהסכם עם הלקוחות העסקיים של סונול לרכישת דלק בתחנות התדלוק להן מספקת סונול דלקים באמצעות דלקן כשהמחיר נקבע כהנחה מהמחירון המומלץ של סונול. מהקבוצה הוחרגו לקוחות אשר בבעלותם תחנות פנימיות, לקוחות דיפלומטיים וקונסוליות זרות.

כל חבר קבוצה יהיה זכאי לפיצוי שיחושב לפי תחשיב שלוקח בחשבון את הסכום שהיה משלם כלקוח מזדמן, את הסכום העודף ששילם בהשוואה ללקוח מזדמן ואת שיעור החריגה. כל חבר בקבוצה יהיה זכאי לפיצוי שיחושב לפי הגבוה בין שני תחשיבים. הפיצוי המינימלי שישולם לחברי הקבוצה יהיה כ-44 מיליון שקל או כ-40 מיליון שקל במידה וכל הסכום יימשך במזומן.

חברי הקבוצה שעדיין קשורים עם סונול בהסכם דלקן יזוכו באופן אוטומטי באמצעות חשבון הלקוח שלהם בסונול ויוכלו לממש את הזיכוי במסגרת הסכם הדלקן. יתרת זיכוי שלא תמומש באמצעות רכישות ניתן יהיה למשוך במזומן בשיעור של 90%.

חברי הקבוצה שאינם קשורים היום עם סונול בהסכם דלקן יוכל לממש את הזכאות לפיצוי או באמצעות זיכוי חשבונם במידה ויהיה להם הסכם דלקן חדש עם סונול, או באמצעות כרטיס Cash של סונול על מלוא סכום הזיכוי או בקבלת החזר כספי במזומן בשיעור של 90% מסך הפיצוי לו הם זכאים. מימוש הזכאות ייעשה באמצעות הודעה לסונול בנוסח שצורף להסדר הפשרה.

עוד נקבע בהסכם כי לא יינתן פיצוי לחברי קבוצה שאינם לקוחות במועד האישור אשר זכאים לסכום הנמוך מחמישים שקל. סכומים אלה המסתכמים ב-50 אלף שקל עבור 3,175 חברים יועבר כתרומה לאגודת "עזר למרפא".

התקופה שלאחר אישור הסדר הפשרה כוללת תקופת התארגנות (תשעה חודשים) ותקופת התחייבות שבה החברה תוודא כי הלקוח מודע למחיר שהוא משלם בעבור סונול וכי המחיר לא יעלה באופן שרירותי וחד צדדי.

התובעים המייצגים ועורכי דינם קיבלו גמול נאה: התובעים קיבלו מיליון שקל ומתוכם התובעת הראשונה, ניצנים עיצוב גנים, קיבלה 800 אלף שקל והשנייה, הדר תעשיות דפוס, קיבלה 200 אלף שקל. מתוך תשלום כולל של 9 מיליון שקל לעורכי הדין, משרד קסוטו נוף יקבל 7.2 מיליון שקל ומשרד גלסברג-אפלבאום יקבל 1.8 מיליון שקל. שליש מהתשלום יינתן לעורכי הדין רק לאחר שיושלם הסדר הפשרה.

"סכום זה הנו סביר ואני מוצא נכון לאשרו, בשים לב הן לשיקולי תשומה, הן לשיקולי תפוקה לקבוצה המיוצגת והן לשיקולי הכוונה ציבורית", קבע גרוסקופף. הוא התייחס לכך שההליכים ארכו שש שנים, הקבוצה קיבלה פיצוי בצורת החזר בשווה ערך כסף (זיכוי לרכישת דלק) והתביעה הביאה לכך שסונול התחייבה לשנות את דרכיה.

גרוסקופף הוסיף כי "מדובר בתובענה בעלת חשיבות רבה, ואף תקדימית, שהביאה לשירוש פרקטיקה מסחרית פסולה, אשר גרמה לפגיעה משמעותית בציבור רחב של לקוחות. במיוחד ראויה לציון בקשת ניצנים, שהיתה הראשונה מבין התובענות שהוגשו בעניין אופן תמחור הסולר במסגרת ההסדרים העסקיים של חברות הדלק הגדולות וסללה את הדרך לניהול הליכים נגד חברות הדלק האחרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"