פרשנות |

נתניהו יצטרך למצוא תירוצים משכנעים יותר מ"לא ידעתי"

קו ההגנה של נתניהו היה צפוי מראש. אולי בעתיד ישיג גיא פלג או מישהו כמותו את תמלילי החקירה של ראש הממשלה - הם יישמעו בערך כך

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בני הזוג נתניהו
בני הזוג נתניהוצילום: AMIR COHEN/רויטרס
עידו באום
עידו באום

מסתבר שבחדר החקירות נתניהו לא טוען ש"לא יהיה כלום כי אין כלום" אלא "לא יהיה כלום כי לא ידעתי כלום". קו ההגנה של נתניהו היה צפוי מראש. לפני כחודש כתבנו כאן מה בדיוק את טענות ההגנה. בפרקליטות ובמשטרה לא הופתעו מתשובותיו של ראש הממשלה.

לפי הדיווח של עמית סגל בערוץ 2, הקו של נתניהו מבוסס על אסטרטגיה כפולה של הפחתת כמות והפחתת מודעות.

בצד הכמות, נתניהו וסניגוריו יעברו על כל הזמנה וכל בקבוק שמפניה, כל מתנה וכל קופסת סיגרים. המטרה תהיה למצוא כמה שיותר משלוחים שהוזמנו ללא ידיעת נתניהו, כמה שיותר קופסאות סיגרים שאיש העסקים ארנון מילצ'ן הביא ביוזמתו ולא בעקבות בקשה לעוד "עלים". ככל שיימצאו כאלה, כך יירד השווי המצרפי של המתנות שראש הממשלה חשוד בקבלתן. ככל שיירד השווי המצרפי, כך תקבל הטענה "על זה לא מגישים כתב אישום נגד ראש ממשלה" עוצמה גדולה יותר.

החלק השני של האסטרטגיה חשוב יותר. הרשעה בעבירה פלילית מחייבת את הפרקליטות להוכיח מודעות של איש הציבור לפליליות מעשיו. בכל מה שקשור לרעייתו שרה, נתניהו מגלה רמה גבוהה של חוסר מודעות.

אולי בעתיד ישיג גיא פלג או מישהו כמותו את תמלילי החקירה של נתניהו. הם יישמעו בערך כך:

חוקר: מר נתניהו, ידעת שרעייתך ביקשה ממזכירתו של ארנון מילצ'ן לשלוח 12 בקבוקי שמפניה למעון ראש הממשלה?

ראש הממשלה: אני לא מתעסק בדברים האלה. אני ראש הממשלה. יש לי דברים חשובים על הראש. בלימת ההתגרענות של איראן, המלחמה בסוריה, הרחבת התנחלויות...

חוקר: אבל מר נתניהו, לא שאלת את עצמך מאיפה השמפניה הזו שאתה שותה כל ערב?

ראש הממשלה: ... המנהרות בעזה, היחסים עם הממשל האמריקאי, ...

חוקר: ומה לגבי הסיגרים? המזכירה שלך היא זו שהזמינה אותם עבורך. מדובר בכמות מצטברת גדולה מאוד. אגב, אתה מעשן המון. זה לא בריא. חוץ מזה, אלה סיגרים יקרים.

ראש הממשלה: קודם כל לא היה מחיר על הקופסה, אז לא ידעתי כמה הם עולים. זו היתה מתנה. חוץ מזה, אתה חושב שיש לי זמן לספור כמה סיגרים אני מעשן? אני ראש הממשלה. יש לי דברים חשובים על הראש. מתווה הגז, חוק ישראל היום, תאגיד השידור הציבורי שחמק לי מתחת לרדאר, פגישות עם נוני...

בני הזוג נתניהו, בנם יאיר, ארנון מילצ'ן והשחקנית קייט הדסוןצילום: אבי אוחיון / לע"מ

ללא מודעות פלילית ובאמצעות העברת האחריות לקבלת ההחלטות לשרה נתניהו יכול ראש הממשלה לחמוק מכתב אישום. אבל זו שיטה שחוקה. טענת חוסר המודעות מוכרת היטב לפרקליטות ולמשטרה.

למעשה, אפילו במקרה הקונקרטי של נתניהו שיטת חוסר המודעות וגלגול האחריות לשרה אינה חדשה. בקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה נחשד נתניהו בעבירות מתחום טוהר המידות בקשר ליחסי משפחת נתניהו עם הקבלן הירושלמי אבנר עמדי. עמדי העניק שירותים שונים למשק הבית של משפחת נתניהו ולפי החשד אז ניסה נתניהו לגלגל את הוצאות הבית על קופת הציבור באמצעות העברת חשבוניות על שירותים פרטיים למשרד ראש הממשלה. קו הגנה של נתניהו אז היה: שרה ניהלה את משק הבית, אני ראש ממשלה, יש לי דברים חשובים על הראש, אני לא מתעסק בכל חשבונית. שרה אינה עובדת ציבור ולכן היא רשאית לקבל מתנות וטובות הנאה. אם נתניהו לא ידע, העדר המודעות מאיינת את העבירה הפלילית.

נניח לרגע בצד את הביקורת הפמיניסטית המוצדקת כשלעצמה על התופעה של העמדה לדין של נשות בכירים על פעולות שנעשו בבית המשותף כאילו בן הזוג אינו שם (עיינו ערך: העמדה לדין על העסקת עובדת זרה ללא היתר של נשותיהם של אהוד ברק ויהודה וינשטיין). ברק, אגב, לא הכחיש שידע על עצם העסקת העובדת הזרה. גם וינשטיין ככל הידוע לא התכחש לכך.

הבעיה של ראש הממשלה היא שהחוקרים הגיעו מוכנים. טיעוני הגנה מסוג "לא ידעתי", "לא הבנתי", "הכל שרה" לא מתיישבים עם חלק מהראיות שכבר נודעו ברבים. למשל, הזמנות שיצאו ככל הנראה מלשכתו של נתניהו או עם הדיווח של ערוץ 2 על טלפון מלשכת נתניהו למילצ'ן על כך ששרה נתניהו רוצה תכשיט מסוים.

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, יצא לחקירת פרשת המתנות רק לאחר ששוכנע שיש חשד לפלילים. התשתית הבסיסית הזו כללה בהכרח גם ראיות לכאורה למודעותו של נתניהו למתנות. נתניהו יצטרך תירוצים משכנעים יותר.

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר