בקשה לתביעה ייצוגית בחצי מיליארד שקל נגד פייסבוק: "שודדת לאור יום את המידע הפרטי של המשתמשים"

התובע טוען כי החברה מאפשרת שימוש במידע ובתמונות של אדם ללא אישורו, וכך יוצרת מאגר מידע הכולל זיהוי ביומטרי בלי שקיבלה הסמכה לכך בנוסף, נטען בתביעה כי החברה עושה שימוש מסחרי במידע שאגרה פייסבוק: "בודקים את הנושא"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג
מייסד פייסבוק, מארק צוקרברגצילום: בלומברג
יסמין גואטה
יסמין גואטה

בקשה לאישור תביעה ייצוגית בסכום של חצי מיליארד שקל נגד פייסבוק הוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בתל אביב. הטענה שבמרכז התביעה היא שפייסבוק מפירה את הזכות לפרטיות, בכך שהיא יוצרת מאגר מידע ענק לא רשום ולא חוקי.

בתביעה נטען כי פייסבוק מאפשרת העלאת תמונות של אדם ללא אישור מפורש ממנו, ובלי שיוכל להסירן. אם לא די בכך, נטען בבקשה כי פייסבוק גם מפעילה תוכנות זיהוי ביומטריות על תמונות, באמצעות שימוש בתמונות קודמות שנאגרו כדין או שלא כדין במאגר, ומזהה את המצולמים בהן. כך החברה יוצרת, מפעילה ומשתמשת במאגר זיהוי ביומטרי שלא ניתנה לה הסמכה ליצור בישראל.

"פייסבוק אינה רק רשת חברתית", נטען בבקשה. "בפועל זו מערכת השודדת לאור היום את המידע הפרטי של כל המשתמשים בה ושל אחרים, כדי לעשות בו שימוש מסחרי לצורכי רווח".

התובע הייצוגי, אברהם ברק, טוען באמצעות עורכי הדין יצחק אבירם, שחר בן מאיר ומאור ברוש, כי פייסבוק אוספת מידע על כל אדם, ללא ידיעתו וללא הסכמתו. "פייסבוק היא גוף ענק, מונופול עולמי של רשת חברתית אדירת ממדים, שכל כספה ועוצמתה, כל המשאבים והיכולות האדירות שלה, מופנים לשם יצירת מאגר מידע אדיר, לא חוקי, ללא הרשאה וללא הסכמה, ולשם מטרות עסקיות טהורות שבסופן רק דבר אחד - רווח", נכתב בבקשה.

מאגר מידע זה כולל, לטענת התובע, מיליארדי תמונות ומיליארדי פריטי מידע על אנשים, המצטברים כל הזמן. הוא אגור, ממוין, מקוטלג, נגיש לאחרים וניתן לשכפול. "בכך ובמכוון, פייסבוק גורמת להטרדה, לעיקוב, לבילוש ולפגיעה קשה בפרטיות באופן מפורש ומכוון, כלפי התובע הייצוגי וכלפי כלל הציבור, ללא הסכמתו של האדם ובניגוד לרצונו ולידיעתו".

התובע הייצוגי מבהיר כי מי שרוצה לפרסם את תמונותיו מוזמן לעשות כן בכל עת ובכל מקום שיבחר, אבל אין לכפות על אדם אחר פרסום של תמונותיו ופרסום מידע עליו בכל דרך שהיא בלי לקבל הסכמתו המפורשת והמודעת מראש.

"לפרסם תמונות רק בהסכמה מפורשת"

התובע הייצוגי טוען כי פייסבוק מודעת לבעיה שיצרה, אך ההצעותיה לפתרון אינן רציניות. "פייסבוק מציעה להסיר את התיוג, כלומר למנוע את הקישור לדף המשתמש, אך היא אינה מסירה את התמונה. פייסבוק טוענת כי אינה יכולה לגרום לאנשים להסיר תמונות של אחרים, אף שהיא עצמה איפשרה את העלאתן. לא רק זאת, אלא שפייסבוק שומרת את התמונות בשרתים שלה, ואף עושה בהן ובמידע לגביהן שימוש מסחרי. מדובר בהתחמקות ובאמירה ריקה מתוכן".

לדברי התובע, "כשפייסבוק מעוניינת לגרום לאנשים להסיר תמונות של אחרים או תמונות שהיא עצמה אינה רוצה - היא עושה זאת בקלות והיטב".

התובע מתייחס גם לתוכנת זיהוי הפנים בפייסבוק. לפי הבקשה, מסוף 2010 פייסבוק מפעילה תוכנות של זיהוי תמונות, וב-2013 רכשה פייסבוק טכנולוגיה המאפשרת לה לזהות פנים של כל אדם באופן אוטומטי. עוד נטען כי בגרמניה פייסבוק נאלצה למחוק את אפשרויות זיהוי התמונות, לנוכח הגבלות של חוקי הפרטיות של המדינה. גרמניה עדיין עומדת על כך שפייסבוק צריכה להסיר נתונים שאספה בלי לקבל הסכמה מפורשת של משתמשים.

התובע מבקש מבית המשפט להורות על הפסקת פרסום תמונות וסרטונים ללא קבלת הסכמה מודעת ומראש של כל מי שמצולם. כמו כן, לטענתו יש להורות על ההפסקה לעתיד, ועל מחיקת מאגר המידע כולו, למעט לגבי תמונות שקיבלו הסכמה מפורשת.

בנוסף, התובע מבקש להורות על הפסקת הזיהוי הביומטרי ועל השמדת המאגר הביומטרי שיצרה פייסבוק. הוא גם טוען כי על פייסבוק לפצות את כל מי שנפגע מהמעשים. את הנזק הוא מעריך במיליארדי שקלים, אך לצורך התביעה קבע אותו ב-500 מיליון שקל.

מפייסבוק נמסר: "אנו בודקים את הנושא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט